Прва македонска кошаркарска лига 2018/19

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2018/19
Екипи 11
Одиграни натпревари 171 (вкупно)
110 (Прва лига)
20 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
Временски период 6 октомври 2018 - 31 март 2019 (Прва лига)
7 април - 22 мај 2019 (Супер лига)
26 мај - 13 јуни 2019 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (7. титула)
Вицепрвак Работнички (20. финале)
Полуфиналисти Гостивар
Блокотехна НБ
Признанија
МВП на сезоната Бугарија Чавдар Костов (Работнички)
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени САД Гејбриел Билер (Пелистер)
23,5
Скокови САД Маркус Форд (Шкупи)
8,6
Додавања Македонија Јане Петровски (Фени Индустри)
7,4
Рекорди
Најголема домашна победа Блокотехна НБ 128–47 Шкупи
Најголема гостинска победа Шкупи 68–125 Гостивар
Победничка серија 11 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 28 натпревари
Шкупи
2017/18
2019/20

Првата македонска кошаркарска лига 2018/19 - 27. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 6 октомври 2018 година, а завршила на 13 јуни 2019 година. Во ова сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2017/18

По крајот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2018/19

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2018/19

1 Водњански Лисици го откажал учеството поради финансиски причини.[1][2]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
АВ Охрид Охрид Билјанини Извори 3,000
Блокотехна НБ Гевгелија Негорски Бањи1 350
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)2
Јане Сандански (мала сала)
250
800
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Училишна сала Перо Наков 200
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански3 5,400
Пелистер Битола Боро Чурлевски4 3,500
Работнички Скопје Градски Парк2 1,400
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 1,800
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена5 450

1 Блокотехна НБ одиграла еден натпревар во салата Перо Наков како домашна екипа (Супер лига - 9 коло).[3]

2 Откако МКФ одлучила дека салите Градски Парк и малата сала во СРЦ Кале немаат доволно услови за одржување на кошаркарски натпревари за време на Супер лигата и Плеј аут лигата, решила да им ги суспендира терените.[4] Како алтернативен домашен терен, Работнички одиграл два натпревари во салата Младост (2 и 6 коло),[5][6] еден натпревар во салата Негорски Бањи (4 коло),[7] два натпревари во салата Перо Наков (8 и 10 коло),[8][9] и четири натпревари во Спортскиот центар Борис Трајковски - Вип Арена (полуфинале 1, 3, 5, финале 2).[10][11][12][13] Вардар како како алтернативна сала ја одбрал малата сала на Јане Сандански и таму одиграл четири натпревари (5, 6, 8, 9 коло).[3][6][8][14]

3 МЗТ Аеродром одиграл еден натпревар во салата Боро Чурлевски како домашна екипа (21 коло).

4 Пелистер одиграл еден натпревар во салата Јане Сандански како домашна екипа (10 коло).[15] Исто така, Пелистер одиграл еден натпревар во салата Билјанини Извори како домашна екипа (12 коло).[16]

5 Шкупи одиграл еден натпревар во салата Јане Сандански како домашна екипа (13 коло).[17]

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
АВ Охрид Македонија Петар Чочороски[18] Македонија Антонио Донески
Блокотехна НБ Македонија Марјан Илиевски[19] Македонија Горан Главчев
Вардар Македонија Дарко Радуловиќ[20] Македонија Игор Ивановиќ
Гостивар Македонија Марјан Србиновски[21][22] Македонија Ренато Димитриевски
Кожув Македонија Александар Јончевски Македонија Апостоли Апостолов
Куманово 2009 Македонија Александар Петровиќ[23][24] Србија Мирко Ковач
МЗТ Аеродром Македонија Ѓорѓи Кочов[25][26] Македонија Дамјан Стојановски
Пелистер Македонија Деан Илиевски Црна Гора Мико Голубовиќ
Работнички Македонија Марин Докузовски[27] Македонија Димитар Мираковски
Фени Индустри Македонија Горан Самарџиев Македонија Јане Петровски
Шкупи Македонија Енвер Мифтари[28] Македонија Фаик Мифтари

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Пелистер Македонија Зоран Петковски Македонија Предраг Созовски 02.08.2018[29][30]
Сезонски
Кожув Македонија Павле Николов1 28.12.2018 Македонија Александар Јончевски 28.12.2018[31][32]
Пелистер Македонија Предраг Созовски 05.11.2018[33][34] Македонија Деан Илиевски 01.02.2019[35]
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков 02.04.2019 Македонија Горан Самарџиев2 02.04.2019[36][37]

1 Павле Николов станал помошник тренер на Кожув.

