Прва македонска кошаркарска лига 2007/08

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2007/08
Екипи 9
Одиграни натпревари 145 (вкупно)
128 (Регуларен дел)
17 (Разигрување)
Временски период 13 октомври 2007 - 13 април 2008 (Регуларен дел)
20 април - 7 јуни 2008 (Разигрување)
ТВ МРТ/МТВ 1[1][2]
Конечни места
Првак Фени Индустри (1. титула)
Вицепрвак Струмица 2005 (3. финале)
Полуфиналисти Фершпед Работнички
МЗТ Фон Универзитет
Признанија
МВП на сезоната САД Доналд Кол (Фени Индустри)
МВП на финалето САД Доналд Кол (Фени Индустри)
Статистички предводници
Поени САД Џарид Фрај (АМАК СП)
19,7
Скокови Србија Дамир Латовиќ (Струмица 2005)
8,6
Додавања Македонија Димитар Мираковски (Фершпед Работнички)
5,8
Рекорди
Најголема домашна победа Струмица 2005 117–58 Маврово
Најголема гостинска победа Карпош Соколи 2000 58–126 Фени Индустри
2006/07
2008/09

Првата македонска кошаркарска лига 2007/08 - 16. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фени Индустри.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2006/07

 • Ниедна. Никоја од второлигашките екипи не го освоила првото или второто место во Првата Б лига, места кои водат во Првата лига.

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2006/07

По крајот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2007/08

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2007/08

1 Маврово повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига.[3]

2 Овче Поле добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[4]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори
Вардар Осигурување Скопје СРЦ Кале
Карпош Соколи 2000 Скопје Градски Парк
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Фон Универзитет Скопје Јане Сандански
Свислајон Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Фени Индустри Кавадарци Јасмин
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
 • Карпош Соколи 2000 имал настапувано и во салите СРЦ Кале и Јане Сандански
 • Маврово имал настапувано во СРЦ Кале во Скопје како домашна екипа

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
АМАК СП Македонија Игор Гацов[5]
Вардар Осигурување Македонија Тихомир Матевски[6]
Карпош Соколи 2000 Македонија Огнен Дедиќ[7]
Маврово
МЗТ ФОН Универзитет Македонија Марјан Лазовски[5]
Свислајон Пелистер Македонија Благој Печалов[5]
Струмица 2005 Црна Гора Миодраг Кадија[8]
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ[8]
Фершпед Работнички Македонија Марин Докузовски[5]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Свислајон Пелистер Србија Зоран Тодоровиќ Македонија Александар Петровиќ 04.06.2007[9][10]
Струмица 2005 Грција Власиос Влаикидис Србија Јовица Арсиќ[11]
Вардар Осигурување Македонија Марјан Лазовски Македонија Тихомир Матевски[11]
Фершпед Работнички Македонија Јорданчо Давитков 28.05.2007[12][13] Македонија Марин Докузовски 09.2007[14]
МЗТ ФОН Универзитет Македонија Александар Петровиќ Македонија Александар Тодоров
Сезонски
МЗТ ФОН Универзитет Македонија Александар Тодоров 01.12.2007[15] Македонија Марјан Лазовски 03.12.2007[16]
Струмица 2005 Србија Јовица Арсиќ 09.12.2007[17] Македонија Јорданчо Давитков 11.12.2007[18]
Свислајон Пелистер Македонија Александар Петровиќ 29.12.2007[19] Србија Миодраг Перишиќ 29.12.2007[20][21][22]
Свислајон Пелистер Србија Миодраг Перишиќ 03.2008 Македонија Благој Печалов 03.2008[23]
Струмица 2005 Македонија Јорданчо Давитков 28.03.2008 Црна Гора Миодраг Кадија 31.03.2008[24]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во полуфиналето
     Екипи кои продолжиле во четвртфиналето
     Екипа која играла бараж за опстанок
     Екипа отпадната во Втората лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 26 4 2583 2151 + 432 56
2 Струмица 2005 22 8 2712 2283 + 429 52
3 АМАК СП 19 11 2537 2324 + 213 49
4 Фершпед Работнички 17 13 2374 2165 + 209 47 2-2; + 30
5 Свислајон Пелистер 17 13 + 80 47 2-2; - 30
6 МЗТ Фон Универзитет 15 15 - 21 45
7 Вардар Осигурување 10 20 - 65 40
8 Карпош Соколи 2000 2 28 - 804 311
9 Маврово2 0 16 1012 1485 - 473 152

