2014/15 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2014/15
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 14 октомври 2014 - 28 јануари 2015 (Прва групна фаза)
3 февруари - 4 март 2015 (Втора групна фаза)
10 - 25 март 2015 (Четвртфинале)
31 март - 8 април 2015 (Полуфинале)
21 - 29 април 2015 (Финале)
Број на тимови 10
ТВ Партнер/и МРТ
2014/15
Сезонски шампиони Косово Сигал Приштина
  вице-прваци Бугарија Рилски Спортист
Балканска Лига сезони

← 2013/14

2015/16 →

БИБЛ сезоната 2014/15 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2014/15 поради спонзорски причини било 7. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Романија и Албанија се натпреварувале. Во оваа сезона првак бил Сигал Приштина.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Црна Гора Црна Гора 3 Теодо Сутјеска Морнар
Македонија Македонија 2 Куманово 2009 Кожув
Косово Косово 2 Пеја Сигал Приштина
Бугарија Бугарија 1 Рилски Спортист
Романија Романија 1 СЧМ У Крајова
Албанија Албанија 1 Влазниа

Формат[уреди | уреди извор]

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Во првата групна фаза екипите биле поделени во две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите четири места во групите обезбедиле пласман во втората групна фаза. Натпреварите се играле од 14 октомври 2014г. до 28 јануари 2015г.

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

Во втората групна фаза екипите си ги задржале резултатите од првата фаза, односно бодовите од противникот кој исто така обезбедил пласман. Првиот и четвртиот од едната група се сретнал со вториот и третиот од другата група и играле дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на Завршниот турнир, додека екипите кои завршиле на второто и трето место играле во третата фаза. Натпреварите се играле од 3 февруари до 4 март 2015г.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле од второто до третото место во втората групна фаза, играле два натпревари на дома и гости и така биле одлучени останатите два учесници за полуфиналето. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победниците напредувале во финалето.

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се играло во два натпревари, дома и на гости. Победникот се одлучил преку вкупниот број на поени од двата натпревари и така победникот станал првак на сезоната.

Прва групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб
1. Македонија Куманово 8 5 3 688 687 +1 13 0-2;-11
2. Бугарија Рилски Спортист 8 4 4 691 686 +5 12 1-1;+8
3. Црна Гора Сутјеска 8 4 4 641 644 −3 12 1-1;-8
4. Косово Пеја 8 4 4 685 666 +19 12 2-0;+11
5. Црна Гора Теодо 8 3 5 612 634 −22 11

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб
1. Македонија Кожув 8 8 0 707 556 +151 16 2-0;+28
2. Романија СЧМ У Крајова 8 4 4 641 606 +35 12 1-1;+8
3. Црна Гора Морнар 8 4 4 564 542 +22 12 1-1;-8
4. Косово Сигал Приштина 8 4 4 690 691 −1 12 0-2;-28
5. Албанија Влазниа 8 0 8 413 620 −207 18

Втора групна фаза[уреди | уреди извор]

     Пласман во Полуфиналето
     Пласман во Третата рунда

Група Ц[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб
1. Косово Пеја 6 4 2 476 480 -4 10 2-0;+11
2. Македонија Куманово 2009 6 4 2 507 505 +2 10 0-2;-11
3. Романија СЧМ У Крајова 6 3 3 473 439 +34 9
4. Црна Гора Морнар 6 1 5 463 495 -32 7

Група Д[уреди | уреди извор]

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Заб
1. Македонија Кожув 6 4 2 498 475 +23 10 2-0;+28
2. Косово Сигал Приштина 6 4 2 472 427 +45 10 0-2;-28
3. Бугарија Рилски Спортист 6 2 4 459 497 -38 8 1-1;+8
4. Црна Гора Сутјеска 6 2 4 391 421 −30 8 1-1;-8

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од четвртфиналето се одлучувале преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 10 и 11 март, додека вторите се одиграле на 24 и 25 март 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Рилски Спортист Бугарија 198-192 Македонија Куманово 2009 97-85 101 (88)-(100) 107
СЧМ У Крајова Романија 143-175 Косово Сигал Приштина 73-77 70-98

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од полуфиналето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 31 март и 1 април, додека вторите се одиграле на 7 и 8 април 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Рилски Спортист Бугарија 144-129 Косово Пеја 62-63 82-66
Сигал Приштина Косово 165-147 Македонија Кожув 85-61 80-86

