Прејди на содржината

КК Карпош Соколи

Од Википедија — слободната енциклопедија
КК Карпош Соколи 2000
ЛигаВтора лига мажи
Основан31 декември 1996; пред 27 години (1996-12-31)
МестоСкопје
Бои на клуботжолта, сина
         
ПретседателИван Ивановски
ТренерМихаил Наумовски
Позиција 2018/19Полуфинале
3ти Лига - Исток
Прваци1 Куп на Македонија
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Карпош Соколи 2000 - кошаркарски клуб кој се наоѓа во Општина Карпош, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан на 31 декември 1996 година.[1]

Во март 2015 година, клубот се трансформирал во Акционерско Друштво (А.Д.).[2][3][4]

За сезоната 2016/17, со вајлд карта, Карпош Соколи добил право да учествува во Јадранската лига.[5][6] Набрзо потоа клубот се пријавил и добил зелено светло да учествува во Балканската лига.[7][8] Екипата на Карпош Соколи го освоила Купот на Македонија 2017.

Поради повлекувањето на Општина Карпош како спонзор на клубот, за време на сезоната 2017/18, екипата ја напуштиле повеќето играчи.[9][10] Во сезоната 2018/19, Ангели се натреварувал во Втората лига - Исток, во која завршил на третото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Карпош Соколи 2000 стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран. За сезоната 2019/20, Карпош Соколи не пријавиле екипа во Втората лига.

Последен состав[уреди | уреди извор]

број име висина
(см)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
Марко Огњановски 24 Македонија Македонија 2018 Вардар
Јосиф Наумоски 197 Крило 19 Македонија Македонија 2017 Младински состав
Марко Аргировски 20 Македонија Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
Милорад Миновски 198 Крилен центар 30 Македонија Македонија 2018 Вардар
Мартин Давитков 193 Крилен центар 27 Македонија Македонија 2018 Водњански Лисици
Мартин Котевски 18 Македонија Македонија 2018
Емил Радовановиќ 20 Македонија Македонија 2018
Илија Стамболџиев 23 Македонија Македонија 2018 Водњански Лисици
Александар Игнатов 19 Македонија Македонија 2018
Ненад Радуловиќ 20 Македонија Македонија 2018
Стефан Стевананџија 21 Македонија Македонија 2019
Павел Јосифоски 22 Македонија Македонија 2019
Стефан Трајковски 189 Бек 24 Македонија Македонија 2019 Шкупи
Адријан Наумоски 17 Македонија Македонија 2019

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација[мртва врска] eurobasket.com

Поважни кошаркарски имиња[уреди | уреди извор]

 • Македонија Будимир Јоловиќ
 • РусијаИзраел Антон Казарновски
 • Србија Душан Кнежевиќ
 • Србија Драган Лабовиќ
 • Хрватска Доминик Мавра
 • Црна Гора Марко Мијовиќ
 • Србија Страхиња Милошевиќ
 • Македонија Борис Нешовиќ
 • Србија Стефан Николиќ
 • Македонија Кирил Николовски
 • Македонија Едис Нури
 • Македонија Кирил Павловски
 • САД Џејсијан Пејџ
 • Македонија Игор Пенов
 • САД Кендрик Пери
 • Македонија Зоран Петковски

Извор:eurobasket.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Историја Архивирано на 25 септември 2016 г. kksokoli.mk
 2. „Соколите“ ќе играат во Супер-лигата, денеска клубот станува АД Архивирано на 2 април 2015 г. ekipa.mk 30 март 2015
 3. „Соколи“ остануваат во Суперлигата, но сега „виси“ одигрувањето на одложениот меч со Куманово?! sportmedia.mk 30 март 2015
 4. Карпош Соколи ќе може да игра во Суперлигата Архивирано на 4 март 2016 г. sport365.mk 30 март 2015
 5. Union Olimpija and Karpoš Sokoli to participate in the 2016/17 ABA League season Архивирано на 21 август 2016 г. aba-liga.com 10 август 2016
 6. АБА потврди: Карпош соколи дел од „јадранското семејство“ Архивирано на 11 август 2016 г. ekipa.mk 10 август 2016
 7. БИБЛ потврди: Карпош Соколи ќе играат во балканското натпреварување Архивирано на 18 август 2016 г. ekipa.mk 17 август 2016
 8. БИБЛ го „потврди“ Карпош Соколи sportmedia.mk 17 август 2016
 9. „Странците први одлетаа, се ближи ли крајот на Карпош соколи?“. ekipa.mk. 19 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.
 10. „Егзодус во Карпош Соколи - пари нема, нема ниту играчи“. gol.mk. 19 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]