1 Карпош Соколи 2000 бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Фершпед Работнички.

2 Маврово бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Фершпед Работнички. Исто така Маврово го откажал учеството по 18. коло и поради тоа не ја завршил лигата.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Фени Индустри 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Струмица 2005 4 2 5 3 4 3 2 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
АМАК СП 5 4 6 5 5 4 3 5 3 3 3 3 3 4 4 3 4 5 5 5 5 5 4 4 4 3 3 4 4 3 3 3
Фершпед Работнички 3 6 3 2 2 2 5 6 5 4 6 5 4 3 3 4 3 3 3 4 4 4 5 6 5 5 4 3 3 4 4 4
Свислајон Пелистер 9 9 7 6 6 6 6 3 4 5 7 6 6 5 6 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 4 5 5 5 5 5 5
МЗТ Фон Универзитет 6 5 2 4 3 5 4 4 6 6 4 4 5 6 5 6 6 6 6 7 6 6 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6
Вардар Осигурување 1 3 4 7 7 7 7 7 7 7 5 7 7 7 7 7 7 7 7 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Карпош Соколи 2000 8 8 9 9 8 9 9 8 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Маврово 7 7 8 8 9 8 8 9 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Исфрлен од натпреварувањето
 • Со коси бројки се места чии екипи имаат натпревар помалку поради непарниот број на екипи во првиот дел на регуларниот дел.

Резултати 1-18 коло[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости АМА ВАР КАР МЗТ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН МАВ
АМАК СП / 69:59 102:62 79:74 83:64 64:70 81:90 71:62 91:60
Вардар Осигурување 82:80 / 105:72 96:82 76:87 87:81 70:89 59:83 116:79
Карпош Соколи 2000 66:108 70:94 / 69:93 89:110 0:20* 61:98 60:79 81:77
МЗТ Фон Универзитет 90:96 78:73 104:54 / 90:88 76:103 87:77 68:85 111:66
Свислајон Пелистер 83:79 84:67 88:70 105:97 / 95:91 86:87 78:75 112:74
Фершпед Работнички 69:67 97:81 102:60 87:75 92:70 / 66:80 67:77 93:64
Струмица 2005 77:72 102:63 110:56 96:73 78:65 74:68 / 85:90 117:58
Фени Индустри 90:78 74:73 94:44 82:69 78:73 81:70 74:73 / 100:68
Маврово 66:91 71:88 70:73 72:90 58:91 0:20* 75:94 54:117 /
 • Службени победи за Фершпед Работнички

Резултати 19-32 коло[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости АМА ВАР КАР МЗТ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН
АМАК СП / 98:92 103:73 80:89 93:88 83:78 83:74 82:75
Вардар Осигурување 68:78 / 82:76 93:101 78:66 80:83 65:90 65:76
Карпош Соколи 2000 72:89 73:109 / 91:98 69:91 83:101 85:100 58:126
МЗТ Фон Универзитет 77:66 105:100 115:91 / 69:78 75:87 85:135 78:100
Свислајон Пелистер 95:87 82:79 87:79 99:89 / 71:87 76:94 78:80
Фершпед Работнички 90:94 82:70 96:77 70:77 81:85 / 107:74 83:87
Струмица 2005 89:94 84:67 103:62 95:98 88:70 97:81 / 76:71
Фени Индустри 100:96 91:81 104:77 90:70 87:79 61:52 94:86 /

