2009/10 БИБЛ сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еврохолд Балканска Лига 2009/10
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 10 октомври 2009 - 3 март 2010 (Групна фаза)
18 март - 25 март 2010(Четвртфинале)
13 - 15 април 2010(Завршен турнир)
Број на тимови 12
2009/10
Лигашки шампиони Бугарија Левски Софија
  вице-прваци Црна Гора Ловќен
Балканска Лига сезони

← 2008/09

2010/11 →

БИБЛ сезоната 2009/10 позната и како Еврохолд Балканска Лига 2009/10 поради спонзорски причини било 2. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Дванаесет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија и Црна Гора се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Левски Софија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Држава Бр.на екипи Екипи
Бугарија Бугарија 4 Спартак Плевен Рилски Спортист Левски Софија Евроинс Черно Море
Македонија Македонија 2 Работнички Фени Индустри
Србија Србија 2 Металац Ваљево ОКК Београд
Црна Гора Црна Гора 2 Морнар Ловќен
Романија Романија 2 Газ Метан Медиаш Стеауа Турабо

Формат[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Најдобрите четири од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 10 октомври 2009г. до 3 март 2010г.

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Победниците од групите играле против чевртопласираните од групите додека второпласираните играле против третопласираните од групите.

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Победниците од четвртфиналето играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Црна Гора Ловќен 8 5 3 668 580 +88 13
2. Србија Металац Ваљево 8 5 3 602 566 +36 13
3. Бугарија Евроинс Черно Море 8 5 3 656 634 +22 13
4. Бугарија Рилски Спортист 8 4 4 666 621 +45 12
5. Македонија Работнички 8 1 7 558 749 −121 9
6. Романија Газ Метан Медиаш Исфрлен

Група Б[уреди | уреди извор]

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1. Бугарија Левски Софија 10 8 2 953 819 +134 18
2. Македонија Фени Индустри 10 8 2 888 782 +106 18
3. Србија ОКК Београд 10 6 4 843 852 −9 16
4. Црна Гора Морнар 10 4 6 752 826 −74 14
5. Бугарија Спартак Плевен 10 2 8 829 905 −76 12
6. Романија Стеатуа Турабо 10 2 8 764 845 −81 12

Чевртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 18 март додека вторите се одиграле на 24 и 25 март.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Морнар Црна Гора 153−164 Црна Гора Ловќен 77−80 76−84
Фени Индустри Македонија 167−151 Србија Металац Ваљево 88−88 79−63
Левски Софија Бугарија 184−173 Бугарија Рилски Спортист 75−89 109−84
Евроинс Черно Море Бугарија 173−171 Србија ОКК Београд 92−87 81−84

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале
13 април
Финале
15 април
Сала Универзијада − Софија
 Црна Гора Ловќен 81  
 Македонија Фени Индустри 74  
 
Сала Универзијада − Софија
     Црна Гора Ловќен 65
   Бугарија Левски Софија 77
Сала Универзијада − Софија
 Бугарија Левски Софија 91
 Бугарија Евроинс Черно Море 76  
Балканска Лига 2010 Прваци
Бугарија
Левски Софија
1ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]