2 Горан Самарџиев претходно бил актуелен помошник тренер на Фени Индустри.

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Работнички 18 2 1811 1405 + 406 38
2. МЗТ Аеродром 17 3 1817 1520 + 297 37
3. Блокотехна НБ 15 5 1681 1451 + 230 35
4. Гостивар 14 6 1756 1498 + 58 34
5. Кожув 12 8 1605 1521 + 84 32
6. Куманово 2009 11 9 1616 1504 + 112 31
7. Фени Индустри 10 10 1675 1615 + 60 30
8. АВ Охрид 5 15 1468 1698 - 230 25
9. Пелистер 4 16 1425 1680 - 255 24 1-1; + 16
10. Вардар 4 16 1516 1719 - 203 24 1-1; - 16
11. Шкупи 0 20 1337 2096 - 759 191

1 Шкупи службено го загубил натпреварот против Пелистер поради неподмирени долгови кон МКФ. Бодот при пораз не му бил доделен.[38]

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Работнички 1 1 1 1 3 2 2 3 2 2 2 1 1 1 1 3 3 3 2 1 1 1
МЗТ Аеродром 7 4 4 3 2 3 3 2 5 3 3 3 3 2 3 2 1 2 1 3 2 2
Блокотехна НБ 4 3 3 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 3 2 1 2 1 3 2 3 3
Гостивар 5 7 7 7 7 6 5 5 4 4 4 4 4 5 5 5 5 4 4 4 4 4
Кожув 6 5 6 6 6 7 7 7 7 7 6 7 7 7 7 6 7 6 6 6 5 5
Куманово 2009 3 2 2 5 5 4 6 6 6 6 7 6 6 6 6 7 6 7 7 7 6 6
Фени Индустри 2 6 5 4 4 5 4 4 3 5 5 5 5 4 4 4 4 5 5 5 7 7
АВ Охрид 10 9 9 10 10 10 10 10 9 8 8 8 8 8 8 9 10 10 9 9 9 8
Пелистер 9 8 8 8 8 8 9 9 10 10 10 10 9 9 9 8 8 8 8 10 10 9
Вардар 8 10 10 9 9 9 8 8 8 9 9 9 10 10 10 10 9 9 10 8 8 10
Шкупи 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11
 • Со коси бројки се екипите кои имале натпревар помалку поради непарниот број на екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО БЛО ВАР ГОС КОЖ КУМ МЗТ ПЕЛ РАБ ФЕН ШКУ
АВ Охрид 71-82 83-80 55-92 60-74 67-94 80-83 69-77 44-94 86-101 96-73
Блокотехна НБ 77-68 98-76 68-84 76-67 81-69 81-78 97-69 75-61 77-70 128-47
Вардар 76-68 67-88 80-82 70-91 77-85 72-102 65-63 89-107 70-80 118-59
Гостивар 89-94 98-86 99-66 70-69 81-78 61-74 118-60 61-85 94-70 115-62
Кожув 92-81 64-76 91-82 73-78 56-50 79-89 73-68 73-84 74-63 118-71
Куманово 2009 77-69 86-65 73-65 75-63 73-79 72-76 87-75 70-82 74-86 120-90
МЗТ Аеродром 88-61 97-90 102-67 97-81 80-91 76-70 118-71 88-90 97-90 103-63
Пелистер 77-80 66-81 98-80 69-97 79-82 67-87 71-83 63-110 86-90 122-82
Работнички 96-54 94-77 84-61 89-78 102-75 88-79 70-74 95-56 92-87 96-58
Фени Индустри 86-81 66-76 99-78 80-90 82-63 82-88 95-103 86-68 66-72 101-78
Шкупи 80-82 53-102 67-77 68-125 87-121 79-109 65-109 0-20 77-120 68-95

Плеј-аут лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои ќе опстанат во Првата лига
     Екипа која ќе игра во баражот за опстанок
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Фени Индустри 18 10 2363 2106 + 257 46
2. Пелистер 9 19 2042 2320 - 278 37 2-2; + 20
3. Вардар 9 19 2116 2329 - 213 37 2-2; - 20
4. АВ Охрид 7 21 2069 2345 - 276 35
5. Шкупи 0 28 1961 2838 - 877 27

