Предраг Самарџиски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Предраг Самарџиски (роден 4 ноември 1986 во Скопје) е македонски кошаркар. Тој е висок 216 см и тежок 110 кг, а игра на позицијата центар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Предраг Самарџиски е син на познатите кошаркари Бобан и Рената Самарџиски), негова сестра е Бојана Самарџиска, која исто така е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на Македонија.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во својата професионална кариера, Самарџиски настапувал за повеќе клубови, како: КК Партизан (2004-2005), ФМП Железник и „Црвена ѕвезда“ од Србија, (2005-2009), КК „Олин“ (2010-2011), Литувос Ритас од Литванија и КК „МЗТ Скопје - Аеродром“. Во сезоната 2014/2015, Самарџиски играл за „МЗТ Скопје“, а по завршувањето на Европското првенство, во септември 2015 година, потпишал кусорочен договор со српскиот клуб „Мега лекс“.[1]

Репрезентативни настапи[уреди | уреди извор]

Со репрезентацијата на Македонија, Самарџиски играл на Европските првенства во 2009, 2011 и 2013 година, по што се повлекол од натамошните настапи за репрезентацијата. Сепак, во јуни 2015 година, тој повторно се вратил во репрезентацијата[2] и настапил на Европското првенство, во групата во Загреб. За време на завршниот турнир 2015, Самарџиски бил шестиот играч со најмногу поени во македонската репрезентација односно имал 36 поени на пет натпревари (7,2 по натпревар).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Самарџиски потпиша за Мега лекс“, Дневник, година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 22.
  2. „Самарџиски се враќа во репрезентацијата“, Дневник, година XIX, број 5794, петок, 19 јуни 2015, стр. 26.
  3. Accumulated Stats eurobasket2015.org