КК Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Куманово 2009
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан1946; пред 74 години (1946)
2009; пред 11 година (2009) (Обновен)
Распаднат2003; пред 17 години (2003)
СалаПеро Наков
Сала Капацитет200
ЛокацијаКуманово
Бои на клуботсина и бела
         
ПретседателАлександар Крстевски
СопственикОпштина Куманово
Позиција 2018/196ти
Прваци1 Прва кошаркарска републичка лига
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Куманово 2009 е кошаркарски клуб од Куманово. Клубот моментално настапува во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 1946 година. Таа година, Куманово требал да се натпреварува во првата сезона на Првенството на Македонија чиј првак требал да го даде патникот во втората сезона на елитната Југословенската лига. Но во последен момент, со непознати причини, учеството го откажало екипата на Куманово.[1]

Клубот своите најголеми успеси ги доживеал во сезоната 1979/80, кога ја освоил титулата шампион на СР Македонија и така добил право на настап во Првата југословенска лига. Но, поради немање соодветна сала, клубот го изгубил правото на учество во лигата. Поради тоа, во 1980 година се изградила новата Спортска сала со капацитет од 4,150 гледачи, која била изградена како подарок на градот од фирмата „ИСКРА“-КУМАНОВО. Претходно, до 1980 година, клубот играл во салата „Соколана“, изградена во 1931 година.

Настапи во македонската кошаркарска лига[уреди | уреди извор]

Во Првата македонска кошаркарска лига, КК Куманово го постигнал најголемиот успех во сезоната во сезоната 2001-2002, кога бил вице-шампион. Сепак, веќе во 2003 година, поради финансиски причини, клубот се распаднал, но во 2009 година повторно бил обновен. Исто така, голем успех на КК Куманово било учеството во финалето на Купот на Македонија 2013.

Во февруари 2015 година, „Куманово“ учествувал на завршниот турнир на Купот на Македонија, каде загубил од Работнички.[2] Исто така, клубот играл во финалето на првенството на Македонија, каде во финалето претрпил три порази од МЗТ Аеродром и така станал вицепрвак во Првенството.[3][4][5]

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

БИБЛ лига[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2014/2015, КК Куманово се натпреварувал во групата „Б“ од регионалната лига „БИБЛ“. Во првото коло, Куманово бил поразен во Пеќ од истоимениот тим со 88-89.[6] Во третото коло, КК Куманово ја остварил првата победа, кога на домашен терен го совладал црногорскиот клуб Сутјеска со 97-87. Најдобри стрелци за домашниот тим биле Вукашин Мандиќ, со 29 поени и Александар Костоски, со 16 поени.[7] Потоа, на домашен терен, Куманово го совладал тимот на „Рилски спортист“ со 89-82 (24-20, 22-14, 23-31, 20-17), а најефикаен во тимот биле Александар Костоски, со 29 поени и Саша Аврамовиќ, со 24 поени.[8] На гостувањето во Тиват, КК Куманово ја победил екипата на Теодо со 74-70, а најдобар кошаркар бил Александар Костоски, со 24 поени, 8 скока и 5 асистенции.[9] Во следното коло, на домашен терен, тимот на КК „Куманово“ претрпел неочекуван пораз од Пеќ со 83-93. Најефикасни во тимот на Куманово биле Вукашин Мандиќ, со 23 поени и Урош Луковиќ, со 20 поени и 10 скока.[10] Во седмото коло, на домашен терен, КК Куманово загубил од Теодо од Тиват со 76-93, по што тренерот Игор Михајловски си дал неотповиклива оставка.[11] Во последното коло од првата фаза на лигата, на гостински терен, КК Куманово ја победил екипата на Рилски Спортист со 95-90, со што се пласирал во втората фаза од лигата.[12]

