Прва македонска кошаркарска лига 2016/17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2016/17
Екипи 10 (8+2)
Одиграни натпревари 109 (вкупно)
56 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
Временски период 19 ноември 2016 - 4 март 2017 (Прва лига)
11 март - 29 април 2017 (Супер лига)
5 - 24 мај 2017 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (6. титула)
Вицепрвак Карпош Соколи 2000 (1. финале)
Полуфиналисти Куманово 2009
Работнички
Признанија
МВП на сезоната Србија Ѓорѓе Дреновац (МЗТ Аеродром)
МВП на финалето Холандија Шарлон Клоф (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Србија Данило Мијатовиќ (Куманово 2009
и МЗТ Аеродром)
18,9
Скокови Србија Миловоје Мијовиќ (Кожув)
10,6
Додавања Македонија Владо Илиевски (Работнички)
6,6
Рекорди
Најголема домашна победа Работнички 104–64 Струмица
Најголема гостинска победа Вардар 62–93 Струмица
Победничка серија 7 натпревари
Работнички
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 16 натпревари
Вардар
2015/16
2017/18

Првата македонска кошаркарска лига 2016/17 - 25. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 19 ноември 2016 година, а завршила на 24 мај 2017 година. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2015/16

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2015/16

По крајот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2016/17

1 Вардар и Пелистер добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[1][2]

2 Радовиш по пат на договор му го отстапил местото на Блокотехна за идната сезона.[3][4]

3 Пелистер и Шкупи добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига за идната сезона.[5]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала Капацитет
АВ Охрид Охрид Билјанини Извори 3,000
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала) 250
Карпош Соколи 2000 Скопје ВИП Арена 5,100
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово1 4,150
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
Пелистер Битола Младост2 3,500
Работнички Скопје Градски Парк 1,400
Струмица Струмица Парк 1,800
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 1,800

1 Куманово 2009 одиграл еден натпревар во Средното училиште „Перо Наков“ како домашна екипа.[6]

2 Поради реновирањето на салата Младост, Пелистер настапувал четири натпревари во салата Јасмин како домашна екипа.[7][8]

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
АВ Охрид Македонија Петар Чочороски[9] Македонија Слободан Михајловски
Вардар Македонија Ѓорѓи Кочов Македонија Војче Лефкоски
Карпош Соколи 2000 Србија Драган Николиќ Македонија Игор Пенов
Кожув Македонија Игор Михајловски Македонија Апостоли Апостолов
Куманово 2009 Македонија Марјан Србиновски[10] Македонија Марјан Јанески
МЗТ Аеродром Хрватска Анте Назор Македонија Марко Симоновски
Пелистер Македонија Зоран Петковски[11] Македонија Ѓорѓи Анакиевски
Работнички Македонија Марин Докузовски[12] Македонија Димитар Мираковски
Струмица Македонија Петар Настев Македонија Ефтим Богоев
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков[13] Македонија Кирил Николовски

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
МЗТ Аеродром Македонија Александар Јончевски 22.07.2016 Македонија Емил Рајковиќ 22.07.2016[14][15][16]
Кожув Македонија Марјан Илиевски Македонија Врбица Стефанов 26.08.2016[17][18]
Вардар Македонија Бојан Христов Македонија Ѓорѓи Кочов 26.09.2016[19]
МЗТ Аеродром1 Македонија Емил Рајковиќ 09.10.2016[20][21][22] Македонија Александар Јончевски 10.10.2016[23][24]
Карпош Соколи 20001 Србија Синиша Матиќ[25] 03.11.2016[26][27] Србија Драган Николиќ 03.11.2016[28][29]
МЗТ Аеродром1 Македонија Александар Јончевски 13.11.2016[30][31] Хрватска Анте Назор 18.11.2016[32][33]
Сезонски
Кожув Македонија Врбица Стефанов 26.11.2016[34][35] Македонија Игор Михајловски 26.11.2016
Струмица Македонија Златко Зетов[36] 18.01.2017[37] Македонија Петар Настев 18.01.2017

1 МЗТ Аеродром и Карпош Соколи 2000 ја направиле тренерската смена поради лошите резултати во АБА лигата.

