Прва македонска кошаркарска лига 1992/93

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1992/93
Конечни места
Првак Годел Работнички (1. титула)
Вицепрвак МЗТ Хепос (1. финале)
1993/94

Првата македонска кошаркарска лига 1992/93 - 1. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички Македонија Александар Књазев[1] Македонија Јорданчо Давитков
МЗТ Аеродром
Деликатес

Разигрување[уреди | уреди извор]

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Влатко Владичевски Бек Македонија Македонија
6 Николче Петрушев Македонија Македонија
7 Душан Боцевски Центар Македонија Македонија
8 Слободан Кањевац Центар  Сојузна Република Југославија
9 Ненад Нешовиќ Македонија Македонија
10 Ѓорѓи Књазев Бек /
Разигрувач
Македонија Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Дејан Јовановски Крило
/ Бек
Македонија Македонија
13 Вукадиновиќ Крилен центар  Сојузна Република Југославија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
15 Воислав Зивчевиќ Крилен центар Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 1994/95
Работнички 1. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЛЕГЕНДАРНО ФОТО НА ДЕНОТ“. off.net.mk преку web.archive.org. 13 јануари 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-20. Посетено на 20 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]