Прв натпревар

31 март 2015
18:30
Извештај Рилски Спортист Бугарија 62 – 63 Косово Пеја    Сала Универсијада, Софија
Судии: Мариус Циулин, Александар Милојевиќ, Богдан Подар
Четвртини: 24-16, 15-11, 10-20, 13-16
Пое: Ј.Божов 13
Ско: Ж.Ракочевиќ 10
Аси: Ј.Божов 5
Пое: Ј.Бркиќ 14
Ско: Ј.Бркиќ 13
Аси: Д.Вајс 7
1 април 2015
19:30
Извештај Сигал Приштина Косово 85 – 61 Македонија Кожув    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Здравко Рутешиќ, Иван Миличевиќ
Четвртини: 24-12, 17-13, 29-14, 15-22
Пое: Е.Бавчиќ 25
Ско: Е.Бавчиќ 12
Аси: Д.Бериша 6
Пое: повеќемина-2 11
Ско: З.Гоцевски 7
Аси: Ф.Шепа 4

Втор натпревар

7 април 2015
19:30
Извештај Пеја Косово 66 – 82 Бугарија Рилски Спортист    Сала Карагачи, Пеќ
Судии: Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ, Георгиос Пурсанидис
Четвртини: 16-19, 19-21, 16-26, 15-16
Пое: Д.Вајс 17
Ско: Д.Хајризи 8
Аси: Д.Вајс 9
Пое: Ж.Ракочевиќ 22
Ско: Ж.Ракочевиќ 11
Аси: Ж.Ракочевиќ 5
8 април 2015
19:00
Извештај Кожув Македонија 86 – 80 Косово Сигал Приштина    Сала 26 април, Гевгелија
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Венцислав Великов
Четвртини: 25-26, 22-19, 26-21, 13-14
Пое: А.Нешовиќ 18
Ско: М.Јањушевиќ 7
Аси: В.Брчков 4
Пое: Д.Бериша 22
Ско: Б.Трајковски 11
Аси: Д.Бериша 4

Финале[уреди | уреди извор]

Победникот од финалето се одлучил преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првиот натпревар се одиграл на 21 април, додека вториот се одиграл на 29 април 2015 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Сигал Приштина Косово 154-143 Бугарија Рилски Спортист 74-72 80-71

Прв натпревар

21 април 2015 Извештај Сигал Приштина Косово 74 – 72 Бугарија Рилски Спортист    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Гледачи: 2,500
Судии: Мариус Циулин, Игор Драгојевиќ, Здравко Рутешиќ
Четвртини: 21-27, 17-16, 17-13, 19-16
Пое: Е.Бавчиќ 23
Ско: Б.Трајковски 11
Аси: Џ.Хулс 5
Пое: Ж.Ракочевиќ 21
Ско: А.Гудино 10
Аси: Џ.Норфлит 7

Втор натпревар

29 април 2015 Извештај Рилски Спортист Бугарија 71 – 80 Косово Сигал Приштина    Арена Самоков, Самоков
Гледачи: 2,400
Судии: Огњен Јокиќ, Адемир Зураповиќ, Харис Биједиќ
Четвртини: 26-22, 10-16, 16-19, 19-23
Пое: А.Гудино 25
Ско: А.Гудино 9
Аси: Ј.Божов 9
Пое: Џ.Хулс 22
Ско: повеќемина-2 8
Аси: Д.Бериша 5

Победнички состав[уреди | уреди извор]

име позиција националност
Едмонд Аземи Крило Косово Косово
Џордан Хулс Плејмејкер  САД
Леонард Мекај Плејмејкер Косово Косово
Демонтез Стит Плејмејкер  САД
Џулиус Колс Бек  САД
Един Бавчиќ Крилен центар  Босна и Херцеговина
Мергим Јакупи Крило Косово Косово
Дардан Бериша Бек Косово Косово
Бојан Трајковски Центар Македонија Македонија
Дритон Бајрами Крило Косово Косово
Џулијан Мавунга Крилен центар  САД
Блерим Мазреку Центар Косово Косово
Кујтим Садику Бек Косово Косово
Ринор Плана Крилен центар Косово Косово

Балканска Лига 2015 Прваци

Сигал Приштина 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  • Косово Алберт Сулејмани

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на сезоната - Дардан Бериша (Сигал Приштина)[1]
  • Тренер на сезоната - Росен Барчовски (Рилски Спортист)[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dardan Berisha is the MVP of EUROHOLD Balkan League balkanleague.net 22 април 2015
  2. Rosen Barchovski - Best coach of season 2014/2015 balkanleague.net 24 април 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]