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Фени Индустри 12 2 1106 925 + 181 26
2. Работнички 11 3 1192 954 + 238 25
3. Куманово 2009 10 4 1033 957 + 76 231
4. Кожув 9 5 1049 936 + 113 221
5. Струмица 5 9 910 1015 - 105 181
6. АВ Охрид 4 10 903 1014 - 111 18
7. Пелистер 4 10 909 1089 - 180 18
8. Вардар 0 14 904 1116 - 212 14

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 25 јуни 2017 г.

1 Куманово 2009, Кожув, Струмица и Карпош Соколи 2000 биле суспендирани поради неподмирени долгови кон МКФ. Карпош Соколи бидејќи не се натпреварувал во Првата лига (првиот дел), му била одложена суспензијата.[43][44] Поради одбивање на исплата на долгот, Куманово 2009, Кожув и Струмица не ги одиграле своите натпревари и ги загубиле службено, притоа не добивајќи го бодот при пораз.[45][46][47]

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Фени Индустри 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 1
Работнички 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 2
Куманово 2009 8 6 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Кожув 5 7 4 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Струмица 3 4 6 4 5 5 5 5 6 7 6 5 5 5
АВ Охрид 2 5 7 7 7 7 6 7 7 6 7 7 7 6
Пелистер 7 3 5 6 6 6 7 6 5 5 5 6 6 7
Вардар 6 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО ВАР КОЖ КУМ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН
АВ Охрид 73-64 80-86 66-96 73-61 53-71 60-64 62-83
Вардар 80-93 73-86 67-92 71-77 73-82 62-93 54-59
Кожув 66-60 73-49 80-69 83-71 77-56 84-65 63-66
Куманово 2009 0-201 86-69 89-86 82-67 86-83 93-72 64-60
Пелистер 72-70 69-57 69-83 64-81 66-95 71-67 60-83
Работнички 97-61 92-65 81-80 89-52 90-53 104-64 83-86
Струмица 74-68 64-57 20-0 / 0-202 62-79 66-64 68-85 62-71
Фени Индустри 100-64 77-63 88-82 72-64 88-51 76-84 97-69

1 Службена победа на АВ Охрид поради суспензијата на Куманово 2009.[45][46][47]

2 Наизменични службени победи на Кожув и Струмица поради нивните суспензии.[45][46][47]

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Македонија Слободан Михајловски АВ Охрид 30
2. САД Кенион Мек Нил Кожув 33
3. Србија Милојко Василиќ АВ Охрид 36
4. Македонија Диме Тасовски Работнички 23
5. САД Фил Хокинс Пелистер 31
6. Србија Данило Мијатовиќ Куманово 2009 33
7. Србија Милојко Василиќ (2) АВ Охрид 42

Коло Играч Екипа Индекс
8. Србија Данило Мијатовиќ (2) Куманово 2009 32
9. Србија Миливоје Мијовиќ Кожув 37
10. Македонија Владо Илиевски Работнички 29
11. Србија Данило Мијатовиќ (3) Куманово 2009 26
12. САДНигерија Адедеџи Ибитајо Вардар 35
13.
14.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 24 јуни 2017 г.

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата лига
     Екипи кои испаднале во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Струмица 9 11 1304 1400 - 96 28
2. АВ Охрид 7 13 1334 1450 - 116 27 3-1; +29
3. Пелистер 7 13 1310 1496 - 186 27 1-3; -29
4. Вардар 2 18 1329 1539 - 210 22

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6
Струмица 2 2 2 1 1 1
АВ Охрид 1 1 1 2 2 2
Пелистер 3 3 3 3 3 3
Вардар 4 4 4 4 4 4

