БИБЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
БИБЛ сезона 2018/19
Balkanska Liga BIBL Logo.jpg
СпортКошарка
Основана2008
Број на екипи8
ДржаваАлбанија Албанија
Бугарија Бугарија
Казахстан Казакстан
Косово Косово
Македонија Македонија
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
Грција Грција
Израел Израел
Романија Романија
Србија Србија
Хрватска Хрватска
Црна Гора Црна Гора
КонтинентФИБА Европа (Европа)
Тековен првакМакедонија Блокотехна НБ (1. титула)
Најмногу титулиБугарија Левски
(3 титули)
Порталhttp://balkanleague.net

Балканската Лига (англиски: Balkan International Basketball League), позната и како БИБЛ (латиница: BIBL), е повеќенационална професионална кошаркарска лига во која се натпреваруваат екипи од Балканот како Македонија, Бугарија, Албанија и Косово, вклучувајќи го и средноазискиот Казакстан.

Во март 2015 година, ФИБА Европа ја признала Балканската лига за следната сезона како нејзина членка.[1]

Моментален формат[уреди | уреди извор]

Балканската лига вклучува две екипи од Бугарија, две екипи од Косово, две екипи од Македонија, и по една екипа од Казакстан и Албанија. Учесниците се натпреваруваат во единствена лига. Првите четири екипи од регуларниот дел обезбедуваат пласман во разигрувањето, односно полуфинале. Тие екипи играат двомеч кое ќе ги одлучи финалистите. Финалето се игра во два добиени натпревари и така да се одлучи освојувачот на сезоната.

Финале[уреди | уреди извор]

Сезона Град-домаќин Сала-домаќин Првак Вицепрвак Резултат
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2008/09 Бугарија Самоков Самоков Бугарија Рилски Спортист Македонија Фершпед Работнички 84–77
2009/10 Бугарија Софија Универзијада Бугарија Левски Софија Црна Гора Ловќен 77–65
2010/11 Македонија Кавадарци Јасмин Македонија Фени Индустри Бугарија Рилски Спортист 88–75
2011/12 Израел Ган Нер Ган Нер Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 89–84
2012/13 Бугарија Самоков Самоков Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 87–79
2013/14 Косово Приштина Ринис де Спортеве Бугарија Левски Софија Израел Хапоел Гилбоа Галил 75-69
Финале - двомеч
2014/15 Косово Приштина
Бугарија Самоков
Ринис де Спортеве;
Самоков
Косово Сигал Приштина Бугарија Рилски Спортист 154-143
(74-72; 71-80)
2015/16 Косово Приштина
Црна Гора Бар
Ринис де Спортеве;
Тополица
Косово Сигал Приштина Црна Гора Морнар 150-143
(82-68; 75-68)
2016/17 Бугарија Стара Загора
Македонија Куманово
Општинска;
Куманово
Бугарија Берое Македонија Куманово 2009 161-128
(84-65; 73-77)
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2017/18 Бугарија Самоков Самоков Бугарија Левски Косово Башкими 83–72
2018/19 Албанија Тирана Фети Борова Македонија Блокотехна НБ Албанија Теута 82-68

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Левски 3 2010, 2014, 2018 2 2012, 2013
2. Хапоел Гилбоа Галил 2 2012, 2013 1 2014
3. Приштина 2 2015, 2016 / /
4. Рилски Спортист 1 2009 2 2011, 2015
5.= Фени Индустри 1 2011 / /
5.= Берое 1 2017 / /
5.= Блокотехна НБ 1 2019 / /
7.= Работнички / / 1 2009
7.= Ловќен / / 1 2010
7.= Морнар / / 1 2016
7.= Куманово 2009 / / 1 2017
7.= Башкими / / 1 2018
  • со задебелени букви се моменталните учесници во БИБЛ Лигата

Екипи учесници[уреди | уреди извор]

Согласно до сезоната 2018/19.

Екипа Сезони Години
Бугарија Левски
8
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018
Бугарија Рилски Спортист
7
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2018
Црна Гора Морнар
6
2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Македонија Кожув
6
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
Македонија Фени Индустри
5
2009, 2010, 2011, 2012, 2017
Црна Гора Теодо
5
2013, 2014, 2015, 2016, 2017
Македонија Куманово
5
2013, 2014, 2015, 2017, 2018
Косово Приштина
5
2014, 2015, 2016, 2017, 2019
Србија ОКК Београд
4
2010, 2011, 2012, 2013
Косово Пеја
4
2014, 2015, 2016, 2017
Косово Башкими
4
2016, 2017, 2018, 2019
Израел Хапоел Гилбоа Галил
3
2012, 2013, 2014
Бугарија Берое
3
2016, 2017, 2019
Македонија Работнички
2
2009, 2010
Бугарија Черно Море
2
2009, 2010
Босна и Херцеговина Зрињски
2
2011, 2012
Црна Гора Улцињ
2
2011, 2012
Хрватска Брод
2
2011, 2013
Бугарија Балкан Ботевград
2
2011, 2014
Романија ЧСМ У Крајова
2
2014, 2015
Црна Гора Ловќен
2
2010, 2016
Црна Гора Сутјеска
2
2015, 2017
Албанија Тирана
2
2017, 2018
Бугарија Академик Пловдив
2
2018, 2019
Македонија Блокотехна НБ
2
2018, 2019
Романија Динамо Букурешт
1
2009
Романија Квадрипол Брашов
1
2009
Србија Мега
1
2009
Србија Раднички 034
1
2009
Србија Свислајон Таково
1
2009
Романија Газ Метан Медиаш
1
2010
Србија Металац
1
2010
Бугарија Спартак Плевен
1
2010
Романија Стеауа Букурешт
1
2010
Романија Муреш
1
2011
Романија Елба Тимишоара
1
2012
Србија Напредак
1
2012
Македонија Торус
1
2012
Израел Хапоел Тел Авив
1
2012
Грција Кавала
1
2013
Албанија Влазниа
1
2015
Македонија Карпош Соколи
1
2017
Косово Трепча
1
2017
Црна Гора Ибар Рожаје
1
2018
Казахстан Барси Атирау
1
2019
Албанија Теута
1
2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIBA Europe Board confirms the BIBL recognition balkanleague.net 9 март 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]