Прејди на содржината

Прва македонска кошаркарска лига 2017/18

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2017/18
Екипи 12
Одиграни натпревари 202 (вкупно)
132 (Прва лига)
30 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
10 (Разигрување)
Временски период 7 октомври 2017 - 30 март 2018 (Прва лига)
31 март - 5 мај 2018 (Супер лига)
8 - 25 мај 2018 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак Работнички (15. титула)
Вицепрвак МЗТ Аеродром (12. финале)
Полуфиналисти Куманово 2009
Блокотехна НБ
Признанија
МВП на сезоната Бугарија Чавдар Костов (Работнички)
МВП на финалето САД Расел Робинсон (Работнички)
Статистички предводници
Поени САД Роб Луис (Пелистер)
24,7
Скокови САД Џордан Рид (Шкупи)
12,1
Додавања Македонија Јане Петровски (Фени Индустри)
7,8
Рекорди
Најголема домашна победа Работнички 105–49 Пелистер
Најголема гостинска победа Пелистер 57–106 Работнички
Победничка серија 24 натпревари
Работнички
Губитничка серија 19 натпревари
Карпош Соколи 2000
2016/17
2018/19

Првата македонска кошаркарска лига 2017/18 - 26. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 7 октомври 2017 година, а завршила на 25 мај 2018 година. Во оваа сезона првак бил Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2016/17

По крајот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2017/18

1 Радовиш по пат на договор му го отстапил местото на Блокотехна.[1][2]

2 Пелистер и Шкупи добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[3]

3 Водњански Лисици го откажал учеството поради финансиски причини.[4][5]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
АВ Охрид Охрид Билјанини Извори 3,000
Блокотехна НБ Гевгелија Негорски Бањи 350
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Карпош Соколи 2000 Скопје Кале (мала сала)1 250
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово 4,150
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
Пелистер Битола Младост 3,500
Работнички Скопје Градски Парк2 1,400
Струмица Струмица Парк3 1,800
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 1,800
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена4 450

1 Карпош Соколи 2000 одиграл по три натпревари во ВИП Арената (мала сала), и по еден натпревар во спортските сали Негорски Бањи, Градски Парк, Јане Сандански, Куманово и Младост (во Гостивар) како домашна екипа.[6][7][8][9][10][11][12]

2 Работнички еден натпревар одиграл во спортската сала Младост во Гостивар како домашна екипа поради техничките проблеми со семафорот за 24 секунди во својата сала.[13][14][15]

3 Струмица еден натпревар одиграла во спортската сала Негорски Бањи како домашна екипа.[16]

4 Шкупи еден натпревар одиграл во спортскиот центар Јане Сандански (мала сала) и спортската сала Негорски Бањи како домашна екипа.[17][18]

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
АВ Охрид Македонија Петар Чочороски[19] Македонија Антонио Донески
Блокотехна НБ Македонија Марјан Илиевски[1][2] Македонија Горан Главчев
Гостивар Македонија Марјан Србиновски Македонија Ренато Димитриевски
Карпош Соколи 2000 Македонија Михаил Наумовски[20] Македонија Дарко Најдовски
Кожув Македонија Павле Николов[21] Македонија Апостоли Апостолов
Куманово 2009 Македонија Александар Петровиќ Македонија Марјан Јанески
МЗТ Аеродром Македонија Ѓорѓи Кочов Македонија Дамјан Стојановски
Пелистер Македонија Зоран Петковски[22] Македонија Ѓорѓи Анакиевски
Работнички Македонија Марин Докузовски Македонија Димитар Мираковски
Струмица Македонија Васко Атанасов Македонија Петре Цветков
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков[23] Македонија Јане Петровски
Шкупи Македонија Енвер Мифтари[24] Македонија Фаик Мифтари