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АВО ВАР ПЕЛ СТР
АВ Охрид 65-77 53-51 81-77
Вардар 86-78 81-85 50-55
Пелистер 66-83 77-70 73-68
Струмица 79-71 63-61 52-49

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. МЗТ Аеродром 9 1 807 695 + 112 19
2. Работнички 7 3 802 755 + 47 17 1-1; +1
3. Карпош Соколи 2000 7 3 842 795 + 47 17 1-1; -1
4. Куманово 2009 3 7 803 871 - 68 13
5. Фени Индустри 2 8 720 830 - 110 12 1-1; +3
6. Кожув 2 8 783 811 - 28 12 1-1; -3

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
МЗТ Аеродром 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 4 3 4 3 3 2 3 3 3 2
Карпош Соколи 2000 3 2 2 2 2 3 2 2 2 3
Куманово 2009 2 4 5 5 5 5 5 5 4 4
Фени Индустри 6 6 6 6 6 6 6 6 6 5
Кожув 5 5 3 4 4 4 4 4 5 6

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ ФЕН
Карпош Соколи 2000 85-77 100-75 85-87 94-90 83-61
Кожув 77-79 86-78 71-77 75-82 83-76
Куманово 2009 88-91 108-103 61-80 79-77 71-65
МЗТ Аеродром 83-61 79-75 81-76 87-68 86-59
Работнички 79-74 68-67 87-69 78-70 84-69
Фени Индустри 78-90 79-69 101-98 61-77 71-89

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                 
  1  МЗТ Аеродром 71 93 84 - -  
4  Куманово 2009 51 88 64 - -  
  1  МЗТ Аеродром 77 93 86 78 86
  3  Карпош Соколи 2000 76 104 80 86 82
2  Работнички 76 79 65 - -
  3  Карпош Соколи 2000 77 90 76 - -  
Победник во
Првата лига 2016/17
МЗТ Аеродром 6. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром ЕвроКуп Групна фаза (5.)
АБА лига Регуларен дел (13.)
Карпош Соколи 2000 АБА лига Регуларен дел (10.)
БИБЛ Втора групна фаза (4.)
Куманово 2009 БИБЛ Вицепрвак
Кожув БИБЛ Полуфинале
Фени Индустри БИБЛ Полуфинале

Статистика[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето Холандија Шарлон Клоф МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
Бек на сезоната САД Кенион МекНил Кожув
Крилен центар на сезоната Србија Миливоје Мијовиќ Кожув
Центар на сезоната Србија Ненад Мишановиќ Работнички
Домашен играч на сезоната Македонија Диме Тасовски Работнички
Босман играч на сезоната Србија Миливоје Мијовиќ Кожув
Не-босман играч на сезоната САД Кенион МекНил Кожув
Одбранбен играч на сезоната Србија Ненад Мишановиќ Работнички
Тренер на сезоната Хрватска Анте Назор МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
САД Кендрик Пери Карпош Соколи 2000
САД Кенион МекНил Кожув
Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
Србија Миливоје Мијовиќ Кожув
Србија Ненад Мишановиќ Работнички

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Владо Илиевски Работнички
Македонија Димитар Караџовски Куманово 2009
Македонија Диме Тасовски Работнички
Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички
Македонија Кирил Николовски Фени Индустри

Особен придонес

Играч Екипа
Србија Милојко Василиќ АВ Охрид
Македонија Димитар Караџовски Куманово 2009
САД Ксавиер Темс МЗТ Аеродром
Македонија Ѓорѓи Чековски Работнички
САД Фил Хокинс Пелистер
Македонија Бобан Стајиќ Фени Индустри
Македонија Јане Петровски Фени Индустри
Македонија Димитар Мираковски Работнички
Србија Драган Зековиќ Карпош Соколи 2000
Македонија Бојан Трајковски Карпош Соколи 2000

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Владо Илиевски Работнички
Холандија Шарлон Клоф МЗТ Аеродром
Македонија Диме Тасовски Работнички
Србија Данило Мијатовиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009
Србија Драган Лабовиќ Карпош Соколи 2000

