Прејди на содржината

Прва македонска кошаркарска лига 2013/14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2013/14
Екипи 10 (9+1)
Одиграни натпревари 123 (вкупно)
72 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 12 октомври 2013 - 24 март 2014 (Прва лига)
30 март - 14 мај 2014 (Супер лига)
17 мај - 3 јуни 2014 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (3. титула)
Вицепрвак Работнички (18. финале)
Полуфиналисти Лирија
Кожув
Признанија
МВП на сезоната Србија Стефан Синовец (МЗТ Аеродром)
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Србија Урош Луковиќ (Куманово 2009)
19,8
Скокови Македонија Бојан Трајковски (Лирија)
10,1
Додавања Црна Гора Марко Мијовиќ (Лирија и Карпош Соколи 2000); и
Србија Никола Вукасовиќ (Пелистер Спорт)
5,1
Рекорди
Најголема домашна победа Карпош Соколи 2000 112–40 Пелистер Спорт
Најголема гостинска победа Пелистер Спорт 72–112 Карпош Соколи 2000
Победничка серија 13 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 14 натпревари
Пелистер Спорт
2012/13
2014/15

Првата македонска кошаркарска лига 2013/14 - 22. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 12 октомври 2013 година, а завршила на 3 јуни 2014 година. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2012/13

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2012/13

По крајот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2013/14

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Вардар Апаве Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Карпош Соколи 2000 Скопје Борис Трајковски
Кожув Гевгелија 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје СРЦ Кале (мала сала)1
МЗТ Аеродром Скопје Борис Трајковски
Пелистер Спорт Битола Младост
Работнички Скопје Градски Парк
Струмица Струмица Парк2
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

1 Лирија два натпревари одиграла во салата Шабан Трстена во ОУ Иднина во Чаир.

2 Струмица еден натревар одиграла во училишната сала на СУ Никола Карев во Струмица.

Персонал[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер Капитен
Вардар Апаве Македонија Бранко Андриевски[1] Македонија Миливоје Трифуновски
Карпош Соколи 2000 Македонија Александар Петровиќ[2] Македонија Ангел Тасевски
Кожув Македонија Димитар Димитров[3] Македонија Димитар Караџовски
Куманово 2009 Србија Љубисав Луковиќ[4] Србија Урош Луковиќ
Лирија Македонија Марјан Илиевски[5] Македонија Љабинот Идризи
МЗТ Аеродром Словенија Зоран Мартиќ[6] Македонија Тодор Гечевски
Пелистер Спорт Македонија Благој Печалов[1] Македонија Даниел Захариевски
Работнички Македонија Емил Рајковиќ[6] Македонија Јане Петровски
Струмица Македонија Слободан Петровски[4] Македонија Петре Цветков
Фени Индустри Македонија Љупчо Малинков[2] Македонија Ристе Стефанов

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Кожув Македонија Марјан Србиновски 16.02.2014 Македонија Димитар Димитров (В. Д.) 16.02.2014[7]

Прва лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер Лига
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Работнички 15 1 1374 1091 + 283 31
2 Кожув 14 2 1329 1131 + 198 30
3 Лирија 12 4 1374 1182 + 192 28
4 Куманово 2009 9 7 1280 1225 + 55 25
5 Струмица 7 9 1164 1229 - 65 23
6 Фени Индустри 6 10 1184 1263 - 79 22
7 Карпош Соколи 2000 4 12 1096 1238 - 142 20 2-0; +38
8 Вардар Апаве 4 12 1123 1283 - 160 20 0-2; -38
9 Пелистер Спорт 1 15 1157 1439 - 282 17
** Младинска репрезентација
на Македонија
1 17 1299 1645 - 346 *
 • МЗТ Аеродром не учествувал во Првата Лига бидејќи се натпреварувал во АБА Лигата
 • Младинската репрезентација се натпреварувала надвор од конкуренција

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Пораз
Дома-гости ВАП КАР КОЖ КУМ ЛИР ПЕЛ РАБ СТР ФЕН МКД
Вардар Апаве 59-80 59-81 74-84 54-84 76-68 62-78 68-56 79-73 91-78
Карпош Соколи 2000 67-50 58-82 63-68 65-96 103-67 72-78 66-72 66-77 60-75
Кожув 84-76 83-74 98-87 88-82 76-66 85-61 98-46 89-71 89-49
Куманово 2009 96-84 81-72 66-70 87-90 97-91 62-67 86-71 77-60 91-78
Лирија 87-82 86-63 97-69 97-95 100-68 65-75 86-79 96-70 102-69
Пелистер Спорт 75-85 74-77 75-95 55-79 56-87 72-107 85-96 84-82 110-93
Работнички 107-69 106-53 72-67 88-72 87-71 113-67 82-73 94-72 95-67
Струмица 82-75 83-56 64-81 75-76 67-83 72-66 71-75 80-72 93-86
Фени Индустри 81-71 76-61 77-83 70-67 77-67 94-88 58-84 74-77 98-71
МКД Млади 77-107 93-97 63-84 67-93 77-98 62-71 52-100 81-88 61-78