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Фени Индустри 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Пелистер 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2
Вардар 4 4 4 4 3 3 4 3 3 3
АВ Охрид 2 2 3 3 4 4 3 4 4 4
Шкупи 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
 • Со коси бројки се екипите кои имале натпревар помалку поради непарниот број на екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО ВАР ПЕЛ ФЕН ШКУ
АВ Охрид 70-73 62-79 55-79 102-77
Вардар 78-70 86-83 58-73 86-69
Пелистер 87-73 81-74 64-103 82-79
Фени Индустри 85-63 88-58 74-48 87-58
Шкупи 89-106 76-87 89-93 87-99

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

29 јуни
2019
20:30
Извештај Академија ФМП 94, Шкупи 67    Училишна сала Независна Македонија,[39] Скопје
Гледачи: 100
Четвртини: 32-11, 23-18, 21-17, 18-21
Пое: Б. Стојановски 21
Ско: Б. Стојановски 10
Дод: К. Мартиновски, Б. Стојановски 4
Пое: А. Делоски 19
Ско: Е. Хот 14
Дод: С. Ѓорѓески 4
1 јуни
2019
Извештај Шкупи 0, Академија ФМП 20    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје
Академија ФМП го освоил двомечот со 114:67
 • Вториот натпревар не бил одигран поради неодржување на натпреварот од страна на Шкупи. Службена победа за Академија ФМП.

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. МЗТ Аеродром 25 5 2695 2312 + 383 55
2. Работнички 24 6 2628 2159 + 469 54
3. Блокотехна НБ 22 8 2514 2225 + 289 52
4. Гостивар 21 9 2606 2339 + 267 51
5. Кожув 13 17 2318 2311 + 7 43
6. Куманово 2009 12 18 2253 2281 - 28 411

1 Куманово 2009 службено го загубил натпреварот поради неподмирени долгови кон МКФ. Бодот при пораз не му бил доделен.[40][41]

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
МЗТ Аеродром 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2
Блокотехна НБ 4 4 4 4 4 3 4 3 3 3
Гостивар 3 3 3 3 3 4 3 4 4 4
Кожув 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Куманово 2009 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости БЛО ГОС КОЖ КУМ МЗТ РАБ
Блокотехна НБ 94-98 87-78 78-55 75-90 90-89
Гостивар 66-78 84-72 86-84 98-82 80-70
Кожув 84-93 86-89 20-01 76-88 79-85
Куманово 2009 65-80 81-88 87-74 80-87 57-75
МЗТ Аеродром 86-76 95-91 89-88 92-57 85-63
Работнички 63-82 99-70 88-56 97-71 88-84

1 Куманово 2009 службено го загубил натпреварот поради неподмирени долгови кон МКФ.[40][41]

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс Навод
1. САД Брендон Пен Блокотехна НБ 37 [42]
2. САД Џозеф Фурстингер Гостивар 32 [43]
3. Србија Филип Думиќ Куманово 2009 26 [44]
4. САД Џозеф Фурстингер Гостивар 32 [45]
5. Србија Игор Кесар Кожув 40 [46]

Коло Играч Екипа Индекс Навод
6. Македонија Бобан Стајиќ Работнички 33 [47]
7. Србија Игор Кесар Кожув 36 [48]
8. Србија Игор Кесар Кожув 36 [49]
9. Србија Бранислав Ѓекиќ Куманово 2009 36 [50]
10. Македонија Никола Караколев Кожув 28 [51]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  МЗТ Аеродром 87 92 87 - -  
4  Гостивар 68 86 77 - -  
  1  МЗТ Аеродром 80 69 85 - -
  2  Работнички 44 60 78 - -
2  Работнички 87 58 91 79 88
  3  Блокотехна НБ 79 85 73 93 77  
Победник во
Првата лига 2018/19
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 7. титула

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс Навод
1. Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички 25 [52]
2. Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром 34 [53]
3.
4.
5.

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром АБА 2 лига Разигрување
(Вицепрвак)
Блокотехна НБ БИБЛ Завршен Турнир
(Првак)
Кожув Групна фаза (5.)

