Прва македонска кошаркарска лига 2009/10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2009/10
Екипи 10
Одиграни натпревари 126 (вкупно)
72 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
12 (Разигрување)
Временски период 11 октомври - 26 декември 2009 (Прва лига)
30 јануари - 21 март 2010 (Супер лига)
7 април - 19 мај 2010(Разигрување)
ТВ А2
Конечни места
Првак Фени Индустри (2. титула)
Вицепрвак Вардар Осигурување (1. финале)
Полуфиналисти Торус
Овче Поле
Признанија
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (Вардар Осигурување)
Статистички предводници
Поени Македонија Димитар Караџовски (Торус)
21,5
Скокови Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
9,7
Додавања Србија Милан Миљковиќ
5,7
Рекорди
Најголема домашна победа Торус 132–46 Пелистер
Најголема гостинска победа Работнички 56–110 Фени Индустри
2008/09
2010/11

Првата македонска кошаркарска лига 2009/10 - 18. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фени Индустри.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2009/10

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2008/09

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2008/09

За време на сезоната 2009/10

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2009/10

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2009/10

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2009/10

1 Ултимејт Баскет и Лирија добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[1]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори
Вардар 2000 Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Вардар Осигурување Скопје Борис Трајковски1
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Овче Поле Свети Николе Цар Самоил
Пелистер Битола Младост
Плејмејкер Кубус Скопје Борис Трајковски (мала сала)
Работнички Скопје Градски Парк
Торус Скопје Градски Парк
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

1 Вардар Осигурување првите три домашни натпревари ги одиграл во салата Градски Парк. Потоа во Супер лига, Вардар Осигурување настапувал во СРЦ Кале (мала сала), и повторно во Градски Парк, како домашна екипа.

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
АМАК СП Македонија Огнен Дедиќ[2][3]
Вардар 2000
Вардар Осигурување Македонија Слободан Петровски[4]
МЗТ Аеродром Македонија Анте Дуковски[5]
Овче Поле
Пелистер Македонија Марјан Лазовски
Плејмејкер Кубус Македонија Горан Крстевски[6]
Работнички Македонија Игор Гацов[7]
Торус Македонија Борис Нешовиќ[8][9]
Фени Индустри Македонија Емил Рајковиќ[4][8]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
АМАК СП Македонија Марјан Лазовски Македонија Огнен Дедиќ 02.09.2009[10]
Сезонски
Пелистер Македонија Благој Печалов 10.11.2009 Македонија Марјан Лазовски 10.11.2009[11][12]
Работнички Македонија Марјан Србиновски 26.01.2010 Македонија Игор Гацов 26.01.2010[13]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Вардар Осигурување 15 1 1364 1170 + 194 31
2 Фени Индустри 13 3 1438 1122 + 316 29
3 Работнички 9 7 1257 1224 + 33 25
4 Пелистер 8 8 1221 1227 - 6 24 1-1; +3
5 Торус 8 8 1274 1273 + 1 24 1-1; -3
6 Овче Поле 7 9 1161 1224 - 63 23
7 Плејмејкер Кубус 5 11 1149 1294 - 145 21
8 МЗТ Аеродром 4 12 1089 1286 - 197 20
9 Вардар 2000 3 13 1155 1290 - 135 19
10 АМАК СП1 1 5 62

1 АМАК СП поради неиграње на два натпревари бил отстранет и поради тоа не ја завршил лигата. Неговите резултати не се важат.

2 АМАК СП бил казнет со еден бод поради неиграње на натпревар.[2][3]

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости ВАР ВАО МЗТ ОВЧ ПЕЛ ПЛЕ РАБ ТОР ФЕН
Вардар 2000 69-81 83-66 74-82 56-79 63-64 60-77 93-94 77-94
Вардар Осигурување 92-76 98-68 81-61 80-57 87-78 103-102 88-83 74-72
МЗТ Аеродром 81-76 71-85 61-69 73-63 69-74 84-69 80-77 66-113
Овче Поле 74-80 71-72 77-74 80-68 68-60 85-86 73-72 72-86
Пелистер 75-63 66-86 90-70 93-70 87-74 87-78 92-85 58-75
Плејмејкер Кубус 70-72 68-84 68-62 61-64 75-83 80-91 78-72 59-93
Работнички 76-67 54-90 75-44 85-61 78-66 86-92 81-72 87-75
Торус 81-67 84-88 75-63 81-75 92-88 93-86 76-65 82-80
Фени Индустри 104-81 90-75 94-57 90-79 92-69 120-62 82-67 78-55

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 9 15 - 169 33
2 Плејмејкер Кубус 8 16 - 85 32
3 Вардар 2000 7 17 - 177 301

1 Вардар 2000 бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против МЗТ Аеродром.

