Адем Мекиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адем Мекиќ
ПозицијаБек
Висина1,95 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаПелистер
Број10
Роден28 декември 1995 (1995-12-28) (24 г.)
Скопје, Македонија
НационалностБошњак
Проф. кариера2013–
Клубови
2013–2014Вардар Апаве
2013–2014Македонија Млади (позајмица)
2014–2017МЗТ Аеродром
2017–2019Куманово 2009
2019АВ Охрид
2019-Пелистер
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Адем Мекиќ (роден на 28 декември 1995 во Скопје) — македонски кошаркар од бошњачка националност. Тој моментално е играч на Пелистер.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Со МЗТ, Мекиќ станал првак со М-20 составот (генерација 1996/1997) во сезоната 2014/15.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Својата професионална кариера ја започнал во тогаш новиот прволигаш Вардар Апаве, каде настапувал на почетокот на сезоната 2013/14.[2] Но паралелно, истата сезона, тој бил приклучен во т.н. Младинска репрезентација на Македонија, проект-екипа која се натпреварувала надвор од конкуренција во Првата лига.[3] За сезоната 2014/15 се преселил во МЗТ Аеродром. Тогаш Адем со МЗТ го освоил Првенството. Пред отварањето на сезоната 2015/16, Мекиќ со МЗТ станал првак во возобновениот Суперкуп на Македонија 2015, и подоцна станал освојувач на Првенството и Купот на Македонија 2016.[4] Во сезоната 2016/17 исто така играл за МЗТ Аеродром, клуб со кој најпрво го освоил Суперкупот на Македонија 2016 и подоцна повторно станал првак во Лигата.[5] Сезоната 2017/18 ја започнал во МЗТ, но во ноември, поради слабата минутажа се преместил во Куманово 2009.[6][7] Следната сезона, Адем останал да биде играч на Куманово.[8][9][10] Во јули 2019 година, за сезоната 2019/20, Мекиќ потпишал за АВ Охрид.[11][12] Но пред самиот почеток на сезоната, откако АВ Охрид најавил распаѓање на клубот, Мекиќ се преселил во Пелистер.[13]


Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Младинска репрезентација[уреди | уреди извор]

А репрезентација[уреди | уреди извор]

Во јануари 2020 година, селекторот на Македонија, Александар Тодоров го објавил поширокиот состав за февруарските квалификации за Евробаскетот 2021 во кој бил вклучен Мекиќ.[14]

Успеси[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Почесно споменување во сезоната 2017/18[15]
 • Почесно споменување во сезоната 2018/19[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Развојна лига М-20 (Сезона 2014/15) Шампион: КК МЗТ Аеродром“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 15 август 2018 г).
 2. Vardar Apave - Rabotnicki 62:78“, Македонска Кошаркарска Федерација, 12 октомври (посет. 14 август 2018 г).
 3. Kozuv - Makedonija Mladi 89:49“, Македонска Кошаркарска Федерација, 5 ноември (посет. 14 август 2018 г).
 4. KK MZT Aerodrom - roster 2015-16“, eurobasket.com (посет. 6 февруари 2018 г).
 5. KK MZT Aerodrom - roster 2016-17“, eurobasket.com (посет. 6 февруари 2018 г).
 6. МЕКИЌ: Одам во Куманово, по своите минути и место...“, sportmedia.mk, 13 ноември 2017 (посет. 5 февруари 2018 г).
 7. Куманово го доби Мекиќ, но доживеа потоп од Рилски“, gol.mk, 15 ноември 2017 (посет. 5 февруари 2018 г).
 8. Куманово се екипира: Мекиќ, Пенов, Ѓекиќ…“, ekipa.mk, 10 август 2018 (посет. 11 август 2018 г).
 9. Мекиќ со нов договор, Пенов го засили Куманово“, sportmedia.mk, 10 август 2018 (посет. 11 август 2018 г).
 10. Куманово потпиша со Пенов, а ги продолжи договорите со Мекиќ, Тодоровиќ, Ковач и Ѓекиќ“, gol.mk, 10 август 2018 (посет. 11 август 2018 г).
 11. Со Охрид нема шега – се создава тим за плеј-оф“, ekipa.mk, 4 јули 2019 (посет. 5 јули 2019 г).
 12. АВ Охрид потпиша со Мекиќ и Младеновиќ“, gol.mk, 5 јули 2019 (посет. 5 јули 2019 г).
 13. Адем Мекиќ го избра Пелистер, битолчани со големо засилување“, gol.mk преку web.archive.org, 4 октомври 2019 (посет. 4 октомври 2019 г).
 14. Тодоров го објави поширокиот список за Естонија и Русија“, gol.mk преку web.archive.org, 9 јануари 2020 (посет. 14 јануари 2020 г).
 15. Prva Liga - season 2017-2018“, eurobasket.com (посет. 12 јуни 2018 г).
 16. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“, eurobasket.com преку web.archive.org, 18 јуни 2019 (посет. 22 јуни 2019 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]