Играч на колото[уреди | уреди извор]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 36
2. Македонија Дарко Костески Вардар Апаве 36
3. СрбијаМакедонија Иван Мишковиќ Куманово 2009 34
4. Србија Владимир Гајовиќ
Црна Гора Марко Мијовиќ
Вардар Апаве
Лирија
32
5. Србија Бранислав Ѓекиќ
Црна Гора Игор Бијелиќ
Струмица
Фени Индустри
30
6. Србија Страхиња Милошевиќ Карпош Соколи 2000 37
7. Србија Страхиња Милошевиќ (2) Карпош Соколи 2000 37
8. Србија Дарко Балабан Фени Индустри 37
9. Србија Страхиња Милошевиќ (3) Карпош Соколи 2000 28

Коло Играч Екипа Индекс
10. Србија Душан Кнежевиќ Работнички 52
11. Србија Вукашин Мандиќ (2) Куманово 2009 38
12. Србија Никола Вукасовиќ Пелистер Спорт 42
13. Црна Гора Игор Бијелиќ (2) Фени Индустри 34
14. Црна Гора Мико Голубовиќ Пелистер Спорт 36
15. Србија Бранислав Ѓекиќ (2)
Црна Гора Игор Бијелиќ (3)
Струмица
Фени Индустри
30
16. Србија Миљан Радисављевиќ Пелистер Спорт 37
17. Србија Душан Кнежевиќ (2) Работнички 48
18. Србија Душан Кнежевиќ (3) Работнички 26

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 25 април 2016 г.

Плеј-аут[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови
1 Карпош Соколи 2000 10 12 1642 1630 + 12 32
2 Фени Индустри 10 12 1644 1701 - 57 32
3 Вардар Апаве 6 16 1600 1763 - 163 28
4 Пелистер Спорт 1 21 1538 1996 - 458 23

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости АПА КАР ПЕЛ ФЕН
Вардар Апаве 73:79 101:74 75:82
Карпош Соколи 2000 78:66 112:40 91:75
Пелистер Спорт 77:83 72:113 55:78
Фени Индустри 90:79 66:75 69:63

Супер лига[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 10 0 901 768 + 133 20
2 Работнички 5 5 800 788 + 12 15
3 Кожув 5 5 834 846 - 12 15
4 Лирија 5 5 796 801 - 5 15
5 Куманово 2009 5 5 779 789 - 10 15
6 Струмица 0 10 721 839 - 118 10
 • Поради изедначен број на бодови на четири екипи, се создала мини-табела каде што се сметаат само меѓусебните двобои на тие четири екипи

Мини-табела на тимови со изедначен број на бодови

Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Работнички 8 4 934 896 + 38 20
2 Кожув 7 5 963 959 + 4 19
3 Лирија 6 6 1010 998 + 12 18
4 Куманово 2009 3 9 934 988 - 54 15

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ СТР
Кожув 83:79 94:93 95:99 83:77 77:75
Куманово 2009 83:74 80:77 76:77 87:77 81:78
Лирија 93:86 77:66 63:78 91:87 86:69
МЗТ Аеродром 97:90 97:85 90:71 76:72 102:71
Работнички 69:66 90-70 84:77 73:89 82:69
Струмица 81:86 59:72 67:68 72:96 80:89

Поединечна статистика - топ 5 во сезоната[уреди | уреди извор]

МВП Индекс

# Играч Екипа Вкупно Индекс Натпревари Просек
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 156 4 39,0
2. Србија Славен Чупковиќ Кожув 87 4 21,8
3. Србија Немања Арсиќ Струмица 83 4 20,8
4. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 80 4 20,0
5. Македонија Бојан Трајковски Лирија 78 4 19,5

Скокови

# Играч Екипа Вкупно Скокови Натпре-
вари
Просек
1. Македонија Бојан Трајковски Лирија 41 4 10,3
2. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 40 4 10,0
3. Србија Бранислав Џекиќ Струмица 36 4 9,0
4. Србија Немања Арсиќ Струмица 29 4 7,3
5. Македонија Александар Штерјов Кожув 28 4 7,1

