КК Шкупи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За фудбалскиот клуб видете ФК Шкупи.
КК Шкупи
KB Shkupi
2018/19
(Прва Лига Мажи)
ЛигаВтора Лига Мажи
ЛокацијаСкопје
Бои на клуботсина и бела
         
ТренерЕнвер Мифтари
Позиција 2018/19
(Прва Лига Мажи)
11ти (отпаднати)
Дресови
Kit body thinbluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


КК Шкупи е кошаркарски клуб кој се наоѓа во населбата Чаир во Скопје, Македонија и настапува во Втората македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот претходно го има носено името НБА Чаир. Тоа име го носел се до април 2014 кога го сменил во името Шкупи.[1][2]

Шкупи добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига во сезоната 2017/18.[3] Во таа сезона Шкупи го соборил својот рекорд за најмлад играч во тимот, внесувајќи го играчот Резарт Мемеди кој имал 14 години.[4][5] Шкупи не ја исплатил котизацијата за 2018/19 и затоа бил исфрлен од Првата лига.[6][7] Но подоцна, со согласност од останатите прволигашки екипи, Шкупи бил вратен во елитата.[8][9]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина цм позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
9 Стефан Ѓорѓески 19 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
15 Благој Велески 21 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
7 Мики Димитриевски 20 Македонија Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
11 Оливер Тасков 21 Македонија Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
6 Фаик Мифтари 24 Македонија Македонија
 Албанија
2013 Лирија
13 Алаудин Мустафа 23 Македонија Македонија
 Албанија
2018 Работнички
8 Бесарт Мемеди 195 Крилен центар 21 Македонија Македонија
 Албанија
2012 Mладински состав
10 Стефан Цариќ 21 Македонија Македонија 2018 Струмица
4 Никола Јаневиќ 19 Македонија Македонија 2018 Mладински состав
5 Амар Шаини 16 Македонија Македонија
 Албанија
2019 Mладински состав
13 Дамјан Стојменов 185 Бек 21 Македонија Македонија 2019 Струмица
17 Емил Колев 210 Центар 33 Македонија Македонија 2019 Радовиш
1 Елвис Хот 197 Крилен центар
/ Центар
21 Македонија Македонија 2019 Вардар
5 Андреа Делоски 188 Бек 19 Македонија Македонија 2019 Работнички
14 Маркус Форд 187 Бек 29  САД 2019 Тихуана Мексико

Извор:Македонска Кошаркарска Федерација eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Втора Лига Мажи - Термини и делегирање - Коло 16“, Македонска кошаркарска федерација, 5 април 2014 (посет. 6 ноември 2017 г).
  2. Втора Лига Мажи - Термини и делегирање - Коло 17“, Македонска кошаркарска федерација, 12 април 2014 (посет. 6 ноември 2017 г).
  3. ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“, ekipa.mk, 2 октомври 2017 (посет. 6 ноември 2017 г).
  4. Резарт Мемеди, со 13 години во Прва лига: Ова е сон на секое дете кое ја сака кошарката“, ekipa.mk, 6 ноември 2017 (посет. 6 ноември 2017 г).
  5. M18 Лига Мажи - КК Шкупи“, Македонска кошаркарска федерација, 2 ноември 2017 (посет. 7 ноември 2017 г).
  6. Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“, sportmedia.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
  7. МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“, ekipa.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
  8. Официјално: Шкупи пак во елитата, Првата лига ќе има 11 екипи“, ekipa.mk, 26 септември 2018 (посет. 30 септември 2018 г).
  9. Здружението, а не МКФ, го врати Шкупи во Првата лига“, sportmedia.mk, 26 септември 2018 (посет. 30 септември 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]