Признанија и петорки[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Бек на сезоната САД Кенет Фандербурк Блокотехна НБ /
Фени Индустри
Крилен центар на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Центар на сезоната САД Џозеф Фурстингер Гостивар
Домашен играч на сезоната Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
Не-босман играч на сезоната Бугарија Чавдар Костов Работнички
САД Кенет Фандербурк Блокотехна НБ /
Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната САД Брендон Пен Блокотехна НБ
Тренер на сезоната Македонија Ѓорѓи Кочов МЗТ Аеродром

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
САД Кенет Фандербурк Блокотехна НБ /
Фени Индустри
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Бугарија Чавдар Костов Работнички
Хрватска Иве Иванов МЗТ Аеродром
САД Џозеф Фурстингер Гостивар

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Марјан Младеновиќ Блокотехна НБ
Македонија Александар Костоски Гостивар
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Македонија Марјан Јанески Работнички
Македонија Предраг Самарџиски МЗТ Аеродром

Почесно споменување

Играч Екипа
Србија Андрија Бојиќ МЗТ Аеродром
Македонија Љубомир Младеновски МЗТ Аеродром
Македонија Марјан Јанески Работнички
Македонија Бојан Крстевски Работнички
Македонија Димитар Мираковски Работнички
Македонија Петар Николиќ Блокотехна НБ
Македонија Горан Главчев Блокотехна НБ
САД Тенксли Ефианаји Гостивар
Македонија Диме Тасовски Гостивар
Македонија Никола Караколев Кожув
САД Девонта Вилијамс Кожув
Србија Бранислав Ѓекиќ Куманово 2009
Македонија Адем Мекиќ Куманово 2009
Србија Филип Думиќ Куманово 2009
Македонија Филип Бакоч Фени Индустри
Македонија Јане Петровски Фени Индустри
САД Гејб Билер Пелистер

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Марјан Младеновиќ Блокотехна НБ
Македонија Александар Костоски Гостивар
САД Џејмс Вудард МЗТ Аеродром
Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ
Македонија Предраг Самарџиски МЗТ Аеродром

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Кенет Фандербурк Блокотехна НБ /
Фени Индустри
САД Џејмс Вудард МЗТ Аеродром
САД Тенксли Ефианаји Гостивар
САД Брендон Пен Блокотехна НБ
САД Џозеф Фурстингер Гостивар

Трета Петорка

Играч Екипа
Македонија Бобан Стајиќ Работнички
Македонија Андреј Магдевски МЗТ Аеродром
САД Брендон Пен Блокотехна НБ
Србија Игор Кесар Кожув
Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Хрватска Јурај Сегариќ Гостивар
Бугарија Чавдар Костов Работнички
Хрватска Иве Иванов МЗТ Аеродром
Србија Данило Мијатовиќ Блокотехна НБ
Србија Игор Кесар Кожув