Дефанзивни Скокови

# Играч Екипа Вкупно Скокови Натпревари Просек
1. Македонија Бојан Трајковски Лирија 29 4 7,3
2. Србија Бранислав Џекиќ Струмица 24 4 6,0
3. Србија Немања Арсиќ Струмица 22 4 5,5
4. Србија Славен Чупковиќ Кожув 22 4 5,5
5. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 20 4 5,0

Блокади

# Играч Екипа Вкупно
Блокади
Натпре-
вари
Просек
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 12 4 3,0
2. Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром 4 4 1,0
3. САД Кејд Дејвис МЗТ Аеродром 2 2 1,0
4. Србија Бранислав Џекиќ Струмица 3 4 0,8
5. Босна и Херцеговина Бариша Красиќ Работнички 2 4 0,5

Загубени топки

# Играч Екипа Вкупно
Загу.
Натпре-
вари
Просек
1. Босна и ХерцеговинаСрбија Алексеј Нешовиќ Лирија 14 4 3,5
2. Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром 14 4 3,5
3. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 13 4 3,3
4. Македонија Диме Тасовски Лирија 12 4 3,0
5. Босна и Херцеговина Горан Икониќ Работнички 9 3 3,0

Шут за два бода

# Играч Екипа Погодени Обиди Процент
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 44 62 71,0%
2. Србија Стефан Синовец МЗТ Аеродром 22 31 71,0%
3. Србија Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 14 20 70,0%
4. Македонија Александар Штерјов Кожув 25 36 69,4%
5. Србија Душан Кнежевиќ Работнички 14 22 63,6%

Бодови

# Играч Екипа Вкупно Бодови Натпревари Просек
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 108 4 27,0
2. Македонија Бојан Трајковски Лирија 85 4 21,3
3. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 83 4 20,8
4. Србија Славен Чупковиќ Кожув 81 4 20,3
5. Србија Немања Арсиќ Струмица 67 4 16,8

Офанзивни Скокови

# Играч Екипа Вкупно
Скокови
Натпре-
вари
Просек
1. Србија Урош Луковиќ Куманово 2009 20 4 5,0
2. Македонија Александар Штерјов Кожув 13 4 3,3
3. Македонија Бојан Трајковски Лирија 12 4 3,0
4. Србија Бранислав Џекиќ Струмица 12 4 3,0
5. Србија Немања Јелесијевиќ Лирија 9 4 2,3

Асистенции

# Играч Екипа Вкупно
Асис.
Натпре-
вари
Просек
1. Македонија Димитар Караџовски Кожув 21 4 5,3
2. Србија Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 17 4 4,3
3. Македонија Горан Самарџиев Лирија 17 4 4,3
4. Србија Игор Мијајловиќ Кожув 17 4 4,3
5. САД Ашанти Кук Струмица 15 4 3,8

Украдени топки

# Играч Екипа Вкупно
Укра.
Натпре-
вари
Просек
1. Босна и Херцеговина Горан Икониќ Работнички 8 3 2,7
2. Босна и ХерцеговинаСрбија Алексеј Нешовиќ Лирија 10 4 2,5
3. Србија Немања Врањеш Куманово 2009 9 4 2,3
4. САД Кејд Дејвис МЗТ Аеродром 4 2 2,0
5. Србија Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 7 4 1,8

Шут за еден бод

# Играч Екипа Погодени Обиди %
1. Србија Немања Јелесијевиќ Лирија 14 15 93,3%
2. Босна и ХерцеговинаСрбија Алексеј Нешовиќ Лирија 16 18 88,9%
3. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 22 25 88,0%
4. Србија Славен Чупковиќ Кожув 12 14 85,7%
5. Македонија Филип Спасев Струмица 5 6 83,3%

Шут за три бода

# Играч Екипа Погодени Обиди %
1. Србија Славен Чупковиќ Кожув 17 31 54,8%
2. Србија Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 6 11 54,5%
3. Босна и Херцеговина Бариша Красиќ Работнички 7 13 53,8%
4. Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009 11 22 50,0%
5. Босна и Херцеговина Горан Икониќ Работнички 8 16 50,0%

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 2 мај 2015 г.

