Втора македонска кошаркарска лига 2009/10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска кошаркарска лига 2009/10
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Временски период 24 октомври 2009 - 16 мај 2010
Број на тимови 16
2009/10
Сезонски шампиони Куманово 2009
  вице-прваци АБА Струмица
Втора македонска кошаркарска лига сезони

← 2008/09

2010/11 →

Втората македонска кошаркарска лига 2009/10 - 18. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 24 октомври 2009 година, а завршила на 16 мај 2010 година. Во оваа сезона првак бил Куманово 2009.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2009/10
Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица
Академија Баскет Скопје
Вардар Центар Скопје
Водњански Лисици Скопје
Гостивар 2009 Гостивар Младост
Гоце Делчев Штип
Илинден Скопје
Карпош Соколи 2000 Скопје
Кожув Гевгелија 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје
Милениум Струмица
Неготино Неготино
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
Ултимејт Баскет Прилеп
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во Првата Лига Мажи
     Екипи кои отпаднале во Третата Лига Мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Куманово 2009 25 5 2452 1972 + 480 55 2-2; + 31
2. АБА Струмица 25 5 2530 2056 + 474 55 2-2; - 18
3. Ултимејт Баскет 25 5 2583 2071 + 512 55 2-2; - 28
4. Гоце Делчев 20 10 2337 2141 + 196 50 1-1; + 5
5. Кожув 20 10 2455 2214 + 241 50 1-1; - 5
6. ЛиријаВК 17 13 2089 2081 + 8 461 2-0; + 7
7. Илинден 16 14 2324 2269 + 55 46 0-3; - 7
8. Водњански Лисици 15 15 2207 2147 + 60 45 5-1; + 13
9. Гостивар 2009 15 15 2063 2107 - 44 45 3-3; - 45
10. Милениум 15 15 2162 1994 + 168 45 2-4; + 22
11. Тетекс ТТК 15 15 2186 2196 - 10 45 2-4; + 10
12. Вардар Центар 14 16 2215 2389 - 174 44
13. Неготино 8 22 2134 2402 - 268 38
14. Црн Дрим 5 25 1768 2264 - 496 342
15. Карпош Соколи 2000 2 28 1959 2517 - 558 313
16. Академија Баскет 3 27 1131 1597 - 486 204

1 Лирија била казнета со еден бод поради еден неодигран натпревар. Исто така Лирија добила вајлд карта заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[1]

2 Црн Дрим бил казнет со еден бод поради еден неодигран натпревар.

3 Карпош Соколи 2000 бил казнет со еден бод поради еден неодигран натпревар.

4 Академија Баскет била казнета со 13 бода поради тринаесет неодиграни натпревари.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза“. dnevnik.mk. преку daily.mk. 5 октомври 2010. Посетено на 24 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]