КК Кожув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Кожув - Гевгелија
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан1955; пред 65 години (1955)
ЛокацијаГевгелија
Бои на клуботцрвена, бела
         
ПретседателЗафир Хаџимитров
ТренерАлександар Јончевски
Позиција 2018/195ти
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Домашен jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinredsides.png
Гостински jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Гостински


КК Кожув е кошаркарски клуб од Гевгелија, Македонија, кој моментално се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига. Клубот натпреварите на домашен терен ги игра во спортската сала "26 Април".

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1955.[1]

Најголемиот успех на „Кожув“ бил остварен во 2013 година, кога се пласирал во финалето на Првата македонска кошаркарска лига, но бил поразен од МЗТ Аеродром. Исто така поголем успех е учеството во финалето во Купот на Македонија во 2015 година, каде Кожув загубил од Работнички.[2]

На крајот на 2015 година, претседателот на клубот Томе Главчев го напуштил Кожув, кој воедно бил и најголем финансиер на клубот.[3][4]

Во јуни 2019 година, гевгелиските клубови Блокотехна (финансирана од Томе Главчев) и Кожув одлучиле кадарно и финансиски да се соединат.[5][6] Правно, Кожув останал на кошаркарска карта.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва кошаркарска лига финалист - 2013
 • Куп на Македонија финалист - 2015

На 22 февруари 2015 година, „Кожув“ играл во 23. финале на Купот на Македонија (одиграно во салата „Јане Сандански“ во организација на МЗТ Аеродром), каде загубил од „Работнички“ со 66-74. Претходно, во полуфиналето, „Кожув“ го победил тимот на „МЗТ Аеродром“. Најдобри во тимот на „Кожув“ во финалниот натпревар биле Јанушевиќ, Дунѓерски и Божовиќ, со постигнати 15, 13 и 11 поени, соодветно. Гоцевски постигнал седум поени, Шепа и Албијаниќ имале учинок од по шест поени, Брчков и Главчев постигнале по три поени, а Богоев - два поена.[7]

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

БИБЛ лига[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2014-2015, КК Кожув играл во групата Б на регионалната Балканска лига. Во третото коло, на домашен терен, „Кожув“ го победил тимот на „Сигал“ од Приштина, со 93-78, со што ја постигнал третата последователна победа. Најефикасни за „Кожув“ биле: Миладин Пековиќ (16 поени, 8 асистенции и 6 скока) и Драшко Албијаниќ (16 поени и 9 скока).[8] Во петтото коло, на гостувањето во Бар, „Кожув“ го победил тимот на „Морнар“ со 75-67, со што ја остварил петтата последователна победа. Најефикасни во тимот на „Кожув“ биле Алексеј Нешовиќ, со 23 поени и Драшко Албијаниќ, со 16 поени.[9] Во седмото коло, КК „Кожув“ постигнал победа на гостински терен, совладувајќи го во Приштина тимот на „Сигал“ со 100-87.[10] Во 10. коло, КК „Кожув“, на домашен терен, го победил тимот на „Влазнија“ од Скадар со 99-59 и, со учинок од осум победи во осум натпревари, се пласирал во втората фаза од лигата БИБЛ, како единствена непоразена екипа.[11]