Во втората фаза, КК Куманово настапувал во групата Ц, заедно со екипите на Пеќ, ЦСМ У Крајова и Морнар. Во првото коло, на домашен терен, тимот на Куманово остварил победа против Крајова со 81-79, со кошот на Синиша Аврамовски, постигнат на седум секунди пред крајот. Најефикасен стрелец во тимот на домаќините бил Александар Костовски со 19 поени.[13] Во третото коло, на свој терен, тимот на Куманово го победил Морнар од Бар со 92-84, со што го обезбедил пласманот во следната фаза од лигата. Најефикасин играчи на средбата биле Урош Луковиќ, со постигнати 26 поени, 11 скока, четири асистенции, две украдени топки и три блокади, како и Саша Аврамовиќ, со 20 поени, четири скока и пет асистенции.[14][15] Куманово ја забележал и четвртата победа во втората фаза, овојпат на гостувањето во Крајова, каде славел со 75-74 (43-34). Најдобри на средбата биле Костовски со 23 поени и Вукашин Мандиќ со 17 поени и осума скока.[16] По втората фаза, тимот на Куманово се пласирал во четврт-финалето, каде загубил од Рилски Спортист.[17]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
9 Дамјан Миса 186 Разигрувач 19 Македонија Македонија 2018 МЗТ Аеродром
55 Мартин Ѓорѓиевски 185 Крило 21 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
Кирче Киревски 18 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
7 Миодраг Тодоровиќ 193 Разигрувач 22 Македонија Македонија 2018 Кожув
6 Филип Стојановски 195 Крило 23 Македонија Македонија 2017 Бал фор лајф
8 Лука Петровски 196 Разигрувач 23 Македонија Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
5 Марјан Јанески (к.) 203 Крилен центар 32 Македонија Македонија 2019 Работнички
10 Горјан Марковски 196 Бек /
Крилен центар
27 Македонија Македонија 2019 Фени Индустри
88 Оливер Двојаковски 204 Центар 23 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
77 Андреј Анастасов 192 Бек 22 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
12 Никола Шопов 200 Крилен центар 20 Македонија Македонија 2019
Андреј Цветковски 191 Разигрувач 24 Македонија Македонија 2020 Пелистер
Леонид Тодоровски 207 Центар 21 Македонија Македонија 2020 МЗТ Уни Банка (II)
11 Теодор Атанасов 206 Центар 23  Србија 2019 Ланзароте Конехеро Шпанија
13 Јован Црниќ 195 Бек 25  Србија 2020 Андрезие Франција
3 Никола Лакиќ 201 Крилен центар 24  Србија 2020 Беовук 72 Србија

Извор:Кошаркарска Федерација на Македонија eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Миодраг Мицковиќ (25 март 2020). „Спортски времеплов: Кошарка на фудбалски терен“. ekipa.mk преку web.archive.org. Посетено на 25 март 2020.
 2. Сашко Ѓ. Димовски, „Отпишаните „старци“ го возвратија ударот“, Утрински весник, година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 19.
 3. МЗТ е старо-нов шампион: Аеродром слави четврта титула! ekipa.mk 2 јуни 2015
 4. „Јане Сандански“ дочека да слави: МЗТ со „метла“ удри печат на четвртата титула по ред! sportmedia.mk 2 јуни 2015
 5. Македонска кошаркарска федерација - официјална интернет-страница (пристапено на 6.6.2015)
 6. „Куманово поразено во Пеќ, под сенката на Голема Албанија“, Дневник, година XVIII, број 5594, петок, 17 октомври 2014, стр. 25.
 7. „Михајловски добро диригира со Куманово“, Дневник, година XVIII, број 5605, понеделник, 31 октомври 2014, стр. 22.
 8. „Куманово предводен од Костоски му го нанесе првиот пораз на Рилски“, Дневник, број 5629, година XVIII, петок, 28 ноември 2014, стр. 26.
 9. „Кожув и Куманово сигурни во БИБЛ“, Дневник, година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 25.
 10. „Кожув славеше во Бар, Пеќ се радуваше во Куманово“, Дневник, година XVIII, број 5640, петок, 12 декември 2014, стр. 26.
 11. „Тежок пораз за Куманово, Михајловки си даде оставка“, Дневник, година XIX, број 5673, петок, 23 јануари 2015, стр. 24.
 12. „Кожув и Куманово во втората фаза од БИБЛ-лигата“, Дневник, година XIX, број 5679, петок, 30 јануари 2015, стр. 22.
 13. „И Куманово тргна победнички во БИБЛ“, Дневник, година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 23.
 14. „Кумановци го потопија Морнар“, Утрински весник, година XVI, број 4715, петок, 20 февруари 2015, стр. 22.
 15. „Кумановци му зедоа мерка на Морнар во БИБЛ-лигата“, Дневник, година XIX, број 5697, петок, 20 февруари 2015, стр. 20.
 16. „Кумановци поприсебни во драмата во Крајова“, Утрински весник, година XVI, број 4720, четврток, 26 февруари 2015, стр. 19.
 17. „Кожув во полуфиналето од БИБЛ-лигата ќе игра со Сигал“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 27.