Извор: eurobasket.com преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 2. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 3. 3,0 3,1 „Термини и делегирање - Коло 9“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 мај 2019. Посетено на 18 мај 2019.
 4. „МКФ го суспендираше „Градски Парк" за Суперлигата“. ekipa.mk. 15 април 2019. Посетено на 16 април 2019.
 5. „Термини и делегирање Супер лига мажи - Коло 2“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 18 април 2019. Посетено на 4 мај 2019.
 6. 6,0 6,1 „Термини и делегирање Супер лига мажи - Коло 6“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 7 мај 2019. Посетено на 8 мај 2019.
 7. „Термини и делегирање Супер лига мажи - Коло 4“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 30 април 2019. Посетено на 4 мај 2019.
 8. 8,0 8,1 „Термини и делегирање Супер лига мажи - Коло 8“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 13 мај 2019. Посетено на 14 мај 2019.
 9. „Термини и делегирање - Коло 10“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 мај 2019. Посетено на 21 мај 2019.
 10. „Термини и делегирање - 1/2 Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 мај 2019. Посетено на 23 мај 2019.
 11. „Термини и делегирање - 1/2 Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 29 мај 2019. Посетено на 30 мај 2019.
 12. „Термини и делегирање - 1/2 Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 јуни 2019. Посетено на 3 јуни 2019.
 13. „Термини и делегирање - Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 јуни 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 14. „Термини и делегирање Супер лига мажи - Коло 5“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 3 мај 2019. Посетено на 8 мај 2019.
 15. „Термини и делегирање - Коло 10“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 15 декември 2018. Посетено на 4 мај 2019.
 16. „Термини и делегирање - Коло 12“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 17 јануари 2019. Посетено на 4 мај 2019.
 17. „Термини и делегирање - Коло 13“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 25 јануари 2019. Посетено на 4 мај 2019.
 18. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 5 април 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 19. „Блокотехна и Илиевски продолжуваат заедно кон нови успеси“. ekipa.mk. 10 јули 2018. Посетено на 14 јули 2018.
 20. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 5 април 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 21. „Србиноски и Гостивар продолжуваат заедно“. sportmedia.mk. 11 јули 2018. Посетено на 14 јули 2018.
 22. „Гостивар и Србиновски – приказната продолжува“. ekipa.mk. 11 јули 2018. Посетено на 14 јули 2018.
 23. „Петровиќ останува прв тренер – Давидовиќ нема да биде прв човек на Куманово?“. sportmedia.mk. 11 јули 2018. Посетено на 14 јули 2018.
 24. „Петровиќ останува тренер на Куманово, тимот ќе биде подмладен“. ekipa.mk. 21 јули 2018. Посетено на 28 јули 2018.
 25. „МЗТ потврди: Кочов останува на клупата на аеродромци“. ekipa.mk. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 26. „Кочов ќе го предводи МЗТ и во наредните две години“. vecer.press. 25 јуни 2018. Посетено на 4 јули 2018.
 27. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 10 април 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 28. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 5 април 2019. Посетено на 4 јули 2019.
 29. „Предраг Созовски е нов тренер на КК Пелистер“. gol.mk. 2 август 2018. Посетено на 6 август 2018.
 30. „Созовски, нов тренер за Пелистер, потпишани двајца Американци и Голубовиќ“. ekipa.mk. 6 август 2018. Посетено на 6 август 2018.
 31. „Јончевски седна на клупата на Кожув“. ekipa.mk. 28 декември 2018. Посетено на 28 декември 2018.
 32. „Јончевски е прв тренер, Николов ќе му асистира“. sportmedia.mk. 28 декември 2018. Посетено на 28 декември 2018.
 33. „Печалов привремено во Пелистер, се чека на Тодоровиќ?“. sportmedia.mk. 14 ноември 2018. Посетено на 16 ноември 2018.
 34. „Зоран Тодоровиќ ќе го спасува Пелистер, Србинот пред промоција во Битола“. gol.mk. 14 ноември 2018. Посетено на 16 ноември 2018.
 35. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2018/19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 1 февруари 2019. Посетено на 4 мај 2019.
 36. „Малинков си замина од Фени, Самарџиев е нов тренер“. ekipa.mk. 2 април 2019. Посетено на 3 април 2019.
 37. „Некогашниот капитен станува прв тренер: Самарџиев го презема Фени“. sportmedia.mk. 2 април 2019. Посетено на 3 април 2019.
 38. „Билтен (број 5) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 9 ноември 2018. Посетено на 4 мај 2019.
 39. „Втора Лига Мажи - Термини и делегирање Бараж“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 мај 2019. Посетено на 28 мај 2019.
 40. 40,0 40,1 „Суспензија: Нема пари, нема кошарка во Куманово“. ekipa.mk. 2 мај 2019. Посетено на 3 мај 2019.
 41. 41,0 41,1 „Куманово не ѝ платил на МКФ и службено го загуби мечот со Кожув!“. gol.mk. 2 мај 2019. Посетено на 3 мај 2019.
 42. „Брендон Пен – Играч на 1. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 11 април 2019. Посетено на 11 април 2019.
 43. „Џозеф Фустингер – Играч на 2. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 20 април 2019. Посетено на 21 април 2019.
 44. „Филип Думиќ – Играч на 3. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 26 април 2019. Посетено на 26 април 2019.
 45. „Џозеф Фустингер – Играч на 4. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 4 мај 2019. Посетено на 7 мај 2019.
 46. „Игор Кесар – Играч на 5. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 7 мај 2019. Посетено на 7 мај 2019.
 47. „Бобан Стајиќ – Играч на 6. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 10 мај 2019. Посетено на 10 мај 2019.
 48. „Игор Кесар – Играч на 7. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 13 мај 2019. Посетено на 13 мај 2019.
 49. „Игор Кесар – Играч на 8. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 16 мај 2019. Посетено на 17 мај 2019.
 50. „Бранислав Ѓекиќ – Играч на 9. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 18 мај 2019. Посетено на 27 април 2019.
 51. „Игор Кесар – Играч на 10. коло Супер Лига!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 22 мај 2019. Посетено на 27 мај 2019.
 52. „Ѓорѓи Чековски – Најкорисен играч на плејоф полуфинале 1!“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 мај 2019. Посетено на 27 мај 2019.
 53. „Дамјан Стојановски – Најкорисен играч на плејоф полуфинале 2!“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 29 мај 2019. Посетено на 29 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]