Прејди на содржината

Ѓорѓи Чековски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи Чековски
Чековски со МЗТ во 2011 година
Чековски со МЗТ во 2011 година
Прекар(и)Станко
ПозицијаКрилен центар
Висина2,02 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
КлубРаботнички
Број9
Роден11 декември 1979(1979-12-11)(44 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1997–2019
Клубови
1997-2003Работнички
2003Геоплин Слован
2003-2004Приштина
2004-2007Академик
2007-2008Черкаси
2008Фени Индустри
2009Феро Запорожје
2009Работнички
2010-2011Левски
2011-2014МЗТ Аеродром
2014-2015Работнички
2015Приштина
2015-2019Работнички
Репрезентација
Инфо од: 13.07.2019.

Ѓорѓи Чековски (роден на 11 декември 1979 во Скопје) — македонски поранешен кошаркар и репрезентативец.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Чековски својата кошаркарска кариера ја започнал во 1997 година во екипата на КК Работнички од Скопје.

Во август 2004 година, Чековски се преселил во бугарски Лукоил Академик, каде помошник тренер бил Марин Докузовски.[1] Во истата таа сезона, Чековски заедно со Лукоил го освоиле Првенството.[2][3]

Сезоната 2008/09 ја започнал во Фени Индустри.[4] Таму останал сè до декември 2008 година.[5]

Во јули 2015 година, Ѓорѓи Чековски потпишал едногодишен договор со косовски Сигал Приштина.[6][7][8] На крајот на ноември 2015 година, Чековски ја напуштил Сигал Приштина и потпишал отворен договор со Работнички.[9][10] На крајот на 2015 година, Ѓорѓи Чековски потпишал за Работнички до крајот на сезоната.[11][12] Ѓорѓи и за сезоната 2017/18 продолжил да игра во Работнички.[13] Чековски во таа сезона бил вицепрвак во Купот, додека во Првенството бил првак. За сезоната 2018/19, Чековски продолжил во редовите на Работнички.[14] Со Работнички, Чековски го освоил Купот 2019, додека во Првенството бил вицепрвак. Во летото 2019 година, Чековски се пензионирал како активен кошаркар.[15]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во јуни 2017 тој се вратил во македонската репрезентација за претквалификациите за Светското првенство 2019.[16]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Бугарија Академик[уреди | уреди извор]

 • Национална кошаркарска лига (3) : 2004/05, 2005/06, 2006/07
 • Куп на Бугарија (2) : 2006, 2007

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Најкорисен играч на разигрувањето во лигата 2000/01[17]
 • Најкорисен играч на разигрувањето во лигата 2001/02[18]
 • Eurobasket.com - почесно споменување во сезоната 2011/12
 • Eurobasket.com - прва најдобра петорка на сезоната 2012/13
 • Eurobasket.com - најдобра домашна петорка на сезоната 2012/13
 • Најдобар домашен кошаркар за 2013 година[19][20][21]
 • Eurobasket.com - прва најдобра петорка на сезоната 2013/14
 • Eurobasket.com - најдобра домашна петорка на сезоната 2013/14
 • Најкорисен играч на финалето во Купот на Македонија 2015[22][23]
 • Eurobasket.com - Најкорисен играч на сезоната 2014/15
 • Домашен играч на сезоната 2015/16[24]
 • Прва најдобра петорка на сезоната 2015/16[24]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2015/16[24]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2016/17[25]
 • Почесно споменување во сезоната 2016/17[25]
 • Трета најдобра петорка на сезоната 2018/19[26]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Чековски нов член на Лукоил Академик[мртва врска] vest.com.mk 4 август 2004
 2. „Чековски се закити со шампионската титула“. vest.com.mk. 10 јуни 2005. Посетено на 20 септември 2016.[мртва врска]
 3. „Чековски и Докузовски со титула и во Бугарија“. vecer.mk. 10 јуни 2005. Посетено на 20 септември 2016.[мртва врска]
 4. „Чековски го засили шампионот“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-07-01. Посетено на 29 јануари 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Чековски оди... надвор“. Македонски Спорт, број 3230, стр. 13. 30 декември 2008. |access-date= бара |url= (help)
 6. Чековски се враќа во Сигал Приштина после 11 години! Архивирано на 4 март 2016 г. sport365.mk 21 јули 2015
 7. Чековски по 11 години пак ќе игра за Сигал Приштина! sportmedia.mk 21 јули 2015
 8. Чековски: Чест ми е што пак ќе играм за Приштина Архивирано на 24 јули 2015 г. ekipa.mk 22 јули 2015
 9. По заминувањето на Трајковски: Ѓорѓи Чековски најмалку еден месец во дресот на Работнички! sportmedia.mk 29 ноември 2015
 10. Трајковски раскина со Работнички, Чековски негова замена[мртва врска] ekipa.mk 29 ноември 2015
 11. Чековски останува до крај во Работнички Архивирано на 3 јануари 2016 г. ekipa.mk 31 декември 2015
 12. Чековски останува до крај во Работнички centarnews.net 31 декември 2015
 13. „Американец во „Градски парк": Гинјард потпиша за Работнички“. ekipa.mk. 22 август 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 14. „Јанески се премисли, потпишува за Работнички“. ekipa.mk. 19 јули 2018. Посетено на 21 јули 2018.
 15. „Докузовски со нова улога во Работнички, Чековски кажува збогум!“. sportmedia.mk. 10 јули 2019. Посетено на 13 јули 2019.
 16. „Супер вест: Чековски доаѓа да помогне!“. ekipa.mk. 26 јуни 2017. Посетено на 26 јуни 2017.
 17. Работнички по осми пат шампион Архивирано на 4 март 2016 г. vest.com.mk 15 мај 2001
 18. Фершпед Работнички по 9-ти пат шампион[мртва врска] vest.com.mk 4 јуни 2002
 19. „МКФ ги прогласи најдобрите за 2013, Чековски и Антиќ со главните награди“. ekipa.mk. 8 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-26. Посетено на 6 јули 2017.
 20. „Ѓорги Чековски најдобар кошаркар во Македонија 2013 година“. ohridnews.com. 8 февруари 2014. Посетено на 6 јули 2017.
 21. „Чековски и Антиќ најдобри кошаркари за 2013 година“. mkd.mk. 8 февруари 2014. Посетено на 6 јули 2017.
 22. МВП Чековски: Пресуди нашето искуство Архивирано на 24 февруари 2015 г. ekipa.mk 22 февруари 2015
 23. Сашко Ѓ. Димовски, „Отпишаните „старци“ го возвратија ударот“, Утрински весник, година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 19.
 24. 24,0 24,1 24,2 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2016“. eurobasket.com. 28 мај 2016. Посетено на 4 август 2018.
 25. 25,0 25,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2017“. eurobasket.com. 29 мај 2017. Посетено на 8 февруари 2018.
 26. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-22. Посетено на 22 јуни 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]