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Второлигашот Овче Поле не настапил на двомечот за пополнување на Првата лига против Карпош Соколи 2000 и со тоа го загубил баражот.[25]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  Фени Индустри 68 81 74 - -  
  4  Фершпед Работнички 84 104 -     4  Фершпед Работнички 72 69 55 - -    
  5  Свислајон Пелистер 74 82 -         1  Фени Индустри 79 69 89 74 78 100
      2  Струмица 2005 75 82 80 75 83 92
        2  Струмица 2005 96 83 97 89 -    
  3  АМАК СП 86 81 -     6  МЗТ Фон Универзитет 72 92 63 85 -  
  6  МЗТ Фон Универзитет 90 86 -  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ангелов Македонија Македонија
5 Милан Прековиќ Крило / Бек  Србија
6 Димитар Баснарков Крило /
Крилен центар
Македонија Македонија
7 Талик Браун Разигрувач  САД
8 Доналд Кол Крилен центар  САД
9 Дарко Радуловиќ Бек Македонија Македонија
10 Владимир Поповиќ Бек  Србија
11 Златко Гоцевски Центар Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
13 Атанас Манев Македонија Македонија
14 Слободан Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2007/08
BC Feni Industries.svg
Фени Индустри 1. титула

Главен тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Струмица 2005 ФИБА ЕвроКуп 2. елиминациска рунда

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната САД Доналд Кол Фени Индустри
Најкорисен играч на финалето САД Доналд Кол[26][27] Фени Индустри
Бек на сезоната Македонија Димитар Мираковски Фершпед Работнички
Крило на сезоната САД Доналд Кол Фени Индустри
Центар на сезоната Србија Дамир Латовиќ Струмица 2005
Домашен играч на сезоната Македонија Димитар Мираковски Фершпед Работнички
Босман играч на сезоната Србија Дамир Латовиќ Струмица 2005
Не-босман играч на сезоната САД Доналд Кол Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната Србија Иван Бошњак Струмица 2005
Дебитант на сезоната Македонија Марко Симоновски Вардар Осигурување
Најмногу подобрен играч на сезоната Македонија Војдан Стојановски АМАК СП
Тренер на сезоната Македонија Емил Рајковиќ Фени Индустри

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Србија Дамир Латовиќ Струмица 2005
Македонија Димитар Мираковски Фершпед Работнички
САД Џарид Фрај АМАК СП
Македонија Диме Тасовски Струмица 2005
САД Доналд Кол Фени Индустри

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Диме Тасовски Струмица 2005
Македонија Перо Блажевски Вардар Осигурување
Македонија Димитар Мираковски Фершпед Работнички
Македонија Златко Гоцевски Фени Индустри
Македонија Војдан Стојановски АМАК СП

Одбранбена петорка

Играч Екипа
Македонија Ефтим Богоев Струмица 2005
Србија Иван Бошњак Струмица 2005
Србија Милан Прековиќ Фени Индустри
Македонија Марјан Ѓуров Фени Индустри
Македонија Горан Веселиновски Фершпед Работнички

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 19 март 2014 г.

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Ефтим Богоев Струмица 2005
Македонија Војдан Стојановски АМАК СП
Косово Македонија Мухамед Тачи МЗТ Фон Универзитет
Македонија Перо Блажевски Вардар Осигурување
Македонија Златко Гоцевски Фени Индустри

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Доналд Кол Фени Индустри
САД Џарид Фрај АМАК СП
Србија Дамир Латовиќ Струмица 2005
Србија Слободан Агоч МЗТ Фон Универзитет
Србија Милан Прековиќ Фени Индустри

Дебитанти

Играч Екипа
Македонија Марко Симоновски Вардар Осигурување
Македонија Бојан Крстевски Вардар Осигурување
Македонија Ивица Димчевски Вардар Осигурување