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
МЗТ Аеродром Хрватска Анте Назор Македонија Александар Тодоров 16.06.2017[25][26]
Карпош Соколи 2000 Србија Драган Николиќ 23.06.2017[27][28] Македонија Борче Даскаловски 04.07.2017[29][30]
Гостивар Македонија Мирко Петрески Македонија Марјан Србиновски 04.07.2017[31][32]
Куманово 2009 Македонија Марјан Србиновски Македонија Игор Михајловски 06.07.2017[33]
Струмица Македонија Петар Настев Грција Власиос Влаидикис 16.07.2017[34]
Кожув Македонија Игор Михајловски Македонија Павле Николов
Сезонски
Куманово 2009 Македонија Игор Михајловски 29.10.2017[35][36] Македонија Александар Петровиќ 31.10.2017[37][38]
Карпош Соколи 2000 Македонија Борче Даскаловски 30.10.2017[39][40] Македонија Ангел Тасевски 30.10.2017
Струмица Грција Власиос Влаидикис 14.11.2017 Македонија Васко Атанасов 14.11.2017[41][42]
МЗТ Аеродром Македонија Александар Тодоров 07.12.2017[43][44] Босна и Херцеговина Србија Жељко Лукајиќ 09.12.2017[45][46]
Карпош Соколи 2000 Македонија Ангел Тасевски 13.02.2018[47] Македонија Михаил Наумовски 13.02.2018
МЗТ Аеродром Босна и Херцеговина Србија Жељко Лукајиќ 03.04.2018 Македонија Ѓорѓи Кочов 03.04.2018[48][49]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Работнички 22 0 1996 1453 + 543 44
2. Блокотехна НБ 17 5 1909 1529 + 380 39
3. МЗТ Аеродром 16 6 1904 1547 + 357 38
4. Куманово 2009 15 7 2013 1819 + 204 37
5. Гостивар 14 8 1850 1654 + 196 36
6. АВ Охрид 10 12 1816 1807 + 9 32 1-1; + 6
7. Фени Индустри 10 12 1759 1840 - 81 32 1-1; - 6
8. Кожув 9 13 1650 1863 - 213 31
9. Пелистер 7 15 1569 1865 - 296 29
10. Шкупи 5 17 1797 2047 - 250 27 2-0; + 25
11. Карпош Соколи 2000 5 17 1735 2076 - 341 27 0-2; - 25
12. Струмица 2 20 1478 1986 - 508 24

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација[мртва врска]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Работнички 5 3 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Блокотехна НБ 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
МЗТ Аеродром 7 5 5 5 5 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Куманово 2009 8 6 6 6 8 8 8 7 5 5 4 5 5 5 5 5 4 4 4 4 5 4
Гостивар 4 2 3 3 4 5 5 5 4 4 5 4 4 4 4 4 5 5 5 5 4 5
АВ Охрид 2 7 8 7 7 7 6 8 8 8 7 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Фени Индустри 9 9 7 8 6 6 7 6 7 6 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Кожув 12 12 12 12 12 10 12 12 12 11 9 10 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8
Пелистер 3 8 9 9 9 9 11 11 10 10 11 9 10 10 10 10 10 10 9 9 9 9
Шкупи 10 11 11 11 11 12 10 9 9 9 10 11 11 11 11 11 11 11 11 11 10 10
Карпош Соколи 2000 6 4 4 4 3 3 4 4 6 7 8 8 8 8 8 9 9 9 10 10 11 11
Струмица 11 10 10 10 10 11 9 10 11 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО БЛО ГОС КАР КОЖ КУМ МЗТ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН ШКУ
АВ Охрид 63-72 77-81 113-58 86-74 73-91 63-91 87-77 69-100 103-61 79-63 105-92
Блокотехна НБ 92-78 85-59 94-81 91-54 77-83 96-88 95-51 67-73 112-57 83-58 103-88
Гостивар 83-71 68-86 111-83 101-75 84-89 67-64 98-62 76-78 94-49 92-59 94-78
Карпош Соколи 2000 90-99 50-84 78-112 77-90 67-94 60-101 102-73 61-99 94-77 103-109 91-107
Кожув 80-65 56-99 77-76 78-109 67-82 52-80 95-73 53-94 90-72 97-93 101-82
Куманово 2009 105-97 92-79 85-70 83-94 87-74 90-106 93-73 88-91 93-76 115-116 117-99
МЗТ Аеродром 77-62 77-85 75-67 83-85 88-57 87-74 84-54 71-76 96-54 82-75 99-62
Пелистер 77-78 67-73 79-91 95-66 89-78 83-82 64-97 57-106 76-86 76-62 80-73
Работнички 95-75 71-55 74-49 96-59 76-64 81-77 100-84 105-49 108-57 80-63 113-62
Струмица 76-90 57-97 60-92 86-71 85-92 66-90 77-95 53-60 77-103 58-71 64-69
Фени Индустри 92-82 75-68 92-96 106-79 93-77 80-108 56-82 79-68 55-74 81-63 83-79
Шкупи 80-101 83-115 78-89 86-77 65-69 69-95 71-97 81-86 85-103 109-67 99-98

