КК Фени Индустри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
КК Фени Индустри
лого на КК Фени Индустри
Цело име Кошаркарски Клуб Фени Индустри
Основан 11 јануари 1970; пред 46 години (1970-01-11)
Распаднат /
Арена Сала Јасмин
Локација Кавадарци
Тимски бои портокалова, бела и црна
              
Претседател Арвинд Мундра
Главен тренер Љупчо Малинков
Титули 3 Прва кошаркарска лига
2 Куп на Македонија
1 БИБЛ
Лига Прва Лига Мажи
2015/16 Полуфинале
Регуларен дел 4ти
Официјално веб-место
Дресови
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}
Kit body unknown.png
{{{title}}} jersey
Team colours
{{{title}}}

Кошаркарскиот клуб Фени Индустри е македонски кошаркарски клуб, со седиште во Кавадарци. Клубот бил трикратен првак во Првата македонска кошаркарска лига и двократен првак во Купот на Македонија. Своите натпревари, клубот ги игра во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци.

Во својата историја, овој клуб дал многу значајни имиња кои ја афирмирале кошаркарката, градот Кавадарци и Република Македонија. Меѓу нив, најпознати се: Врбица Стефанов, Тодор Гечевски, Ристе Стефанов и Горан Самарџиев.

Историја[уреди | уреди извор]

Создавање[уреди | уреди извор]

Во 1969 година, по иницијатива на И. Каровски, Б. Ивановски, Д. Галапчев, Ж. Клинчаров, Т. Ридов, М. Ацев, Б. Камчев и Р. Прескакулев се формирал кошаркарскиот клуб Тиквеш, кој и официјално постои од 11 јануари 1970. Прв тренер на КК Тиквеш бил професорот Живко Клинчаров, а подоцна како предводници на клубот работеле и Р. Анѓушев, Д. Пецов, Т. Клинчаров, П. Камчевски, О. Тотов и други. Во својот прв официјален настап, Тиквеш го декласирал тимот на "23 Октомври" од Кочани со резултат 102-64. На тој натпревар настапувале: А. Књазев, С. Кировски, М. Спанџов, Б. Петреназов, М. Ацев, К. Спанџов, О. Тотов, Б. Гечевски, П. Камчевски, З. Мукаетов и А. Галапчев. Најголемиот успех, кошаркарите на Тиквеш го постигнале во сезоната 1984/1985, кога го освоиле првото место во Првата македонска републичка лига.[1]

Настапи во Првата македонска лига[уреди | уреди извор]

Во првата сезона на Првата македонска кошаркарска лига, во сезоната 1992/93, КК Тиквеш обезбедил пласман. Клубот си го сменил името и од 1995 до 1997 настапувал како КК Алумни Деком Тиквеш, а потоа во КК Орка Спорт (од 1997 до 1999 година) и повторно во КК Тиквеш (од 1999 до 2002 година).[2]

Во 2005 година, како главен спонзор на клубот влегла компанијата „Фени Индустри“ и поради тоа, клубот го променил името во КК Фени Индустри. Во сезоната 2005/2006, клубот настапувал во Втората лига, каде го освоил второто место и така обезбедил пласман во Првата лига. Во следната сезона 2006/2007, го освоил шестото место во Првата лига, а веќе во сезоната 2007/2008 била освоена двојната круна - шампион на Македонија и освојувач на Купот.[3] Во сезоната 2008/2009, Фени Индустри загубил во финалето против Фершпед Работнички во првенството, додека во купот стигнал до полуфиналето. Сезоната 2009/2010, исто така, била успешна за клубот, кој повторно ја освоил двојната круна. Во сезоната 2010/2011, Фени Индустри ја освоил третата титула во Првата лига, додека во Купот стигнал до полуфиналето. Во сезоната 2011/2012, престанала доминацијата на кавадаречкиот клуб, кој стигнал до финалето во Првата лига и во Купот, каде на двапати загубил од МЗТ Аеродром. Во сезоната 2012/2013, Фени Индустри стигнал до полуфиналето во Лигата и во Купот. Сезоната 2013/2014 била најлоша сезона во поновата историја на клубот, Фени не успеал да обезбеди пласман во Суперлигата со што играл опстанок односно Плејаут, а во Купот стигнале до четвртфинале. Во Првенството 2014/2015, Фени Индустри бил елиминиран во полуфиналето од МЗТ Аеродром.[4]

Успеси[уреди | уреди извор]

КК Фени Индустри има забележано неколку успеси, меѓу кои:

Фени Индустри има учествувани и во неколку европски купови, како што е Купот Корач.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

За сезоната 2015/2016, тренер на клубот бил Љупчо Малинков, а негови помошници биле Атанас Манев и Томче Андоновски. Директор на клубот бил Трајче Попов.[5] [6]

Составот на Фени Индустри за сезоната 2015/16:

број име висина цм позиција години националност претходен клуб
26 Драган Тубак 216 Центар 28  Србија МЦО Мароко
33 Миладин Пековиќ 197 Бек /
Крилен центар
32  Србија Кожув
23 Карло Враговиќ 192 Бек 26  Хрватска Широки Приморка Босна и Херцеговина
11 Кирил Николовски 210 Крилен центар /
Центар
27 Македонија Македонија МЗТ Аеродром
6 Павле Николов 188 Бек 23 Македонија Македонија Младински тим
5 Јане Петровски 181 Плејмејкер 30 Македонија Македонија Работнички
4 Бобан Стајиќ 185 Плејмејкер 22 Македонија Македонија МЗТ Аеродром
20 Владимир Ивеља 203 Крилен центар /
Центар
27  Србија Кожув
10 Предраг Пајиќ 198 Крило 22 Македонија Македонија Вардар Апаве
15 Горан Самарџиев 187 Бек /
Крилен центар
34 Македонија Македонија Лирија
13 Милан Милков 204 Крилен центар 18 Македонија Македонија младински тим
9 Мишко Китев 18 Македонија Македонија младински тим
8 Никола Кицев 185 Бек /
Крилен центар
17 Македонија Македонија младински тим
21 Филип Атанасов 18 Македонија Македонија младински тим
Дејан Камчев 19 Македонија Македонија младински тим

Извор:eurobasket.com basketball.org.mk

Во февруари 2015 година, тимот на „Фени индустри“ го напуштил Димитар Караџовски, а на неговото место бил ангажиран Брендон Вуд, кој во сезоната 2012-2013 кратко време настапувал во КК „МЗТ“.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Одбележување 46 години од формирањето на првиот кошаркарски клуб во Кавадарци a1on.mk 11 јануари 2016
  2. На денешен ден, во 1970 година, во Кавадарци е формиран kavadar4e.com 11 јануари 2014
  3. „ФЕНИ ИНДУСТРИ НОВ КОШАРКАРСКИ ШАМПИОН“. utrinski.mk. 8 јуни 2008. http://utrinski.mk/?ItemID=61FC57ECD431FF42BF1356D932F4F204. 
  4. Шампионот МЗТ преку Кавадарци до ново финале ekipa.mk 24 мај 2015
  5. „Фени ангажира Црногорец“, Дневник, година XVIII, број 5542, петок, 15 август 2014, стр. 20.
  6. „Фени ќе се враќа на победничките патеки со нов тим“, Дневник, година XVIII, број 5536, петок, 8 август 2014, стр. 22.
  7. „Фени се засили со Американец“, Дневник, година XIX, број 5704, сабота, 28 февруари 2015, стр. 26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]