Прва македонска кошаркарска лига 2010/11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска кошаркарска лига 2010/11
Лига Прва македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Временски период 9 октомври 2010 - 20 февруари 2011(Прва лига)
26 февруари - 13 април 2011(Супер лига)
27 април - 12 мај 2011(Разигрување)
18 - 28 мај 2011(Финале)
Број на тимови 10
ТВ Партнер/и А2
Супер лига
Сезонски шампиони Фени Индустри
Лигашки шампиони Фени Индустри
  вице-прваци МЗТ Аеродром
Сезона МВП Душан Кнежевиќ (Фени Индустри)
Финале
Финале шампиони Фени Индустри
  Вице-прваци Работнички
Финале МВП Војдан Стојановски (Фени Индустри)
Прва македонска кошаркарска лига сезони

← 2009/10

2011/12 →

Првата македонска кошаркарска лига 2010/11 или Капитал Банка Прва лига мажи поради спонзорски причини било 19. издание на Првата македонска кошаркарска лига.[1] Во оваа сезона шампион бил Фени Индустри.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2009/10

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2009/10

Распаднати екипи

По крајот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2010/11

1 Ултимејт Баскет и Лирија добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица Парк
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала Дитуриа
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Овче Поле Свети Николе Цар Самоил
Пелистер Битола Младост
Работнички Скопје Градски Парк1
Торус Скопје Училишна сала Независна Македонија
Ултимејт Баскет Прилеп Сонце
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

1 Работнички еден натпревар против МЗТ во Првата лига одиграл како домашна екипа во спортскиот центар Борис Трајковски

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
АБА Струмица САД Џон Џејкус[3]
Куманово 2009 Македонија Горан Димитриевиќ[4]
Лирија Македонија Марјан Илиевски[5]
МЗТ Аеродром Македонија Игор Гацов[6]
Овче Поле Македонија Димитар Маневски[7]
Пелистер Македонија Благоја Печалов[8]
Работнички Македонија Марин Докузовски[9]
Торус Македонија Марјан Лазовски[10]
Ултимејт Баскет Македонија Сашо Костоски
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ[11]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Сезонски
Торус Македонија Борис Нешовиќ 19.10.2010 Македонија Марјан Лазовски 19.10.2010[12]
Ултимејт Баскет Македонија Панче Милевски[13] 20.01.2011 Македонија Сашо Костоски 20.01.2011[14]
МЗТ Аеродром Македонија Александар Петровиќ 15.02.2011 Македонија Будимир Јоловиќ 15.02.2011[15][16]
МЗТ Аеродром Македонија Будимир Јоловиќ 01.03.2011 Србија Предраг Јаќимовиќ 01.03.2011[17]
Работнички Македонија Марјан Србиновски 18.03.2011 Македонија Марин Докузовски 18.03.2011[18][19]
МЗТ Аеродром Србија Предраг Јаќимовиќ 06.04.2011 Македонија Игор Гацов 06.04.2011[20][21][22]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фени Индустри 17 1 1721 1245 + 476 35
2 МЗТ Аеродром 15 3 1489 1221 + 268 33
3 Работнички 14 4 1367 1210 + 157 32
4 Торус 10 8 1494 1337 + 157 28
5 АБА Струмица 8 10 1371 1422 - 51 26
6 Лирија 7 11 1377 1560 - 183 25 2-0; +12
7 Куманово 2009 7 11 1381 1453 - 72 25 0-2; -12
8 Ултимејт Баскет 5 13 1252 1482 - 230 23 1-1; +1
9 Овче Поле 5 13 1310 1473 - 163 23 1-1; -1
10 Пелистер 2 16 860 1237 - 377 16
 • Пелистер бил казнет со четири поени поради неодиграни четири натпревари

Извор:Македонска Кошаркарска Федерација

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости АБА КУМ ЛИР МЗТ ОВЧ ПЕЛ РАБ ТОР УЛТ ФЕН
АБА Струмица 82-74 72-60 72-75 80-77 78-71 62-79 80-87 82-79 64-77
Куманово 2009 78-90 88-97 77-85 89-81 20-0* 90-83 83-78 80-64 62-86
Лирија 106-82 75-72 67-98 64-76 72-64 86-100 63-58 70-86 85-107
МЗТ Аеродром 78-68 101-86 111-74 83-46 96-49 67-71 84-85 123-69 104-102
Овче Поле 87-94 94-83 77-82 59-67 78-57 81-86 60-88 85-74 53-103
Пелистер 64-86 62-77 71-67 0-20* 75-77 0-2* 51-101 77-72 58-112
Работнички 84-73 80-66 87-64 60-62 86-72 84-60 82-55 88-67 67-92
Торус 76-66 105-74 116-78 74-80 92-84 88-57 72-74 91-57 81-89
Ултимејт Баскет 80-65 86-101 81-84 55-66 82-70 2-0* 67-90 77-76 67-88
Фени Индустри 90-75 104-81 114-83 90-63 88-53 105-44 74-64 98-71 102-70
 • Службени победи

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени
1 Куманово 2009 13 11 1819 1757 + 62 37
2 Овче Поле 9 15 1679 1798 - 119 33
3 Ултимејт Баскет 7 17 1505 1903 - 398 31
4 Пелистер 2 22 860 1249 - 389 16
 • Поради исклучување на екипата на Пелистер од понатамошното натпреварување, натпреварите ги губела со службен резултат од 2:0, а екипата на Пелистер не ги добивала бодовите предвидени за поразената екипа (6).