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата лига
     Екипи кои испаднале во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Фени Индустри 18 14 2665 2649 + 16 50
2. Кожув 15 17 2468 2667 - 199 47
3. Пелистер 14 18 2372 2588 - 216 46
4. Шкупи 9 23 2669 2951 - 282 41
5. Карпош Соколи 2000 8 24 2576 2987 - 411 40
6. Струмица 4 28 2248 2845 - 597 36

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација[мртва врска]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Фени Индустри 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Кожув 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Пелистер 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Шкупи 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Карпош Соколи 2000 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Струмица 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости КАР КОЖ ПЕЛ СТР ФЕН ШКУ
Карпош Соколи 2000 75-81 83-99 93-87 81-94 121-91
Кожув 94-68 67-61 82-75 93-84 94-84
Пелистер 92-72 88-66 80-70 80-76 80-73
Струмица 66-78 84-82 63-83 81-86 83-80
Фени Индустри 107-85 82-75 73-64 100-84 117-81
Шкупи 100-85 103-84 80-76 95-77 85-87

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Работнички 30 2 2856 2162 + 694 62
2. МЗТ Аеродром 24 8 2762 2336 + 426 56
3. Блокотехна НБ 22 10 2740 2310 + 4310 54
4. Куманово 2009 20 12 2815 2677 + 138 52
5. Гостивар 17 15 2568 2413 + 155 49
6. АВ Охрид 11 21 2554 2708 - 154 43

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација[мртва врска]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Работнички 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
МЗТ Аеродром 3 3 3 3 3 3 3 3 2 2
Блокотехна НБ 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3
Куманово 2009 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Гостивар 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
АВ Охрид 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО БЛО ГОС КУМ МЗТ РАБ
АВ Охрид 80-105 78-85 90-96 80-89 55-85
Блокотехна НБ 98-79 72-53 103-77 66-75 86-93
Гостивар 83-66 70-80 75-58 81-88 69-74
Куманово 2009 66-79 89-83 77-71 101-95 83-82
МЗТ Аеродром 94-67 87-73 95-74 81-79 80-76
Работнички 100-64 78-65 71-57 109-76 92-74

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Работнички 101 82 81 - -  
4  Куманово 2009 72 68 65 - -  
  1  Работнички 86 76 87 - -
  2  МЗТ Аеродром 77 75 84 - -
2  МЗТ Аеродром 80 94 89 84 -
  3  Блокотехна НБ 74 106 72 82 -  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

име позиција државјанство
Маркус Гинјард Крилен центар
/ Бек
 САД
Шон Еванс Крилен центар  САД
Чавдар Костов Бек  Бугарија
Кирил Николовски Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
Бојан Крстевски Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
Димитар Мираковски (К) Разигрувач Македонија Македонија
Расел Робинсон Бек  САД
Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија
Димитар Караџовски Бек Македонија Македонија
Виктор Ефремовски Крило Македонија Македонија
Петар Николиќ Бек Македонија Македонија
 Србија
Дамјан Крстевски Бек Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2017/18
Фершпед Работнички 15. титула

Главен тренер

Помошник тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
Карпош Соколи 2000 Лига на Шампиони Прва ква. рунда
ФИБА Европа Куп Прва групна фаза (4.)
Работнички ФИБА Европа Куп Прва ква. рунда
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларен дел (12.)
АВ Охрид АБА 2 лига Регуларен дел (12.)
Блокотехна НБ БИБЛ Завршен турнир (4.)
Куманово 2009 БИБЛ Групна фаза (откажано учество)

