Прејди на содржината

Прва македонска кошаркарска лига - Најкорисен играч на финалето

Од Википедија — слободната енциклопедија

Најкорисен играч на финалето на Првата македонска кошаркарска лига претставува признание на кошаркарот во кое ги покажал своите квалитети во одреденото финале.

Освојувачи[уреди | уреди извор]

^ Означува дали играчот е активен во Првата македонска лига
dagger Означува дали Најкорисниот играч го освоил Првенството таа сезона
Играч (X) Означува колку пати бил Најкорисен играч
  • Забелешка: Оваа табела е нецелосна
Сезона МВП на финалето Позиција Држава Клуб
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00
2000/01 dagger Ѓорѓи Чековски 1 Крилен центар Македонија Македонија Работнички
2001/02 dagger Ѓорѓи Чековски 1 Крилен центар Македонија Македонија Фершпед Работнички
2002/03
2003/04
2004/05 dagger Тони Симиќ Центар Македонија Македонија Фершпед Работнички
2005/06 dagger Диме Тасовски^ 1 Крилен центар Македонија Македонија Фершпед Работнички
2006/07 dagger Златко Гоцевски Центар Македонија Македонија Струмица 2005
2007/08 dagger Доналд Кол Крилен центар  САД Фени Индустри
2008/09 dagger Диме Тасовски^ Крилен центар Македонија Македонија Фершпед Работнички
2009/10 Дамјан Стојановски^ Крило Македонија Македонија Вардар Осигурување
2010/11 dagger Војдан Стојановски Бек Македонија Македонија Фени Индустри
2011/12
2012/13 dagger Тодор Гечевски Центар Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2013/14 dagger Дамјан Стојановски^ (2) Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2014/15 dagger Марко Симоновски^ Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром
Сеад Шеховиќ Крилен центар Црна Гора Црна Гора МЗТ Аеродром
2015/16 dagger Дамјан Стојановски^ (3) Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2016/17 dagger Шарлон Клоф Разигрувач  Холандија МЗТ Аеродром
2017/18 dagger Расел Робинсон Бек  САД Работнички
2018/19 dagger Дамјан Стојановски^ (4) Крило Македонија Македонија МЗТ Аеродром
2019/20 Недоделена[1]

1 Ѓорѓи Чековски (2000/01 и 2001/02) и Диме Тасовски (2005/06) го освоиле признанието Најкорисен играч на разигрувањето, а не на финалето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола), поради безбедноста на кошаркарските работници, одлучила привремено да ги суспендира кошаркарските натпреварувања организирани од Федерацијата.[1] На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[2][3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 28 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 28 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)