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости КУМ ОВЧ ПЕЛ УЛТ
Куманово 2009 112-86 2-0* 118-74
Овче Поле 82-98 2-0* 101-63
Пeлистер 0-2* 0-2* 0-2*
Ултимејт Баскет 62-106 52-96 2-0*

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Плејоф
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени
1 Фени Индустри 26 2 2605 2009 + 596 54
2 МЗТ Аеродром 20 8 2304 2001 + 303 48
3 Работнички 19 9 2133 1971 + 162 47
4 Торус 17 11 2338 2155 + 183 45
5 Лирија 10 18 2156 2425 - 269 38
6 АБА Струмица 9 19 2085 2239 - 154 37

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости АБА ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
АБА Струмица 81-89 75-72 67-75 88-92 66-90
Лирија 73-70 69-88 70-64 81-93 88-93
МЗТ Аеродром 73-62 97-92 82-71 94-67 82-84
Работнички 75-60 94-74 91-82 87-89 72-95
Торус 89-63 92-78 81-75 70-72 78-77
Фени Индустри 89-82 93-65 88-70 72-65 103-96

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                   
  1  Фени Индустри 85 92 - - -  
4  Торус 60 83 - - -  
  1  Фени Индустри 97 77 84 93 - -
  3  Работнички 69 91 78 82 - -
2  МЗТ Аеродром 74 83 79 89 69
  3  Работнички 78 85 72 83 82  
Прва Лига
2010-11 Победник
BC Feni Industries.svg
Фени Индустри 3. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фени Индустри БИБЛ Првак

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Најкорисен играч на финалето Македонија Војдан Стојановски[23] Фени Индустри
Бек на сезоната Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Лирија
Крилен центар на сезоната Македонија Бојан Трајковски Торус
Центар на сезоната Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Домашен играч на сезоната Македонија Димитар Мираковски Работнички
Босман играч на сезоната Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Не-босман играч на сезоната САД Џарид Фрај Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Лирија
Тренер на сезоната Македонија Емил Рајковиќ Фени Индустри

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Лирија
Македонија Димитар Мираковски Работнички
САД Џарид Фрај Фени Индустри
Македонија Бојан Трајковски Торус
Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Бојан Трајковски Торус
Македонија Јане Петровски МЗТ Аеродром
Македонија Димитар Мираковски Работнички
Македонија Перо Блажевски Работнички
Македонија Војдан Стојановски Фени Индустри

Извор:basketball.eurobasket.com

Втора петорка

Играч Екипа
Србија Дарко Матиќ Куманово 2009
Србија Владимир Филиповиќ Работнички
Доминиканска Република САД Мејвел Солер Лирија
Србија Немања Јелесијевиќ Торус
Македонија Кирил Николовски МЗТ Аеродром

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Лирија
САД Џарид Фрај Фени Индустри
Доминиканска Република САД Мејвел Солер Лирија
Србија Немања Јелесијевиќ Торус
Србија Душан Кнежевиќ Фени Индустри

Особен придонес

Играч Екипа
Македонија Војдан Стојановски Фени Индустри
Македонија Диме Тасовски Фени Индустри
Македонија Дарко Соколов Фени Индустри
Македонија Јане Петровски МЗТ Аеродром
Македонија Перо Блажевски Работнички
Македонија Србија Тони Симиќ Работнички
САД Џон Чепел АБА Струмица
САД Џеремаја Босвел АБА Струмица
Србија Бобан Билбија Овче Поле

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Играчи на Македонската лига за сезона 2010/11 basketball.org.mk
 2. Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза“, dnevnik.mk. преку daily.mk, 5 октомври 2010 (посет. 13 септември 2016 г).
 3. КК АБА Струмица“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 4. КК Куманово 2009“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 5. КК Лирија“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 6. КК МЗТ Аеродром“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 7. КК Овче Поле“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 8. КК Пелистер“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 9. КК Работнички“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 10. КК Торус“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 11. КК Фени Индустри“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 12. Марјан Лазовски нов тренер на Торус“, vest.mk, 19 октомври 2010 (посет. 26 јуни 2017 г).
 13. КК Ултимејт Баскет“, Македонска Кошаркарска Федерација (посет. 7 јануари 2017 г).
 14. Милевски се раздели со У. Баскет“, utrinski.mk, 20 јануари 2011 (посет. 2 јули 2017 г).
 15. Навивачите го сменија Петровиќ и го донесоа Јоловиќ“, vecer.mk, 15 февруари 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 16. Јоловиќ нов тренер на МЗТ“, vest.mk, vest.mk (посет. 28 јуни 2017 г).
 17. МЗТ и Наумоски не се одбиваат! (Збир на статии)“, time.mk (посет. 28 јуни 2017 г).
 18. Докузовски на клупата на Работнички“, vecer.mk, 18 март 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 19. Работнички го врати Докузовски на клупата“, vest.mk, 20 март 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 20. Гацов на жешката фотелја“, vecer.mk, 6 април 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 21. Игор Гацов нов тренер на МЗТ“, utrinski.mk, 6 април 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 22. Гацов го менува Јаќимовиќ на клупата кај МЗТ“, dnevnik.mk, 6 април 2011 (посет. 28 јуни 2017 г).
 23. Кавадарчани крунисани во Скопје“, dnevnik.mk, 29 мај 2011 (посет. 17 септември 2016 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]