Прва македонска кошаркарска лига 1998/99

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1998/99
ТВ МТВ 2
Конечни места
Првак Годел Работнички (7. титула)
Вицепрвак МЗТ Бос (4. финале)
1997/98
1999/00

Првата македонска кошаркарска лига 1998/99 - 7. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар Скопје
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Никол Ферт Гостивар Младост
Орка Кавадарци Јасмин

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски[2]
Жито Вардар Сојузна Република Југославија Михајло Увалин[3]
Куманово Македонија Стерија Андоновски[3]
Никол Ферт Македонија Благоја Печалов[2]
МЗТ Бос
Орка

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Врбица Стефанов Разигрувач Македонија Македонија
5 Емил Рајковиќ Крилен центар Македонија Македонија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Игор Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
8 Тони Симиќ Центар Македонија Македонија
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија
10 Гоце Герасимовски Македонија Македонија
11 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
12 Марјан Србиновски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
13 Нешовиќ Македонија Македонија
14 Благоја Патровски Македонија Македонија
15 Ненад Атанасов Бек Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1998/99
KK Rabotnicki.jpg
Работнички 7. титула

Главен тренер

Извор:[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Николферт-Работнички 1999!“. basketball.mk преку web.archive.org. 21 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-09. Посетено на 9 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 МТВ 2 (22 март 2020). „NIKOL FERT - GODEL RABOTNICKI (1999 GODINA)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 9 април 2020.
  3. 3,0 3,1 МТВ 2 (22 март 2020). „ZITO VARDAR - KUMANOVO“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 10 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]