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                             
  1  МЗТ Аеродром 100 20 -  
4  Лирија 81 0 -  
  1  МЗТ Аеродром 96 83 95 88 -
  2  Работнички 79 89 80 79 -
2  Работнички 88 51 79
  3  Кожув 81 87 66  
Победник во
Првата лига 2013/14
МЗТ Аеродром 3. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром Еврокуп Прва групна фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларна сезона (9.)
Кожув БИБЛ Групна фаза
Куманово 2009 БИБЛ Втора рунда

Признанија и петорки[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето Македонија Дамјан Стојановски[8] МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната Србија Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Бек на сезоната Србија Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Крилен центар на сезоната Македонија Бојан Трајковски Лирија
Центар на сезоната Србија Урош Луковиќ Куманово 2009
Домашен играч на сезоната Македонија Бојан Трајковски Лирија
Босман играч на сезоната Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009
Не-босман играч на сезоната САД Јуџин Херис Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната Србија Урош Луковиќ Куманово 2009
Тренер на сезоната Словенија Зоран Мартиќ МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com

Петорки[уреди | уреди извор]

Прва Петорка

Играч Екипа
Србија Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Босна и Херцеговина Горан Икониќ Работнички
Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Трајковски Лирија
Србија Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
Македонија Дарко Соколов Работнички
Македонија Диме Тасовски Лирија
Македонија Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
Македонија Бојан Трајковски Лирија
Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Особен придонес

Играч Екипа
Србија Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром
Македонија Марко Симоновски Работнички
Македонија Владимир Брчков Работнички
Црна Гора Марко Мијовиќ Лирија /
Карпош Соколи 200
САД Ашанти Кук Струмица
САД Џулиус Колс Лирија
Србија Игор Мијајловиќ Кожув
Македонија Димитар Караџовски Кожув
Македонија Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром

Втора петорка

Играч Екипа
Македонија Дарко Соколов Работнички
Србија Миладин Пековиќ Кожув
Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009
Црна Гора Игор Бијелиќ Фени Индустри
Србија Душан Кнежевиќ Работнички

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
САД Јуџин Херис Фени Индустри
САД Ројс Паран Куманово 2009
САД Ашанти Кук Струмица
САД Џулиус Колс Лирија
САД Вилијам Колмен Работнички

Трета петорка

Играч Екипа
САД Јуџин Херис Фени Индустри
Македонија Диме Тасовски Лирија
Србија Славен Чупковиќ Кожув
Србија Немања Арсиќ Струмица
Македонија Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
Босна и Херцеговина Горан Икониќ Работнички
Србија Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Србија Вукашин Мандиќ Куманово 2009
Црна Гора Игор Бијелиќ Фени Индустри
Србија Урош Луковиќ Куманово

Извор:eurobasket.com

Статистика во гледаност[уреди | уреди извор]

Гледаност Прва лига[уреди | уреди извор]

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 Куманово 2009 24,200 4,500 1,000 3,025
2 Работнички 6,700 1,500 300 837
3 Кожув 6,700 1,500 500 837
4 Фени Индустри 6,160 1,200 160 770
5 Струмица 5,000 1,500 100 625
6 Карпош Соколи 2000 2,020 500 100 252
7 Лирија 1,900 600 50 237
8 Вардар Апаве 1,640 320 100 205
9 Пелистер 1,500 300 150 187

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Гледаност Супер лига[уреди | уреди извор]

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 Куманово 2009 15,500 5,000 1,000 3,100
2 МЗТ Аеродром 7,300 5,000 100 1,460
3 Кожув 6,500 1,450 1,050 1,300
4 Работнички 4,150 1,200 700 830
5 Лирија 2,450 800 300 490
6 Струмица 2,000 500 300 400

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Гледаност Разигрување[уреди | уреди извор]

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 МЗТ Аеродром 10,800 5,000 800 3,600
2 Работнички 9,200 5,800 600 2,300
3 Кожув 1,450 1,450 1,450 1,450
4 Лирија 0 0 0 0

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Пелистер Спорт-Вардар 77:83“. fibalivestats.com. 14 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-22. Посетено на 15 јануари 2017.
 2. 2,0 2,1 „Карпош Соколи 2000-Фени Индустри 91:75“. fibalivestats.com. 23 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-27. Посетено на 15 јануари 2017.
 3. „Работнички-Кожув 79:66“. fibalivestats.com. 23 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 4. 4,0 4,1 „Струмица-Куманово 2009 59:72“. fibalivestats.com. 14 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2014-05-27. Посетено на 15 јануари 2017.
 5. „МЗТ Аеродром-Лирија 100:81“. fibalivestats.com. 17 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 6. 6,0 6,1 „Работнички-МЗТ Аеродром 79:88“. fibalivestats.com. 3 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 7. „Американецот Нил на проба во Кожув“. utrinski.mk. 16 февруари 2014. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 8. „Дамјан МВП на финалната серија“, Дневник, година XVIII, број 5483, четврток, 5 јуни 2014, стр. 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]