Признанија и петорки[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето САД Расел Робинсон Работнички
Најкорисен играч на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Бек на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Крилен центар на сезоната САД Двејн Бенџамин Блокотехна НБ
САД Маркус Гинјард Работнички
Центар на сезоната Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ
Домашен играч на сезоната Македонија Бојан Трајковски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Не-босман играч на сезоната САД Двејн Бенџамин Блокотехна НБ
САД Маркус Гинјард Работнички
Одбранбен играч на сезоната Македонија Андреј Магдевски Гостивар /
Фени Индустри
Тренер на сезоната Македонија Марин Докузовски Работнички

Извор:eurobasket.com

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Македонија Јане Петровски Фени Индустри
Бугарија Чавдар Костов Работнички
САД Двејн Бенџамин Блокотехна НБ
Македонија Бојан Трајковски МЗТ Аеродром
Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Андреј Магдевски Гостивар /
Фени Индустри
Македонија Јане Петровски Фени Индустри
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Трајковски МЗТ Аеродром
Македонија Марјан Јанески Куманово 2009

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Хрватска Јурај Сегариќ Гостивар
Бугарија Чавдар Костов Работнички
Србија Миладин Пековиќ Кожув
Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ
Србија Иван Мишковиќ Кожув

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Андреј Магдевски Гостивар /
Фени Индустри
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
САД Маркус Гинјард Работнички
Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ
Македонија Марјан Јанески Куманово 2009

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Џордан Рид Шкупи
САД Расел Робинсон Работнички
САД Маркус Гинјард Работнички
САД Двејн Бенџамин Блокотехна НБ
САД Шон Еванс Работнички

Почесно споменување

Играч Екипа
САД Расел Робинсон Работнички
Русија Израел Антон Казарновски Блокотехна НБ
Хрватска Јурај Сегариќ Гостивар
Македонија Ивица Димчевски Гостивар
САД Шон Еванс Работнички
Македонија Бобан Стајиќ Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
Србија Миладин Пековиќ Кожув
Србија Иван Мишковиќ Кожув
САД Кенет Рос АВ Охрид
Хрватска Јуре Лалиќ МЗТ Аеродром
Македонија Стојан Ѓуроски Блокотехна НБ /
Карпош Соколи 2000
Македонија Марко Симоновски МЗТ Аеродром
Македонија Адем Мекиќ Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
Македонија Горан Главчев Блокотехна НБ
Франција Реми Бери АВ Охрид
Македонија Дарко Соколов МЗТ Аеродром /
Карпош Соколи 2000
САД Роб Луис Пелистер
Македонија Ѓорѓи Анакиевски Пелистер
Македонија Стеван Глигоријевиќ АВ Охрид
Македонија Предраг Пајиќ Фени Индустри