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Девин Брукс АВ Охрид
САД Кендрик Пери Карпош Соколи 2000
САД Кенион МекНил Кожув
САД Николас Вигинс Работнички
САД Кајлен Шејн АВ Охрид

Трета петорка

Играч Екипа
САД Девин Брукс АВ Охрид
Хрватска Доминик Мавра Карпош Соколи 2000
Србија Петар Јокиќ Струмица
Македонија Марјан Јанески Куманово 2009
Македонија Кирил Николовски Фени Индустри

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Холандија Шарлон Клоф МЗТ Аеродром
Србија Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
Србија Петар Јокиќ Струмица
Србија Миливоје Мијовиќ Кожув
Србија Ненад Мишановиќ Работнички

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. МКФ им понуди прволигашко место, битолчани прифатија: КК Пелистер нов прволигаш! gol.mk 22 август 2016
 2. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи Архивирано на 2 септември 2016 г. ekipa.mk 1 септември 2016
 3. „Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“. ekipa.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 4. „Блокотехна би играла во втората АБА лига“. sportmedia.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 5. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 6. „Дербито за Куманово: Фени падна во „Перо Наков". sportmedia.mk. 11 февруари 2017. Посетено на 13 февруари 2017.
 7. „Добри вести за битолчани: Салата „Младост" добива нов изглед“. sportmedia.mk. 11 јануари 2017. Посетено на 23 јануари 2017.
 8. „Салата во Битола се реновира, Пелистер во Челинџ-купот двапати гостин на Спортинг“. dnevnik.mk. 11 јануари 2017. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
 9. „АВ Охрид потпиша со Саша Ѓорѓевиќ!“. gol.mk. 13 септември 2016. Посетено на 19 септември 2016.
 10. „Куманово пак прави „македонски тим", Србиновски останува тренер“. ekipa.mk. 23 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-30. Посетено на 2016-08-24.
 11. „Што очекува Петковски од КК Пелистер во новата сезона?“. zelenobeli.com. 2 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-09-09. Посетено на 8 септември 2016.
 12. „Докторот“ Марин и во следната сезона на чело на Работнички Архивирано на 9 април 2016 г. ekipa.mk 6 април 2016
 13. „Список на одобрени играчи и службени лица сезона 2016/17“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 25 ноември 2016. Посетено на 15 октомври 2017.[мртва врска]
 14. „Рајковиќ: Ова е огромен чекор за развој на македонската кошарка“. ekipa.mk. 22 јули 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-30. Посетено на 2016-07-24.
 15. „Рајковиќ: Не се плашам од предизвикот“. sportmedia.mk. 22 јули 2016.
 16. „Официјално: Рајковиќ е новиот тренер на МЗТ Аеродром“. sport365.mk. 22 јули 2016.[мртва врска]
 17. „Врбица Стефанов е нов тренер на Кожув“. ekipa.mk. 26 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-27. Посетено на 2016-08-27.
 18. „Кожув верува во Врбица Стефанов“. sportmedia.mk. 26 август 2016.
 19. „Ѓорѓи Кочов е нов тренер на КК Вардар: Во новата сезона ќе бидеме најмлад тим“. gol.mk. 26 септември 2016. Посетено на 29 септември 2016.
 20. „Рајковиќ остана на зборот, даде ОСТАВКА!“. sportmedia.mk. 10 октомври 2016. Посетено на 10 октомври 2016.
 21. „Рајковиќ си поднесе оставка, од МЗТ си одат и Мејси и Томас!“. ekipa.mk. 10 октомври 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-14. Посетено на 10 октомври 2016.
 22. „Рајковиќ повеќе не е тренер на МЗТ, откази и за Мејси и Томас!“. gol.mk. 10 октомври 2016. Посетено на 10 октомври 2016.
