Дамјан Стојановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамјан Стојановски
Дамјан како играч на МЗТ во 2012 година
Дамјан како играч на МЗТ во 2012 година
ПозицијаКрило
Висина1,98 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
АБА
КлубМЗТ Аеродром
Број19
Роден9 декември 1987(1987-12-09)(36 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2005–
Клубови
2005–2007Вардар
2007–2009АМАК СП
2009–2010Вардар Осигурување
2010–2012Лукоил Академик
2012-2016МЗТ Аеродром
2017-МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 12.06.2018.

Дамјан Стојановски (роден на 9 декември 1987 во Скопје) — македонски кошарка и репрезентативец, кој моментално настапува во МЗТ Аеродром. Тој игра на позицијата крило. Тој е брат-близнак на кошаркарот Војдан Стојановски и е помлад брат на Огнен Стојановски.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Стојановски ја започнал кариерата во Вардар од Скопје. Подоцна, во текот на својата кариера, настапувал за АМАК СП од Охрид, со кој во 2009 година го освоил Купот на Македонија каде таму останал сè до распаѓањето на клубот. Потоа Дамјан играл една сезона во Вардар Осигурување, кога со клубот станал вицешампион. Тој го напуштил клубот поради негово распаѓање и одредено време односно две сезони играл за бугарскиот клуб Лукоил Академик, а потоа преминал во МЗТ Аеродром. Со овој клуб, тој бил шампион и освојувач на Купот на Македонија во сезоните 2012/2013 и 2013/2014. Притоа, Дамјан Стојановски бил прогласен за најкорисен играч во финалната серија во сезоната 2013/2014, во која МЗТ Аеродром го победил Работнички со 3:1 во победи.[1]

Во февруари 2015 година, Дамјан Стојановски бил прогласен за најдобар кошаркар во Македонија за 2014 година.[2] Поради повредата при репрезентативните обврски во летото 2016,[3] Дамјан ја пропуштил сезоната 2016/17, станувајќи играч без клуб.

Во јуни 2017 година, тој повторно потпишал со МЗТ Аеродром.[4] Во јули 2018 година, Дамјан потпишал двогодишен договор со МЗТ.[5][6] Дамјан во сезоната 2018/19, го освоил македонското првенство. Во јули 2019 година, била потврдена соработката со МЗТ за сезоната 2019/20.[7][8] За сезоната 2020/21, во почетокот на јуни 2020 година, тој се договорил за нова соработка со МЗТ Аеродром.[9][10] Неколку дена подоцна, тој официјално го потпишал двогодишниот договор со клубот од Јане Сандански.[11] Во мај, тој го освоил и бил најкорисен играч на Купот на Македонија 2021.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дамјан Стојановски е член на кошаркарската репрезентација на Македонија, со која учествувал на четири европски првенства во кошарка: Евробаскет 2009, Евробаскет 2011, Евробаскет 2013 и Евробаскет 2015 година. За време на завршниот турнир 2015 во групната фаза во Загреб - Хрватска, Дамјан бил четвртиот играч со најмногу бодови во македонската репрезентација односно имал 40 бода на пет натпревари (8 по натпревар).[12] Во вториот натпревар за време на квалификациите за Евробаскетот 2017, Дамјан ги скинал лигаментите на десното колено при што морал да отсутвува шест месеци од кошаркарските терени.[3][13][14] Дамјан бил вклучен во претквалификациите за Евробаскетот 2021.[15] Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Дамјан.[16] Потоа во февруари, тој бил избран во составот на репрезентацијата.[17]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Македонија АМАК СП[уреди | уреди извор]

Бугарија Академик[уреди | уреди извор]

 • Национална кошаркарска лига (2) : 2010/11, 2011/12
 • Куп на Бугарија (2) : 2011, 2012

