КК Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Гостивар
150п
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан1954; пред 66 години (1954)
2009; пред 11 година (2009) (обновен)
2015; пред 5 години (2015) (обновен)
Распаднат2008; пред 12 години (2008)
2011; пред 9 години (2011)
ЛокацијаГостивар
Бои на клуботсина и бела
         
ПретседателАлександар Трпевски
ТренерМарјан Србиновски[1]
Позиција 2018/19Полуфинале
Супер лига 4ти
Прваци1 Прва Лига Мажи
2 Куп на Македонија
2 Суперкуп на Македонија
3 Прва кошаркарска републичка лига
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Гостивар - кошаркарски клуб од Гостивар, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига. Клубот е освојувач на Првата македонска кошаркарска лига, како и двократен освојувач на Купот и Суперкупот на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Според спортските хроничари првите официјални натпревари во Гостивар се играле на почетокот на 50-тите години на минатиот век, на некогашното игралиште на ДТВ „Партизан“, на земјената подлога, во центарот на градот, а денес просторот се користи за паркинг. Екипата го носела името „Трговски“. Во 1954 година го регистрирале клубот и го промениле името во КК „Маврово“, а „Електро-Маврово“ од Гостивар бил долги години спонзор. Три пати клубот бил освојувач на титулата Републички првак и тоа во 1965, 1967 и 1968 година. Во последните три децении на минатиот век Гостивар бил втор кошаркарски град во Македонија, после Скопје. Екипата на Маврово неколку сезони успешно се натпреварувала во Втората кошаркарска лига на поранешната заедничка држава, СФРЈ. Во повеќе наврати екипата се обидува да стане член и на Првата лига, меѓутоа недостасувал последниот решавачки чекор за постигнување на целта.[2][3]

По независноста[уреди | уреди извор]

Во Македонската кошаркарска лига се водела изедначена борба за првото место на табелата меѓу Маврово односно Никол Ферт и Работнички од Скопје. Тие биле најквалитетни и најтрофејни екипи во Македонија, во освојувањето на Купот на Македонија и на републичкото Првенство.[3] КК Гостивар бил домаќин на Купот на Македонија 1994.[2] Никол Ферт во Купот на Македонија 1999 бил вицепрвак, губејќи од МЗТ Аеродром. Следната сезона бил првак во Првенството и го освоил Суперкупот на Македонија 2000 победувајќи го МЗТ Аеродром. Никол Ферт го освоил Купот на Македонија 2001, кога го победил Работнички. Исто така, од Николферт бил освоен и Купот на Македонија 2002 и Суперкупот на Македонија 2002. Во тој период Николферт го срушил рекордот за најмлад играч во Првата лига, внесувајќи го тогаш девет годишниот Никола Гајдаџиев.[4] Во 2004 година му било дадено старо-ново име на клубот - Маврово.[5][6] За време на сезоната 2007/08, Маврово за време на полусезоната поради финансиски причини бил исфрлен од Првата лига и за следната сезона требал да се натпреварува во Втората лига.[7] Повторно поради финансиски проблеми, Маврово го откажал учеството и во Втората лига и се распаднал.[8] Клубот во 2009 година бил обновен под името Гостивар 2009 и настапувал две сезони и потоа повторно се распаднал.

Повторна обнова[уреди | уреди извор]

Клубот бил обновен во 2015 година поради тоа требал за започне да се натпреварува во Третата лига.[9] Но по пат на договор Т-Баскет подоцна му го предал неговото учество во Втората лига.[3][10][11] Со освојувањето на првото место во Втората лига 2016/17, Гостивар добил право да учествува во Првата лига.

Историја на клупското име[уреди | уреди извор]

Во својата историја екипата на Маврово повеќе пати го менувала името, поради смена на спонзорите: Готекс, Вардар Комерц, Никол ферт, повторно Маврово сè до 2008 година и Гостивар 2009 по обновувањето.[3]

 • 1996—2004: Никол Ферт
 • 2004—2008: Маврово
 • 2009—2011: Гостивар 2009
 • 2015-2017: Гостивар 2015
 • 2017-: Гостивар

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
12 Ренато Димитриевски (к.) 196 Бек /
Крилен центар
28 Македонија Македонија 2017 Т-Баскет
8 Роберт Димитриевски 196 Бек /
Крилен центар
28 Македонија Македонија 2017 Т-Баскет
7 Александар Костоски 186 Разигрувач 32 Македонија Македонија 2018 Питешти Романија
10 Диме Тасовски 200 Крилен центар 39 Македонија Македонија 2017 Работнички
4 Милан Димитриески 25 Македонија Македонија 2018 Бест
Оливер Тасков 22 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
24 Ивица Димчевски 195 Бек /
Крилен центар
30 Македонија Македонија 2017 Кожув
15 Александар Штерјов 208 Центар 33 Македонија Македонија 2019 АВ Охрид
7 Таулант Ибраими 17 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
5 Марко Пецаноски 16 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
9 Кристијан Столески 17 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
Александар Ристоски 17 Македонија Македонија 2020 Mладински состав
Тома Стојаноски 15 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Лука Зафировски 16 Македонија Македонија 2020 Mладински состав
14 Ѓорѓе Џелетовиќ 204 Центар 26  Србија 2019 Галати Романија
3 Донован Доналдсон 185 Бек 23  САД 2019 Тим Белгија САД
Ентони Ли 206 Крилен центар
/ Центар
28  САД 2020 Панјониос Грција
Малколм Армстед 185 Разигрувач 30  САД 2020 Пеја Косово

Извор:Кошаркарска Федерација на Македонија eurobasket.com

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Список на одобрени играчи и службени лица - Сезона 2017/18“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 10 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 2. 2,0 2,1 Спорт/Кошарка - К.К. „Гостивар“ gostivar.net 2002
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Ќе го вратиме реномето на кошарката во Гостивар utrinski.mk 4 ноември 2015
 4. „НОВА МОДА ИЛИ НЕШТО ДРУГО: Дали играњето на пионери со сениори е исправно и „здраво"?“. sportmedia.mk. 7 ноември 2017. Посетено на 9 ноември 2017.
 5. Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување vest.com.mk 2 јули 2004
 6. Лазовски се гледа во финалето, Петровиќ најавува "ремонт" vest.com.mk 12 октомври 2004
 7. Прволигашко збогум за гостиварци vecer.mk 7 јануари 2008
 8. Вести - Спорт kiss.com.mk 7 јуни 2008
 9. Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги basketball.org.mk 7 септември 2015
 10. Изјава на КК Т-Баскет КК Т-Баскет на Facebook 30 септември 2015
 11. Интервју со Попоски: КК Гостивар со шампионски амбиции sportclub.mk 30 октомври 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]