Прва македонска кошаркарска лига 1999/00

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска кошаркарска лига 1999/00
Лига Прва македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Број на тимови 8
Регуларен дел
Сезонски шампиони Никол Ферт
Лигашки шампиони Работнички
  вице-прваци Никол Ферт
Финале
Финале шампиони Никол Ферт
  Вице-прваци Работнички
Прва македонска кошаркарска лига сезони

← 1998/99

2000/01 →

Првата македонска кошаркарска лига 1999/00 - 8. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Никол Ферт.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 1999/00

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 1998/99

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 1998/99

По крајот на сезоната 1999/00

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 1999/00

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 1999/00

1 Вардар добил вајлд карта на местото на Кочани Деликатес заради пополнување на Првата лига за следната сезона.

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 1999/00
Екипа Град Сала
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Кочани Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Тиквеш Кавадарци Јасмин

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Годел Работнички Македонија Марин Докузовски[1]
Жито Вардар Македонија Димитар Маневски[2]
Кочани Деликатес Македонија Ѓорѓи Ситновски[2]
Куманово Македонија Горан Димитриевиќ[1]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Милорад Луковски[1]
Неметали Огражден Македонија Петар Настев[2]
Никол Ферт Македонија Мирослав Георгиевски[1]
Тиквеш Македонија Сашко Пановски[2]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Никол Ферт 23 5 51
2 МЗТ Аеродром 19 9 47
3 Годел Работнички 19 9 47
4 Куманово 14 14 42
5 Неметали Огражден 14 14 42
6 Жито Вардар 10 18 38
7 Кочани Деликатес 9 19 37
8 Тиквеш 3 25 31

Извор: [3][2]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                             
  1  Никол Ферт ?? 60 73  
4  Куманово ?? 69 55  
  1  Никол Ферт 82 70 ?? ?? ??
  3  Годел Работнички 81 75 ?? ?? ??
2  МЗТ Аеродром ?? 64 -
  3  Годел Работнички ?? 69 -  
Прва Лига
1999/00 Победник
Никол Ферт 1. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Годел Работнички ФИБА Сапорта Куп Групна фаза
Никол Ферт ФИБА Корач Куп Групна фаза

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "Кожарците" чекор поблиску до осмата титула“, dnevnik.com.mk, 5 мај 2000 (посет. 4 јуни 2017 г).
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Гечевски повторно повреден, скрши прст“, dnevnik.com.mk, 24 април 2000 (посет. 4 јуни 2017 г).
  3. Шампионот се подобар во финишот“, dnevnik.com.mk, 21 април 2000 (посет. 4 јуни 2017 г).