 23. „По Рајковиќ, кој друг ако не, Јончевски!“. sportmedia.mk. 10 октомври 2016. Посетено на 10 октомври 2016.
 24. „Официјално од МЗТ: Заминаа Мејси и Томас, Јончевски прв стратег на „металците". ekipa.mk. 10 октомври 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-11. Посетено на 10 октомври 2016.
 25. Карпош Соколи започна да се екипира: Нови договори за Соколов и тренерот Матиќ Архивирано на 21 јуни 2016 г. ekipa.mk 20 јуни 2016
 26. „Официјално: Матиќ не е повеќе тренер на Карпош Соколи!“. sport365.mk. 3 ноември 2016. Посетено на 10 ноември 2016.[мртва врска]
 27. „Карпош Соколи беше една навистина убава приказна!“. sportmedia.mk. 5 ноември 2016. Посетено на 10 ноември 2016.
 28. „Официјално: Драган Николиќ ќе „лета" со „соколите" од Карпош“. sport365.mk. 3 ноември 2016. Посетено на 10 ноември 2016.[мртва врска]
 29. „„Јас го прифатив тимот и ќе пробам да го издигнам". sportmedia.mk. 7 ноември 2016. Посетено на 10 ноември 2016.
 30. „Алек Јончевски пред заминување од МЗТ“. ekipa.mk. 13 ноември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-17. Посетено на 22 ноември 2016.
 31. „МЗТ „раскина" со Јончевски“. sportmedia.mk. 14 ноември 2016. Посетено на 22 ноември 2016.
 32. „МЗТ избра: Анте Назор е новиот тренер на „металците". ekipa.mk. 18 ноември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-20. Посетено на 22 ноември 2016.
 33. „Изборот на МЗТ е Анте Назор!“. sportmedia.mk. 18 ноември 2016. Посетено на 22 ноември 2016.
 34. „Врбица Стефанов си поднесе оставка“. sportmedia.mk. 26 ноември 2016. Посетено на 28 ноември 2016.
 35. „Врбица Стефанов си замина од Кожув“. ekipa.mk. 26 ноември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-28. Посетено на 28 ноември 2016.
 36. „Зетов ќе ја гради „новата" Струмица!“. sportmedia.mk. 31 август 2016. Посетено на 8 септември 2016.
 37. „Драстични промени во Струмица: Нов тренер, странците во „аут", нов спортски директор“. sportmedia.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 23 јануари 2017.
 38. МЗТ повтoрно го пропушта првиот дел од мак-сезоната Архивирано на 24 јули 2016 г. ekipa.mk 21 јули 2016
 39. Union Olimpija and Karpoš Sokoli to participate in the 2016/17 ABA League season Архивирано на 21 август 2016 г. aba-liga.com 10 август 2016
 40. АБА потврди: Карпош соколи дел од „јадранското семејство“ Архивирано на 11 август 2016 г. ekipa.mk 10 август 2016
 41. БИБЛ потврди: Карпош Соколи ќе играат во балканското натпреварување Архивирано на 18 август 2016 г. ekipa.mk 17 август 2016
 42. БИБЛ го „потврди“ Карпош Соколи sportmedia.mk 17 август 2016
 43. „МКФ суспендираше четири клуба, кој не плати нема да игра в сабота“. ekipa.mk. 26 јануари 2017. Посетено на 31 јануари 2017.
 44. „МКФ ги суспендираше Куманово, Кожув, К.Соколи и Струмица“. sportmedia.mk. 26 јануари 2017. Посетено на 31 јануари 2017.
 45. 45,0 45,1 45,2 „Билтен (број 10) на сениорските кошаркарски лиги на Македонија“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 31 јануари 2017. Посетено на 31 јануари 2017.[мртва врска]
 46. 46,0 46,1 46,2 „Службени порази за Куманово, Кожув и Струмица“. sportmedia.mk. 31 јануари 2017. Посетено на 31 јануари 2017.
 47. 47,0 47,1 47,2 „Дочекавме и тоа во македонската кошарка: Две поразени екипи од ист меч!“. gol.mk. 31 јануари 2017. Посетено на 31 јануари 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]