КК Вардар Осигурување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не го поистоветувајте со клубот Вардар.
КК Вардар Осигурување
Основан2007; пред 17 години (2007)
Распаднат28 октомври 2010; пред 13 години (2010-10-28)
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
ПретседателМирослав Котевски (последен)
ТренерСлободан Петровски (последен)
Позиција 2009/10
(Прва лига мажи)
вицепрвак
Супер Лига 1ви
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Вардар Осигурување е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Скопје. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Претходното лого

КК Вардар Осигурување имал играно една сезона во Првата македонска кошаркарска лига. Во сезоната 2009/10, КК Вардар Осигурување стигнал до финале, при што екипата на крај завршила на второто место губејќи со 4-3 во победи од КК Фени Индустри.[1] Пред да започне следната 2010/11 сезона, клубот поради финансиски причини се распаднал.[2] [3]

Состав[уреди | уреди извор]

Според последната сезона 2009/2010, составот на КК Вардар Осигурување е следниот[1]:

број Име и презиме датум
на раѓање
позиција висина
cm
држава
4 Александар Костоски 5.3.1988 Б 188  Македонија
5 Игор Пенов 5.10.1984 К 203  Македонија
6 Ненад Станков 16.1.1992 Б 191  Македонија
7 Иван Наумовски 23.10.1985 Б 184  Македонија
8 Тони Симиќ 8.6.1976 Ц 210  Македонија
9 Дарко Радуловиќ 19.7.1980 Б 192  Македонија
10 Дамјан Стојановски 9.12.1987 Б/К 197  Македонија
11 Кирил Николовски 9.6.1988 К/Ц 208  Македонија
12 Владимир Кузмановски 21.10.1984 К 199  Македонија
13 Тони Грнчаров 8.2.1980 Б 190  Македонија
14 Перо Блажевски 8.9.1972 K 200  Македонија
15 Јордан Николовски 9.11.1983 К/Ц 201  Македонија
Легенда
Б - бек
К - крило
Ц - центар

Тогашна управа[уреди | уреди извор]

Стручен Штаб[1]
Слободан Петровски - шеф на стручен штаб
Марјан Илиевски - тренер
Димитар Гаштарски - асистент на тренер
Магдалена Богуческа - лекар
Михајло Маноилов - физиотерапевт
Илија Пенов - менаџер на тим
Раководство[1]
Мирослав Котевски - претседател
Трајче Латиноски - потпретседател
Илија Пенов - директор
Александар Цветановски - комесар за безбедност
Илија Пенов - лице за контакт

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „КК Вардар Осигурување на страницата на КФМ“. Посетено на 2010-09-08.
  2. „Нема веќе Вардар Осигурување!“. idividi.com.mk. 28 октомври 2010.
  3. „Вардар Осигурување и официјално замина во историјата“. daily.mk. 28 октомври 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]