Во втората фаза од лигата, „Кожув“ настапувал во групата Д, заедно со екипите на „Рилски“, „Сутјеска“ и „Сигал Приштина“. Притоа, во првото коло, на домашен терен, „Кожув“ го победил тимот на „Сутјеска“ со 79-76.[12] Непобедливоста на КК „Кожув“ била прекината на домашен терен, кога клубот загубил од „Рилски спортист“ со 72-74. Најефикасен во редовите на „Кожув“ бил Владимир Брчков, со постигнати 18 поени, но поразот бил резултат на големиот број загубени топки (дури 17), на помалиот број скокови (33 наспроти 38) и на неефикасноста кон крајот на натпреварот, кога „Кожув“ постигнал само два поена во последните две минути.[13] Сепак, во третото коло, „Кожув“ успеал да го победи „Рилски спортист“ во Самоков со 88-86 и на тој начин го освоил првото место во групата, со што го избегнал четвртфиналниот натпревар, т.е. директно се пласирал во полуфиналето на лигата „БИБЛ“. Најзаслужни за десеттата победа на „Кожув“ во лигата биле Милан Јанушевиќ со постигнати 21 поен, Филип Шепа со 18 и Владимир Брчков, кој постигнал 17 поени.[14][15]
Во полуфиналето на лигата, „Кожув“ се сретнал со тимот на „Сигал“ од Приштина.[16]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина
(цм)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
14 Бојан Трајковски (к.) 208 Крилен центар
/Центар
33 Македонија Македонија 2019 Гостивар
6 Димитар Караџовски (зам. к.) 190 Бек 35 Македонија Македонија 2019 Работнички
10 Предраг Пајиќ 198 Бек 27 Македонија Македонија 2019 Фени Индустри
7 Томислав Петров 187 Бек 20 Македонија Македонија 2016 Работнички
4 Бобан Стајиќ 185 Разигрувач 26 Македонија Македонија 2019 Работнички
14 Илија Колев 195 Крило 23 Македонија Македонија 2017 Блокотехна НБ
15 Борис Шутаров 23 Македонија Македонија 2017 Струмица
24 Димитар Лазаревски 179 Разигрувач 20 Македонија Македонија 2019 Блокотехна НБ
23 Војче Лефкоски 193 Бек /
Крилен центар
28 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
5 Ристе Дуев 180 15 Македонија Македонија 2019 Младински состав
27 Иван Пенов 17 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Васко Старделов 18 Македонија Македонија 2019 Младински состав
Живко Старделов 19 Македонија Македонија 2020
9 Томас Зданавичиус 203 Центар 23  Литванија 2019 Ерелиаи Мазеикиаи Литванија
1 Еван Пејн 193 Бек 26  САД 2019 Острава Чешка
77 ДеВон Џенкинс 201 Крилен центар 24  САД 2020 Љипјани Косово

Извор: Кошаркарска Федерација на Македонија eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://kozuv.com.mk/%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%81/
 2. Во Кожув задоволни: Ова беше добар викенд ekipa.mk 22 февруари 2015
 3. Тешки времиња за гевгеличани: Кожув остана без главниот финансиер – Главчев си поднесе оставка! sportmedia.mk 23 декември 2015
 4. Томе Главчев поднесе оставка од Кожув ekipa.mk 23 декември 2015
 5. „Гевгелија добива моќен прволигаш: Се фузираа Блокотехна и Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Посетено на 23 август 2019.
 6. „Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија добива моќен кошаркарски клуб“. gol.mk преку web.archive.org. 13 јуни 2019. Посетено на 23 август 2019.
 7. Сашко Ѓ. Димовски, „Отпишаните „старци“ го возвратија ударот“, Утрински весник, година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 19.
 8. „Кожув и Куманово сигурни во БИБЛ“, Дневник, година XVIII, број 5617, петок, 14 ноември 2014, стр. 25.
 9. „Кожув славеше во Бар, Пеќ се радуваше во Куманово“, Дневник, година XVIII, број 5640, петок, 12 декември 2014, стр. 26.
 10. „Тежок пораз за Куманово, Михајловки си даде оставка“, Дневник, година XIX, број 5673, петок, 23 јануари 2015, стр. 24.
 11. „Кожув и Куманово во втората фаза од БИБЛ-лигата“, Дневник, година XIX, број 5679, петок, 30 јануари 2015, стр. 22.
 12. „И Куманово тргна победнички во БИБЛ“, Дневник, година XIX, број 5685, петок, 6 февруари 2015, стр. 23.
 13. „Прв пораз на Кожув во БИБЛ-лигата“, Дневник, година XIX, број 5691, петок, 13 февруари 2015, стр. 22.
 14. „Кожув директно во полуфиналето на БИБЛ-лигата“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.
 15. „Кожув прв полуфиналист во БИБЛ-лига“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.
 16. „Кожув во полуфиналето од БИБЛ-лигата ќе игра со Сигал“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]