2010/11 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2010/11
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 2 октомври 2010 - 2 март 2011 (Групна фаза)
22 март - 6 април 2011 (Четвртфинале)
15 - 17 април 2011 (Завршен турнир)
Број на тимови 10
2010/11
Лигашки шампиони Македонија Фени Индустри
  вице-прваци Бугарија Рилски Спортист
Балканска Лига сезони

← 2009/10

2011/12 →

БИБЛ сезоната 2010/11 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2010/11 поради спонзорски причини било 3. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Фени Индустри.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Бугарија Бугарија 3 Левски Софија Рилски Спортист Балкан Ботевград
Црна Гора Црна Гора 2 Морнар Улцињ
Србија Србија 1 ОКК Београд
Македонија Македонија 1 Фени Индустри
Романија Романија 1 Муреш
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 1 Зрињски
Хрватска Хрватска 1 Свјетлост Брод

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на завршниот турнир. Екипите од второто до третото место од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 2 октомври 2010г. до 2 март 2011г.

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Екипите кои завршиле на второто место играле против третопласираните од другата група до две победи и имале домашна предност.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Победниците од четвртфиналето и освојувачите на групите играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1. Бугарија Левски Софија 8 7 1 710 576 +134 15
2. Србија ОКК Београд 8 5 3 648 641 +7 13
3. Црна Гора Улцињ 8 4 4 611 633 −22 12
4. Босна и Херцеговина Зрињски 8 4 4 656 664 −8 12
5. Хрватска Свјетлост Брод 8 0 8 576 687 −111 8

Група Б[уреди | уреди извор]

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1. Македонија Фени Индустри 8 6 2 723 652 +71 14
2. Црна Гора Морнар 8 6 2 696 648 +48 14
3. Бугарија Рилски Спортист 8 4 4 631 649 −18 12
4. Романија Муреш 8 3 5 683 694 −11 11
5. Бугарија Балкан Ботевград 8 1 7 592 682 −90 9

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 март, вторите се одиграле на 29 и 30 март додека третите се одиграле на 6 април.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар Трет натпревар
ОКК Београд Србија 0 − 2 Бугарија Рилски Спортист 88−93 57−66
Морнар Црна Гора 2 − 1 Црна Гора Улцињ 69−60 68−80 77−69

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале
15 април
Финале
17 април
Спортска сала ЈасминКавадарци
 Бугарија Левски Софија 70  
 Бугарија Рилски Спортист 74  
 
Спортска сала ЈасминКавадарци
     Бугарија Рилски Спортист 75
   Македонија Фени Индустри 88
Спортска сала ЈасминКавадарци
 Македонија Фени Индустри 82
 Црна Гора Морнар 75  
Балканска Лига 2011 Прваци
Македонија
Фени Индустри
1ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]