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости ВАР МЗТ ПЛЕ
Вардар 2000 80-74 75-65
МЗТ Аеродром 20-0 72-70
Плејмејкер Кубус 82-61 85-74
Дома-гости ВАР МЗТ ПЛЕ
Вардар 2000 71-67 85-88
МЗТ Аеродром 77-69 73-72
Плејмејкер Кубус 70-74 57-64

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 Вардар Осигурување 23 3 + 310 49
2 Фени Индустри 22 4 + 536 48
3 Торус 15 11 + 195 41
4 Овче Поле 11 15 - 59 37
5 Работнички 10 16 - 180 36
6 Пелистер 9 17 - 324 35

Извор:[14]

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВАО ОВЧ ПЕЛ РАБ ТОР ФЕН
Вардар Осигурување 104-98 87-55 91-70 93-87 86-88
Овче Поле 64-77 96-86 96-64 82-89 82-93
Пелистер 63-96 67-101 70-81 75-110 76-111
Работнички 73-83 73-94 77-85 65-89 56-110
Торус 81-85 86-64 132-46 95-69 79-68
Фени Индустри 85-77 109-75 110-58 106-78 89-82

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                   
  1  Вардар Осигурување 88 91 - - -  
4  Овче Поле 58 69 - - -  
  1  Вардар Осигурување 89 74 77 85 60 72
  2  Фени Индустри 77 80 87 57 53 86
2  Фени Индустри 98 77 94 82 -
  3  Торус 86 85 83 74 -  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ефтим Богоев Разигрувач Македонија Македонија
5 Влатко Неделков Македонија Македонија
6 Дарко Соколов Бек Македонија Македонија
7 Владимир Брчков Крилен центар Македонија Македонија
8 Џејмс Лајф Бек /
Крило
 САД
10 Владимир Поповиќ Бек  Србија
11 Душан Кнежевиќ Центар  Србија
12 Бојан Трајковски Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
13 Бошко Јововиќ Крилен центар  Србија
14 Слободан Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач Македонија Македонија
21 Атанас Манев Македонија Македонија
Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2009/10
Фени Индустри 2. титула

Главен тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Фени Индустри БИБЛ Полуфинале
Работнички БИБЛ Регуларна сезона

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза“. dnevnik.mk. преку daily.mk. 5 октомври 2010. Посетено на 13 септември 2016.
 2. 2,0 2,1 „Амак пред исклучување од елитата“. vest.mk. 5 ноември 2010. Посетено на 7 јануари 2017.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 „Амак СП пред исклучување“. dnevnik.mk. 5 ноември 2010. Посетено на 7 јануари 2017.[мртва врска]
 4. 4,0 4,1 4,2 „Кавадарчани слават најдобра сезона“. dnevnik.mk. 21 мај 2010. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2016.
 5. „„Штрковите" најавуваат фешта за крај“. dnevnik.mk. 23 април 2010. Посетено на 3 октомври 2016.[мртва врска]
 6. „И „Штрковите" се израдуваа на гости“. dnevnik.mk. 9 април 2010. Посетено на 3 октомври 2016.[мртва врска]
 7. „Овчеполци ќе бркаат победи од 26 бода“. dnevnik.mk. 16 март 2010. Посетено на 3 октомври 2016.
 8. 8,0 8,1 „Кавадарчани го лапнаа и третиот бод“. vecer.mk. 22 април 2010. Посетено на 12 јануари 2019.[мртва врска]
 9. „Фени на чекор до финалето“. dnevnik.mk. 18 април 2010. Посетено на 3 октомври 2016.[мртва врска]
 10. „Амак СП останува на кошаркарската мапа“. ohridnews.com. 2 септември 2009. Посетено на 7 јануари 2017.
 11. „Лазовски на клупата на Пелистер“. vest.mk. 10 ноември 2009. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 12. „Лазовски на кормилото на Пелистер“. ohridnews.com. 11 ноември 2009. Посетено на 27 јуни 2017.
 13. „Гацов е нов тренер на Работнички“. vest.com.mk. 26 јануари 2010. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „Пелистер со победа ја заврши Суперлигата“. dnevnik.mk. 25 март 2010. Посетено на 3 октомври 2016.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]