Особен придонес

Играч Екипа
Македонија Горан Самарџиев Фени Индустри
Србија Милан Прековиќ Фени Индустри
Македонија Срѓан Станковиќ Свислајон Пелистер
Македонија Јане Петровски МЗТ Фон Универзитет
Србија Владимир Поповиќ Фени Индустри
Македонија Марјан Ѓуров Фени Индустри
Србија Миљан Пуповиќ Струмица 2005
Србија Слободан Агоч МЗТ Фон Универзитет
Македонија Дамјан Стојановски АМАК СП
САД Вил Кодл АМАК СП
Србија Бошко Јововиќ Фени Индустри

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. МРТ (9 април 2020). „AMAK SP - PELISTER“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 2. МТВ 1 (9 април 2020). „FENI - MZT FON 1/4 FINALE KUP 2008“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 3. „КК Маврово покус за 88.400 денари“. vecer.mk. 2 јануари 2008. Посетено на 24 јануари 2017.
 4. „Првата кошаркарска лига, сепак, се проширува“. sportskoradio903.com.mk. 20 јуни 2008. Посетено на 13 септември 2016.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „МЗТ и Работнички експресно во полуфиналето“. vest.com.mk. 24 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.
 6. „Анализа : Целта остварена. Одиме понатаму !“. ohridnews.com. 4 март 2008. Посетено на 30 јуни 2017.
 7. „Битолчани замрзнати во Охрид“. vecer.mk. 11 ноември 2007. Посетено на 28 јуни 2017.
 8. 8,0 8,1 „На Фени титулата му избега низ прсти“. dnevnik.mk. 4 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.
 9. „Петровиќ го напушти МЗТ, оди во Битола“. sportskoradio903.com.mk. 4 јуни 2007. Посетено на 27 јуни 2017.
 10. „Александар Петровиќ - тренер на Свислајон Пелистер“. vest.com.mk. 5 јуни 2007. Посетено на 27 јуни 2017.
 11. 11,0 11,1 „Во "Парк" игра за мерак на душата“. vecer.mk. 28 септември 2007. Посетено на 9 јануари 2019.
 12. „Давитков замина“. vecer.mk. 28 мај 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Давитков поднесе оставка“. dnevnik.mk. 28 мај 2007. Посетено на 2 јули 2017.
 14. „Докузовски: Ќе ја вратиме титулата во Градскиот парк“. utrinski.mk. 26 септември 2007. Посетено на 2 јули 2017.
 15. „Тодоров ги напушти штрковите“. vecer.mk. 3 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.
 16. „Лазовски на жешката клупа“. vecer.mk. 4 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.
 17. „Арсиќ замина, Давитков на клупата“. vecer.mk. 9 декември 2007. Посетено на 29 јуни 2017.
 18. „Давитков нов кормилар“. vest.com.mk. 11 декември 2007. Посетено на 29 јуни 2017.
 19. „Србинот Перишиќ место Александар Петровиќ“. vest.com.mk. 31 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.
 20. „Перишиќ замена за Петровиќ“. vecer.mk. 30 декември 2008. Посетено на 12 јануари 2019.[мртва врска]
 21. „Секоја полусезона со нов тренер“. vest.com.mk. 1 јануари 2008. Посетено на 27 јуни 2017.
 22. „Свислајон Пелистер со нов тренер и со четири нови играчи“. utrinski.mk. 7 јануари 2008. Посетено на 27 јуни 2017.
 23. „Анализа : Третото место на дофат ! !“. ohridnews.com. 25 март 2008. Посетено на 2 јули 2017.
 24. „Кадија му пресуди на Давитков“. vecer.mk. 31 март 2008. Посетено на 7 јануари 2019.
 25. „Овче Поле и Баскет Прилеп бараат место во 1. лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 6 јуни 2008. Посетено на 30 јануари 2018.
 26. „Мак баскетот има нов цар“. vecer.mk. 8 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.
 27. Фени ја зграпчи титулата во Струмица Архивирано на 4 март 2016 г. dnevnik.mk 8 јуни 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]