КК Вардар Осигурување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не го поистоветувајте со клубот Вардар.
КК Вардар Осигурување
Основан2007; пред 16 години (2007)
Распаднат28 октомври 2010; пред 12 години (2010-10-28)
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
ПретседателМирослав Котевски (последен)
ТренерСлободан Петровски (последен)
Позиција 2009/10
(Прва Лига Мажи)
вицепрвак
Супер Лига 1ви
Дресови
Kit body thinorangesides 2.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Вардар Осигурување е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Скопје. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Претходното лого

КК Вардар Осигурување имал играно една сезона во Првата македонска кошаркарска лига. Во сезоната 2009/10, КК Вардар Осигурување стигнал до финале, при што екипата на крај завршила на второто место губејќи со 4-3 во победи од КК Фени Индустри.[1] Пред да започне следната 2010/11 сезона, клубот поради финансиски причини се распаднал.[2] [3]

Состав[уреди | уреди извор]

Според последната сезона 2009/2010, составот на КК Вардар Осигурување е следниот[1]:

број Име и презиме датум
на раѓање
позиција висина
cm
држава
4 Александар Костоски 5.3.1988 Б 188  Македонија
5 Игор Пенов 5.10.1984 К 203  Македонија
6 Ненад Станков 16.1.1992 Б 191  Македонија
7 Иван Наумовски 23.10.1985 Б 184  Македонија
8 Тони Симиќ 8.6.1976 Ц 210  Македонија
9 Дарко Радуловиќ 19.7.1980 Б 192  Македонија
10 Дамјан Стојановски 9.12.1987 Б/К 197  Македонија
11 Кирил Николовски 9.6.1988 К/Ц 208  Македонија
12 Владимир Кузмановски 21.10.1984 К 199  Македонија
13 Тони Грнчаров 8.2.1980 Б 190  Македонија
14 Перо Блажевски 8.9.1972 K 200  Македонија
15 Јордан Николовски 9.11.1983 К/Ц 201  Македонија
Легенда
Б - бек
К - крило
Ц - центар

Тогашна управа[уреди | уреди извор]

Стручен Штаб[1]
Слободан Петровски - шеф на стручен штаб
Марјан Илиевски - тренер
Димитар Гаштарски - асистент на тренер
Магдалена Богуческа - лекар
Михајло Маноилов - физиотерапевт
Илија Пенов - менаџер на тим
Раководство[1]
Мирослав Котевски - претседател
Трајче Латиноски - потпретседател
Илија Пенов - директор
Александар Цветановски - комесар за безбедност
Илија Пенов - лице за контакт

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „КК Вардар Осигурување на страницата на КФМ“. Посетено на 2010-09-08.
  2. „Нема веќе Вардар Осигурување!“. idividi.com.mk. 28 октомври 2010.
  3. „Вардар Осигурување и официјално замина во историјата“. daily.mk. 28 октомври 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]