БИБЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
БИБЛ сезона 2020/21
СпортКошарка
Основана2008
Број на екипи18
ДржаваБугарија Бугарија
Израел Израел
Македонија Македонија
Црна Гора Црна Гора
Албанија Албанија
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
Грција Грција
Казахстан Казахстан
Косово Косово
Романија Романија
Србија Србија
Хрватска Хрватска
КонтинентФИБА Европа (Европа)
Тековен првакМакедонија Блокотехна НБ (1. титула)
Најмногу титулиБугарија Левски
(3 титули)
Порталhttp://balkanleague.net

Балканската Лига (англиски: Balkan International Basketball League), позната и како БИБЛ (латиница: BIBL), е повеќенационална професионална кошаркарска лига во која се натпреваруваат екипи од Балканот како Црна Гора, Бугарија, Македонија и Израел.

Во март 2015 година, ФИБА Европа ја признала Балканската лига за следната сезона како нејзина членка.[1]

Моментален формат[уреди | уреди извор]

Балканската лига вклучува две екипи од Бугарија, Македонија, Црна Гора, и 12 екипи од Израел. Учесниците се натпреваруваат во 5 групи географски поделени. Најдобрите две изралски екипи и најдобрите четири балкански екипи се натпреваруваат во втората фаза во две групи. Првите две екипи од по двете групи обезбедуваат пласман во завршниот турнир. Турниор се игра во полуфинале и финале кое ќе го одлучи освојувачот на сезоната.

Финале[уреди | уреди извор]

Сезона Град-домаќин Сала-домаќин Првак Вицепрвак Резултат
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2008/09 Бугарија Самоков Самоков Бугарија Рилски Спортист Македонија Фершпед Работнички 84–77
2009/10 Бугарија Софија Универзијада Бугарија Левски Софија Црна Гора Ловќен 77–65
2010/11 Македонија Кавадарци Јасмин Македонија Фени Индустри Бугарија Рилски Спортист 88–75
2011/12 Израел Ган Нер Ган Нер Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 89–84
2012/13 Бугарија Самоков Самоков Израел Хапоел Гилбоа Галил Бугарија Левски Софија 87–79
2013/14 Косово Приштина Ринис де Спортеве Бугарија Левски Софија Израел Хапоел Гилбоа Галил 75-69
Финале - двомеч
2014/15 Косово Приштина
Бугарија Самоков
Ринис де Спортеве;
Самоков
Косово Сигал Приштина Бугарија Рилски Спортист 154-143
(74-72; 71-80)
2015/16 Косово Приштина
Црна Гора Бар
Ринис де Спортеве;
Тополица
Косово Сигал Приштина Црна Гора Морнар 150-143
(82-68; 75-68)
2016/17 Бугарија Стара Загора
Македонија Куманово
Општинска;
Куманово
Бугарија Берое Македонија Куманово 2009 161-128
(84-65; 73-77)
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2017/18 Бугарија Самоков Самоков Бугарија Левски Косово Башкими 83–72
2018/19 Албанија Тирана Фети Борова Македонија Блокотехна НБ Албанија Теута 82-68
2019/20 Косово Пеќ Карагаќ Прекината сезона[2]

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Левски 3 2010, 2014, 2018 2 2012, 2013
2. Хапоел Гилбоа Галил 2 2012, 2013 1 2014
3. Приштина 2 2015, 2016 / /
4. Рилски Спортист 1 2009 2 2011, 2015
5.= Фени Индустри 1 2011 / /
5.= Берое 1 2017 / /
5.= Блокотехна НБ 1 2019 / /
7.= Работнички / / 1 2009
7.= Ловќен / / 1 2010
7.= Морнар / / 1 2016
7.= Куманово 2009 / / 1 2017
7.= Башкими / / 1 2018
  • со задебелени букви се моменталните учесници во БИБЛ Лигата

Екипи учесници[уреди | уреди извор]

Согласно до сезоната 2020/21.

Екипа Сезони Години
Бугарија Левски
8
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018
Бугарија Рилски Спортист
7
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2018
Црна Гора Морнар
6
2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Македонија Кожув
6
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
Црна Гора Теодо
6
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021
Македонија Куманово
6
2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021
Македонија Фени Индустри
5
2009, 2010, 2011, 2012, 2017
Косово Приштина
5
2014, 2015, 2016, 2017, 2019
Косово Пеја
5
2014, 2015, 2016, 2017, 2020
Србија ОКК Београд
4
2010, 2011, 2012, 2013
Косово Башкими
4
2016, 2017, 2018, 2019
Израел Хапоел Гилбоа Галил
4
2012, 2013, 2014, 2021
Бугарија Берое
4
2016, 2017, 2019, 2021
Бугарија Академик Пловдив
4
2018, 2019, 2020, 2021
Црна Гора Ибар Рожаје
3
2018, 2020, 2021
Македонија Работнички
2
2009, 2010
Бугарија Черно Море
2
2009, 2010
Босна и Херцеговина Зрињски
2
2011, 2012
Црна Гора Улцињ
2
2011, 2012
Хрватска Брод
2
2011, 2013
Бугарија Балкан Ботевград
2
2011, 2014
Романија ЧСМ У Крајова
2
2014, 2015
Црна Гора Ловќен
2
2010, 2016
Црна Гора Сутјеска
2
2015, 2017
Албанија Тирана
2
2017, 2018
Македонија Блокотехна НБ
2
2018, 2019
Албанија Влазнија
2
2015, 2020
Израел Хапоел Тел Авив
2
2012, 2021
Романија Динамо Букурешт
1
2009
Романија Квадрипол Брашов
1
2009
Србија Мега
1
2009
Србија Раднички 034
1
2009
Србија Свислајон Таково
1
2009
Романија Газ Метан Медиаш
1
2010
Србија Металац
1
2010
Бугарија Спартак Плевен
1
2010
Романија Стеауа Букурешт
1
2010
Романија Муреш
1
2011
Романија Елба Тимишоара
1
2012
Србија Напредак
1
2012
Македонија Торус
1
2012
Грција Кавала
1
2013
Македонија Карпош Соколи
1
2017
Косово Трепча
1
2017
Казахстан Барси Атирау
1
2019
Албанија Теута
1
2019
Косово Раховеци
1
2020
Македонија ТФТ
1
2021
Израел Хапоел Бершева
1
2021
Израел Хапоел Бершева
1
2021
Израел Хапоел Ејлат
1
2021
Израел Хапоел Ерусалим
1
2021
Израел Ирони Нахарија
1
2021
Израел Ирони Нес Циона
1
2021
Израел Макави Лецион
1
2021
Израел Хапоел Бершева
1
2021
Израел Макаби Хаифа
1
2021
Израел Хапоел Хаифа
1
2021
Израел Хапоел Холон
1
2021
Израел Бнеи Херцлија
1
2021

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIBA Europe Board confirms the BIBL recognition balkanleague.net 9 март 2015
  2. „Season 2019-2020 will not be resumed!“. balkanleague.net преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]