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Дамјан МВП на финалната серија“, Дневник, година XVIII, број 5483, четврток, 5 јуни 2014, стр. 24.
 2. „Рајковиќ и Д. Стојановски лауреати за 2014 година“, Утрински весник, година XVI, број 4716, сабота-недела, 21-22 февруари 2015, стр. 18.
 3. 3,0 3,1 „Дамјан опериран, пауза од „минимум" пола година“. sportmedia.mk. 13 септември 2016. Посетено на 13 септември 2016.
 4. „Дамјан Стојановски потпиша за МЗТ“. ekipa.mk. 15 јуни 2017. Посетено на 15 јуни 2017.
 5. „Дамјан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Аеродром“. ekipa.mk. 6 јули 2018. Посетено на 7 јули 2018.
 6. „Капитенот верен на МЗТ, го продолжи договор за нови две сезони“. gol.mk. 6 јули 2018. Посетено на 7 јули 2018.
 7. „Дамјан Стојановски останува во МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 17 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-20. Посетено на 20 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Дамјан Стојановски останува во МЗТ Скопје“. gol.mk преку web.archive.org. 17 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-20. Посетено на 20 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „МЗТ ги задржа најдобрите: Кочов и Стојановски остануваат во Аеродром“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 11 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Тренерот и капитенот остануваат во МЗТ Аеродром“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 11 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Капитенот не ги остава „штрковите" сами остануваат во Аеродром“. gol.mk преку web.archive.org. 17 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 17 јуни 2020. Посетено на 18 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. Accumulated Stats Архивирано на 10 септември 2015 г. eurobasket2015.org
 13. Дамјан Стојановски шест месеци во аут! Архивирано на 8 септември 2016 г. ekipa.mk 5 август 2016
 14. Дамјан ги скинал лигаментите на коленото! sportmedia.mk 5 август 2016
 15. „Симоновски се враќа во репрезентацијата за Косово и за Романија“. ekipa.mk. 16 август 2018. Посетено на 16 август 2018.
 16. „Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Тодоров го скрати списокот, со млади сили против Естонија и Русија“. gol.mk преку web.archive.org. 11 февруари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-02-21. Посетено на 21 февруари 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“. eurobasket.com. Посетено на 23 февруари 2018.
 19. Кавадарчани слават најдобра сезона Архивирано на 4 март 2016 г. dnevnik.mk 21 мај 2010
 20. „Сите почести за Дамјан Стојановски“. vecer.mk. 23 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 21. „Спорт - Дамјан Стојановски - кошаркар на годината“. daily.mk. 22 јануари 2011. Посетено на 26 февруари 2018.
 22. МЗТ Скопје го освои шестиот трофеј во Купот на Македонија Архивирано на 8 август 2013 г. basketball.org.mk 31 март 2013
 23. „Дамјан Стојановски и Емил Рајковиќ – кошаркарски лауреати за 2014“. ekipa.mk. 19 февруари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-21. Посетено на 1 февруари 2017.
 24. „Стојановски, Рајковиќ и Антиќ кошаркарски лауреати за 2014 година“. sportmedia.mk. 24 февруари 2015. Посетено на 1 февруари 2017.
 25. 25,0 25,1 25,2 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2016“. eurobasket.com. 28 мај 2016. Посетено на 4 август 2018.
 26. „Дамјан: За сите промени треба време, овој трофеј ќе ни ја зголеми самодовербата“. sportmedia.mk. 18 февруари 2018. Посетено на 23 февруари 2018.
 27. 27,0 27,1 „Prva Liga - season 2017-2018“. eurobasket.com. Посетено на 12 јуни 2018.
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-22. Посетено на 22 јуни 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. 29,0 29,1 29,2 29,3 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Дамјан Стојановски – МВП на финалето во Купот на Македонија“. gol.mk. 16 мај 2021. Посетено на 16 мај 2021.
 31. „МВП Дамјан: Гинеме еден за друг, ова е тимска победа“. ekipa.mk преку web.archive.org. 16 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-16. Посетено на 16 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)