Прејди на содржината

КК Шкупи

Од Википедија — слободната енциклопедија
За фудбалскиот клуб видете ФК Шкупи.
КК Шкупи
KB Shkupi
ЛигаВтора лига мажи
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
         
ТренерЕнвер Мифтари
Позиција 2018/19
(Прва лига мажи)
11ти (отпаднати)
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Шкупи е кошаркарски клуб кој се наоѓа во населбата Чаир во Скопје, Македонија и настапува во Втората македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот претходно го има носено името НБА Чаир. Тоа име го носел сè до април 2014 кога го сменил во името Шкупи.[1][2]

Шкупи добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига во сезоната 2017/18.[3] Во таа сезона Шкупи го соборил својот рекорд за најмлад играч во тимот, внесувајќи го играчот Резарт Мемеди кој имал 14 години.[4][5] Шкупи не ја исплатил котизацијата за 2018/19 и затоа бил исфрлен од Првата лига.[6][7] Но подоцна, со согласност од останатите прволигашки екипи, Шкупи бил вратен во елитата.[8][9]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

број име висина см позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
Дамјан Стојменов 185 Бек 22 Македонија Македонија 2019 Струмица
Амар Шаини 17 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Редан Таипи 18 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Енис Халими 17 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Јасир Хазири 17 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Ваџит Бајрами 17 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Енис Пепиќ 27 Македонија Македонија 2019 Шкупи
Енис Реџеп 20 Македонија Македонија 2019 Mладински состав
Фаик Мифтари 23 Македонија Македонија 2013 Лирија
Али Елбер 203 Крилен центар
/ Центар
39 Македонија Македонија 2019 Црн Дрим
Кристијан Петровски 20 Македонија Македонија 2019
Фатјон Синани 16 Македонија Македонија 2020 Mладински состав

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија[мртва врска] eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 5 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-13. Посетено на 6 ноември 2017.
  2. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 12 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-09. Посетено на 6 ноември 2017.
  3. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 6 ноември 2017.
  4. „Резарт Мемеди, со 13 години во Прва лига: Ова е сон на секое дете кое ја сака кошарката“. ekipa.mk. 6 ноември 2017. Посетено на 6 ноември 2017.
  5. „M18 лига мажи - КК Шкупи“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 2 ноември 2017. Посетено на 7 ноември 2017.[мртва врска]
  6. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  7. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  8. „Официјално: Шкупи пак во елитата, Првата лига ќе има 11 екипи“. ekipa.mk. 26 септември 2018. Посетено на 30 септември 2018.
  9. „Здружението, а не МКФ, го врати Шкупи во Првата лига“. sportmedia.mk. 26 септември 2018. Посетено на 30 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]