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“. ekipa.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 2. 2,0 2,1 „Блокотехна би играла во втората АБА лига“. sportmedia.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 3. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 4. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 5. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 6. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 2“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 12 октомври 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-31. Посетено на 31 март 2018.
 7. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 4“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 26 октомври 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-11-18. Посетено на 31 март 2018.
 8. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 6“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 13 ноември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-11-16. Посетено на 31 март 2018.
 9. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 8“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 1 декември 2017. Посетено на 1 декември 2017.[мртва врска]
 10. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 10“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 14 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-07. Посетено на 16 декември 2017.
 11. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 12“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 16 јануари 2018. Посетено на 16 јануари 2018.[мртва врска]
 12. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 14“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 25 јануари 2018. Посетено на 25 јануари 2018.[мртва врска]
 13. „СУПЕР ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 4“ (PDF). Македонска Кошакарска Федерација. 16 април 2018. Посетено на 16 април 2018.[мртва врска]
 14. „И тоа ќе го видиме – вечно дерби во Гостивар“. ekipa.mk. 16 април 2018. Посетено на 16 април 2018.
 15. „Зошто Работнички избега дури до Гостивар? Без публика може да игра во „Кале"...“. sportmedia.mk. 16 април 2018. Посетено на 16 април 2018.
 16. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 20“ (PDF). Македонска Кошакарска Федерација. 21 март 2018. Посетено на 21 март 2018.[мртва врска]
 17. „Шкупи ќе биде домаќин во Аеродром во кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk. 13 октомври 2017. Посетено на 16 октомври 2017.
 18. „ПРВА ЛИГА МАЖИ Термини и делегирање - Коло 3“ (PDF). Македонска Кошакарска Федерација. 21 октомври 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-11-18. Посетено на 22 октомври 2017.
 19. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 6 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.[мртва врска]
 20. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 2 март 2018. Посетено на 3 март 2018.[мртва врска]
 21. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 10 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.[мртва врска]
 22. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 9 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.[мртва врска]
 23. „Фени се екипира: Магдевски, Петровски, двајца Американци, Србин…“. ekipa.mk. 20 август 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 24. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 9 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.[мртва врска]
 25. „Тодоров: МЗТ е единствениот клуб каде се чувствувам како дома…“. ekipa.mk. 16 јуни 2017. Посетено на 24 јуни 2017.
 26. „Тодоров: Сакам да ги вратиме „Фемили" најсилниот играч на МЗТ“. sportmedia.mk. 16 јуни 2017. Посетено на 24 јуни 2017.
 27. „Тренерот Николиќ си замина од Карпош соколи“. ekipa.mk. 23 јуни 2017. Посетено на 24 јуни 2017.
 28. „Николиќ веќе нема да ги лета „соколите". sportmedia.mk. 23 јуни 2017. Посетено на 24 јуни 2017.
 29. „Борче Даскаловски ќе ги води „соколите". sportmedia.mk. 4 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 30. „Борче Даскаловски – нов кормилар на Карпош соколи“. ekipa.mk. 4 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 31. „Перо Антиќ главен акционер во КК Гостивар“. sportmedia.mk. 4 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 32. „Гостиварци оптимисти: Сакаме повторно градот да живее за кошарка“. ekipa.mk. 4 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 33. „Игор Михајловски пак ќе биде тренер на Куманово“. sportmedia.mk. 6 јули 2017. Посетено на 15 јули 2017.
 34. „Власис Влаикидис ќе ја води Струмица“. sportmedia.mk. 16 јули 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 35. „Михајловски се повлече, Куманово без „шеф". sportmedia.mk. 29 октомври 2017. Посетено на 29 октомври 2017.
 36. „Куманово бара нов тренер, Михајловски си поднесе оставка“. ekipa.mk. 29 октомври 2017. Посетено на 29 октомври 2017.
 37. „Петровиќ е наследникот на Михајловски“. sportmedia.mk. 31 октомври 2017. Посетено на 1 ноември 2017.
 38. „Куманово избра – Ацо Петровиќ нов тренер!“. ekipa.mk. 31 октомври 2017. Посетено на 1 ноември 2017.
 39. „Даскаловски повеќе не е тренер на Карпош Соколи“. sportmedia.mk. 30 октомври 2017. Посетено на 1 ноември 2017.
 40. „Борче Даскаловски си замина од клупата на Карпош Соколи“. ekipa.mk. 30 октомври 2017. Посетено на 1 ноември 2017.
 41. „Промени во Струмица: Влаикидис си замина, Атанасов нов тренер“. ekipa.mk. 14 ноември 2017. Посетено на 14 ноември 2017.
 42. „Атанасов го менува Влаикидис, си заминува Бишоп“. sportmedia.mk. 14 ноември 2017. Посетено на 14 ноември 2017.
 43. „Официјално: Тодоров не е повеќе тренер на МЗТ!“. ekipa.mk. 7 декември 2017. Посетено на 8 декември 2017.
 44. „Александар Тодоров повеќе не е тренер на МЗТ Аеродром“. sportmedia.mk. 7 декември 2017. Посетено на 8 декември 2017.
 45. „Лукајиќ: Ќе дојдат подобри времиња за МЗТ“. ekipa.mk. 9 декември 2017. Посетено на 9 декември 2017.
 46. „Лукајиќ: МЗТ има многу подобар квалитет од резултатите“. sportmedia.mk. 9 декември 2017. Посетено на 9 декември 2017.
 47. „Ангел Тасевски ќе биде новиот извршен директор на Работнички“. sportmedia.mk. 13 февруари 2018. Посетено на 2 март 2018.
 48. „Кочов е нов тренер на МЗТ Аеродром!“. sportmedia.mk. 3 април 2018. Посетено на 29 април 2018.
 49. „Лукајиќ си замина од МЗТ, Кочов нов тренер на шампионот!“. ekipa.mk. 3 април 2018. Посетено на 29 април 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]