Прва македонска кошаркарска лига 2002/03

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска кошаркарска лига 2002/03
Лига Прва македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Број на тимови 10
Супер лига
Сезонски шампиони Фершпед Работнички
Лигашки шампиони Фершпед Работнички
  вице-прваци Поло Трејд
Финале
Финале шампиони Фершпед Работнички
  Вице-прваци Поло Трејд
Прва македонска кошаркарска лига сезони

← 2001/02

2003/04 →

Првата македонска кошаркарска лига 2002/03 - 11. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2001/02

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2001/02

По крајот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2002/03

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2002/03

1 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето.[1][2]

2 Гостивар добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига.[2]

3 Охрид 98 и Центар добиле вајлд карта на местата на Жито Вардар и Балкан Стил заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[3] Меѓутоа подоцна Охрид 98 бил исфрлен поради финансиски причини.[4]

4 Црн Дрим добил вајлд карта на местото на Охрид 98 заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[4]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2002/03
Екипа Град Сала
Балкан Стил ЛВ Скопје Јане Сандански
Вардар Империјал Скопје Расадник
Гостивар Гостивар Младост
Жито Вардар ЖИВА Велес Гемиџии
Карпош Соколи 2000 Скопје Градски Парк
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Никол Ферт Гостивар Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Балкан Стил ЛВ Македонија Јорданчо Давитков[5]
Вардар Империјал Македонија Александар Тодоров[6]
Гостивар Македонија Благоја Кипровски[7]
Жито Вардар ЖИВА Македонија Анте Дуковски[5]
Карпош Соколи 2000 Македонија Огнен Дедиќ[8]
Куманово Македонија Страшо Тодоровиќ[9]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[6]
Никол Ферт Македонија Мирослав Георгиевски[9]
Поло Трејд Македонија Драган Јанков[10]
Фершпед Работнички Македонија Марин Докузовски[10]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Поло Трејд Македонија Марин Докузовски[11]
Сезонски
Никол Ферт Македонија Јорданчо Давитков[12] Македонија Мирослав Георгиевски
Поло Трејд Македонија Марин Докузовски 27.12.2002[13][12] Македонија Јорданчо Давитков 26.02.2003[14][15]
Фершпед Работнички Македонија Стерија Андоновски 10.01.2003 Македонија Марин Докузовски 10.01.2003[16]
Поло Трејд Македонија Јорданчо Давитков Македонија Драган Јанков[12]
Балкан Стил ЛВ Македонија Саша Димитриевиќ Македонија Јорданчо Давитков 09.04.2003[12][17][18]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фершпед Работнички 15 3 33
2 МЗТ Аеродром 2000 13 5 31
3 Жито Вардар ЖИВА 12 6 30
4 Балкан Стил ЛВ 12 6 30
5 Вардар Империјал 12 6 30
6 Поло Трејд 11 7 29
7 Никол Ферт 9 9 27
8 Куманово 3 15 20
9 Карпош Соколи 2000 2 16 20
10 Гостивар 1 17 18
 • Куманово и Гостивар биле казнети со по еден бод

Извор: [8]

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени
1 Никол Ферт 12 16 40
2 Карпош Соколи 2000 8 20 36
3 Куманово 7 21 34
4 Гостивар 4 24 31
 • Куманово и Гостивар биле казнети со по еден бод во Првата лига

Извор: [19][20]

Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фершпед Работнички 24 4 52
2 Поло Трејд 17 11 45
3 Вардар Империјал 17 11 45
4 МЗТ Аеродром 2000 17 11 45
5 Балкан Стил ЛВ 16 12 44
6 Жито Вардар ЖИВА 14 14 42

Извор: [5][20]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 74 75 82 -  
4  МЗТ Аеродром 2000 70 81 79 -  
  1  Фершпед Работнички 100 87 116 - - -
  2  Поло Трејд 95 59 77 - - -
2  Поло Трејд 94 85 84 -
  3  Вардар Империјал 87 101 82 -  
Прва Лига
2002-03 Победник
KK Rabotnicki.jpg
Фершпед Работнички 10. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фершпед Работнички ФИБА Европа Куп на Шампиони (Јужна Конференција) Групна фаза
Жито Вардар ЖИВА ФИБА Европа Регионален Челенџ Куп (Јужна Конференција) Групна фаза
Никол Ферт ФИБА Европа Регионален Челенџ Куп (Јужна Конференција) Групна фаза

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Деветта титула за Ф. Работнички dnevnik.com.mk 4 јуни 2002
 2. 2,0 2,1 Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“, vest.com.mk, 4 октомври 2002 (посет. 23 јануари 2017 г).
 3. Охрид и Центар нови прволигаши“, dnevnik.com.mk, 2003 (посет. 13 февруари 2017 г).
 4. 4,0 4,1 ФИБА Европа дава ако и дадеш“, vest.com.mk, 11 октомври 2003 (посет. 24 јануари 2017 г).
 5. 5,0 5,1 5,2 И Поло трејд и Вардар Империјал во разигрувањето“, dnevnik.com.mk, 14 април 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 6. 6,0 6,1 Победа на домаќините за надеж“, dnevnik.com.mk, 29 април 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 7. Победи на водечките, Гостивар веќе отпишан“, dnevnik.com.mk, 17 март 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 8. 8,0 8,1 "Соколите" без крила во третата четвртина“, dnevnik.com.mk, 11 март 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 9. 9,0 9,1 "Штрковите" сезонава тешко летаат над Вардар Империјал“, dnevnik.com.mk, 31 март 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 10. 10,0 10,1 Фершпед Работнички по 10-ти пат шампион“, vest.com.mk, 19 мај 2003 (посет. 16 јануари 2017 г).
 11. Докузовски - шеф на Стручниот штаб на Поло трејд“, dnevnik.com.mk, 2002 (посет. 29 јуни 2017 г).
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 Давитков на клупата на Балкан стил“, vest.com.mk, 9 април 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 13. Докузовски се раздели со Поло Трејд“, vest.com.mk, 27 декември 2002 (посет. 29 јуни 2017 г).
 14. Поло трејд го ангажираше селекторот Давитков“, vest.com.mk, 26 февруари 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 15. Давитков - нов тренер на амбициозниот Поло трејд“, dnevnik.com.mk, февруари 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 16. Докузовски се врати во Фершпед Работнички“, vest.com.mk, 10 јануари 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 17. Давитков - нов тренер на Балкан стил“, dnevnik.com.mk, април 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 18. Јорданчо Давитков се врати во Скопје“, utrinski.com.mk, април 2003 (посет. 29 јуни 2017 г).
 19. Сезона 2002/03 eurobasket.com
 20. 20,0 20,1 Вардар Империјал и Поло трејд го фатија последниот воз vest.com.mk 14 април 2003

Надворешни врски[уреди | уреди извор]