Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2008
Детали за турнирот
Датум(и)12-15 март
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи8
ПрвакФени Индустри (1. титула)
ВицепрвакСтрумица 2005 (2. финале)
ПолуфиналистиФершпед Работнички
Свислајон Пелистер
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчСАД Доналд Кол (Фени Индустри)
2007
2009

Купот на Македонија 2008 - 16. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Јасмин во Кавадарци. Турнирот бил во организација на КК Фени Индустри.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фени Индустри.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

13 март 2008 [3][1][2] Фершпед Работнички 98, Вардар Осигурување 88    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,500
Четвртини: 19-18, 23-17, 24-22, 32-31
Пое: В. Филиповиќ, Д. Мираковски 26
Ско: повеќемина-2 5
Дод: Д. Мираковски
Пое: С. Митиќ 26
Ско: Н. Мариќ 6
Дод: повеќемина-2 3
13 март 2008 [3][4][3][4] Фени Индустри 89, МЗТ Фон Универзитет 79    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 2,000
Судии: Зоран Златевски
Четвртини: 22-23, 22-18, 24-16, 21-22
Пое: З. Гоцевски 22
Ско: повеќемина-2 8
Дод: Г. Самарџиев 7
Пое: Ј. Петровски 26
Ско: повеќемина-2 6
Дод: повеќемина-2 4
14 март 2008
17:30[5]
[6][5][6] Свислион Пелистер 93, Дрога Колинска 53    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 700
Четвртини: 28-13, 22-13, 28-14, 15-13
Пое: Д. Захариевски 16 Пое: П. Георгиевски 13
14 март 2008
20:15[5]
[6][7][8] Струмица 2005 98, АМАК СП 95    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 700
Четвртини: 35-18, 20-20, 22-29, 21-28
Пое: повеќемина-2 19 Пое: В. Стојановски 28

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 март 2008
17:30[3]
[6] Фени Индустри 85, Фершпед Работнички 73    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 20-30, 23-10, 14-19, 28-14
15 март 2008
20:15[3]
[6] Струмица 2005 85, Свислајон Пелистер 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 28-23, 23-9, 12-20, 22-16

Финале[уреди | уреди извор]

16 март 2008 [6][9][10] Фени Индустри 86, Струмица 2005 83    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 3,000
Четвртини: 16-22, 17-21, 15-17, 38-23
Пое: Д. Кол 22
Ско: Д. Кол 7
Дод: Г. Самарџиев 10
Пое: Е. Богоев 22
Ско: Д. Латовиќ 10
Дод: повеќемина-2 3

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ангелов Македонија Македонија
5 Милан Прековиќ Крило / Бек  Србија
6 Димитар Баснарков Крило /
Крилен центар
Македонија Македонија
7 Талик Браун Разигрувач  САД
8 Доналд Кол Крилен центар  САД
9 Дарко Радуловиќ Бек Македонија Македонија
10 Владимир Поповиќ Бек  Србија
11 Златко Гоцевски Центар Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
13 Манев Македонија Македонија
14 Слободан Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2008
Фени Индустри 1. титула

Главен тренер

|}

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Купот се сели во Кавадарци“. vecer.mk. 20 декември 2007.[мртва врска]
  2. „Во Кавадарци ќе се полнат кошевите“. dnevnik.mk. 11 март 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-13.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „И мрежичките се тресеа од силните кошеви“. vecer.mk. 13 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
  4. МТВ 1 (9 април 2020). „FENI - MZT FON 1/4 FINALE KUP 2008“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
  5. 5,0 5,1 „Битолчани посакуваат најмалку полуфинале“. vecer.mk. 12 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 „Самарџиев им го зак'ка на струмичани“. vecer.mk. 16 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]