Дарко Радуловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Радуловиќ
ПозицијаБек (како играч)
Тренер
Висина1,92 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаМЗТ Аеродром
Роден19 јули 1980 (1980-07-19) (42 г.)
Скопје,  СР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Клубови
Како играч:
2001-2003Никол Ферт
2003Поло Трејд
2004-2005Карпош Соколи
2005МЗТ Аеродром
2006Тоа Сум Јас
2006-2007МЗТ Аеродром
2007-2008Фени Индустри
2008-2009МЗТ Аеродром
2009-2010Вардар Осигурување
2010-2012Вардар
2012Фени Индустри
2012-2013Кожув
2013-2014Куманово 2009
2014-2015Фени Индустри
2016Вардар
Како тренер:
2016–2017Вардар (помошник тренер)
2017-2020Вардар
2020-2021МЗТ Аеродром (помошник тренер)
2021-МЗТ Аеродром
Репрезентација
Инфо од: 21.03.2021.

Дарко Радуловиќ (роден на 19 јули 1980 во Скопје) — поранешен кошаркар и репрезентативец на Македонија и актуелен тренер. Моментално е тренер на МЗТ Аеродром.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Дарко Радуловиќ настапувал во дресот на Никол Ферт од 2001 до 2003 година. Со тој клуб го освоил Купот на Македонија 2002, како и Суперкупот на Македонија 2002. Во првата полусезона од сезоната 2003/04, Радуловиќ настапувал во Поло Трејд.[1] Таму играл сè до втората полусезона кога продолжил во Карпош Соколи.[2] Во првата полусезона од сезоната 2005/06 играл за МЗТ Аеродром,[3][4] а сезоната ја завршил во Тоа Сум Јас.[5] Следната сезона играл за МЗТ Аеродром.[6] За сезоната 2007/08, Радуловиќ потпишал за Фени Индустри,[7] при со кој ја освоил двојната круна. За сезоната 2008/09, Дарко ја продолжил соработката со Фени,[8] но се преселил во МЗТ Аеродром.[9] Во сезоната 2009/10, тој потпишал за новолигашот Вардар Осигурување,[10] со кој бил вицепрвак во Лигата. Поради распаѓањето на Вардар Осигурување, Радуловиќ станал слободен агент и потпишал за Вардар, настапувајќи во него за време на сезоната 2010/11 и поголемиот дел од сезоната 2011/12.[11] Во февруари 2012 година, Радуловиќ продолжил во Фени,[12] при што бил вицепрвак во Првенството 2011/12 и Купот 2012. За сезоната 2012/13, се преселил во Кожув,[13] со кој бил вицепрвак во домашното Првенство. Следната сезона, Радуловиќ играл во дресот на Куманово 2009, сè до март кога го напуштил клубот.[14] Во август 2014 година, Радуловиќ по трет потпишал за Фени Индустри за сезоната 2014/15.[15] Радуловиќ играл за Вардар во Втората лига, во втората половина од сезоната 2015/16.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Дарко Радуловиќ станал помошник тренер во Вардар за сезоната 2016/17.[16] Во декември 2017 година, поради заминувањето на главниот тренер на Вардар, Радуловиќ застанал на функцијата главен тренер.[17][18] За 2019/20, Радуловиќ останал на тренерската функција во Вардар.[19] На крајот на јуни 2020 година, било обзнаено дека Радуловиќ и Вардар ја прекинале соработката.[20][21] Неколку дена подоцна Дарко станал помошник тренер на МЗТ Аеродром.[22][23] Во средината на март 2021 година, по отказот на главниот тренер Ѓорѓи Кочов, Радуловиќ станал главен тренер.[24][25]

Успеси[уреди | уреди извор]

Македонија Гостивар[уреди | уреди извор]

Македонија Еуро Никел 2005[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Eurobasket.com - втора најдобра петорка на сезоната (2012г.)
 • Eurobasket.com - особен придонес во сезоната (2012г.)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Со нови имиња, тренер и директор“. vest.com.mk. 18 август 2003. Посетено на 8 февруари 2017.
 2. „Шампионот најсериозно се засили“. dnevnik.com.mk. 2004. Посетено на 8 февруари 2017.
 3. „Гаштарски и Радуловиќ - новаци“. dnevnik.com.mk. 2005. Посетено на 8 февруари 2017.
 4. „Срце на терен“. vest.com.mk. 6 октомври 2005. Посетено на 8 февруари 2017.
 5. „Рутинско "возење" на шампионот“. vecer.mk. 4 март 2006. Посетено на 8 февруари 2017.
 6. „Радуловиќ и Михајловски желба на МЗТ 2000“. vecer.mk. 17 мај 2006. Посетено на 8 февруари 2017.
 7. „Половина лига рамноправно го напаѓа престолот“. vest.com.mk. 12 октомври 2007. Посетено на 8 февруари 2017.
 8. „Ѓорѓи Чековски во Фени индустри“. vest.com.mk. 1 јули 2008. Посетено на 8 февруари 2017.
 9. „Сезона 2008-2009 Фени Индустри - МЗТ“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. Посетено на 8 февруари 2017.
 10. „Симиќ замина во Вардар осигурување“. ohridnews.com. 17 август 2009. Посетено на 8 февруари 2017.
 11. „КК Вардар како дел од спортското друштво Вардар“. sdvardar.blogspot.mk. 18 декември 2014. Посетено на 8 февруари 2017.
 12. „Радуловиќ продолжува во Фени Индустри“. sport.com.mk. 3 февруари 2012. Посетено на 8 февруари 2017.
 13. „Радуловиќ потпиша за Кожув, следен е Соколов“. ekipa.mk. 26 јуни 2012. Посетено на 8 февруари 2017.
 14. „Заминаа Димчевски, Станимировиќ и Радуловиќ – нов капитен на КК Куманово е Урош Луковиќ“. kumanovskimuabeti.mk преку archive.is. 11 март 2014. Посетено на 8 февруари 2017.
 15. „Дарко Радуловиќ нов играч на Фени Индустри“. tip.com.mk. 27 август 2014. Посетено на 8 февруари 2017.
 16. „Ѓорѓи Кочов е нов тренер на КК Вардар: Во новата сезона ќе бидеме најмлад тим“. gol.mk. 26 септември 2016. Посетено на 8 февруари 2017.
 17. „Радуловиќ е наследникот на Кочов на клупата на Вардар“. ekipa.mk. 19 декември 2017. Посетено на 12 јануари 2018.
 18. „Радуловиќ е замената на Кочов на кормилото на КК Вардар“. gol.mk. 21 декември 2017. Посетено на 12 јануари 2018.
 19. „Радуловиќ прозиваше, КК Вардар ги започна подготовките“. gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Посетено на 1 септември 2019.
 20. „Радуловиќ и Вардар се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Посетено на 28 јуни 2020.
 21. „Радуловиќ си замина од Вардар, се сели во МЗТ!?“. basketball.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Посетено на 28 јуни 2020.
 22. „МЗТ се засили со Бакоч, Радуловиќ и официјално асистент на Кочов“. gol.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
 23. „МЗТ потпиша договори со Бакоч и со Радуловиќ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Посетено на 1 јули 2020.
 24. „МЗТ го отпушти Кочов!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 март 2021. Посетено на 21 март 2021.
 25. Иван Димовски (14 март 2021). „ОФИЦИЈАЛНО: Ѓорѓи Кочов повеќе не е тренер на МЗТ!“. gol.mk преку web.archive.org. Посетено на 21 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]