Куп на Македонија во кошарка 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2012
Детали за турнирот
Датум(и)22 - 25 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (5. титула)
ВицепрвакФени Индустри (5. финале)
ПолуфиналистиТорус
Лирија
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
2011
2013

Купот на Македонија 2012 - 20. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на КК Торус СЦБТ.[1][2] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Квалификации[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Пласман на екипите од Првата лига по осум одиграни натпревари.

Место Екипа Забелешка
1. Фени Индустри
8. Торус СЦБТ
3 МЗТ Аеродром
4. Куманово 2009
5. Лирија
6. Вардар Пласман во квалификации
7. АБА Струмица Пласман во квалификации
8. Работнички
9. Кожув Пласман во квалификации
Пријавена екипа од Втората лига
10. Водно Санс Апаве Пласман во квалификации

(6) Вардар против (10) Водно Санс Апаве[уреди | уреди извор]

18 јануари
2012
Извештај Водно Санс Апаве 75, Вардар 84    Скопје
Четвртини: 18–14, 21–26, 12–20, 24–24
Пое: М. Трифуновски 24
Ско: Ј. Николовски 12
Аси: Н. Станков 3
Пое: В. Георгиевски 23
Ско: Ф. Кралевски 9
Аси: А. Тасевски 6
20 јануари
2012
Извештај Вардар 106, Водно Санс Апаве 59    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 29–19, 33–18, 23-12, 21–10
Пое: В. Лефкоски 18
Ско: В. Лефкоски 9
Аси: В. Петровски 5
Пое: М. Трифуновски 11
Ско: Ф. Бакоч 10
Аси: М. Трифуновски 2
Вардар го освоил двомечот со 190:134

(7) АБА Струмица против (9) Кожув[уреди | уреди извор]

18 јануари
2012
Извештај Кожув 133, АБА Струмица 68    Спортска сала 26 Април, Гевгелија
Четвртини: 38–20, 36–11, 30–18, 29–19
Пое: В. Бука 24
Ско: В. Бука 10
Аси: П. Цветков 7
Пое: А. Косев 25
Ско: Г. Соколов 5
Аси: И. Партенов 3
21 јануари
2012
Извештај АБА Струмица 42, Кожув 119    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 11–28, 18–41, 8–23, 5–27
Пое: А. Косев 13
Ско: повеќемина-3 3
Аси: повеќемина-6 1
Пое: В. Бука 16
Ско: В. Бука 13
Аси: повеќемина-3 5
Кожув го освоил двомечот со 252:110

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Излекувањето на паровите се извршило на 27 февруари 2012. Ждребувањето било полудиригирано со екипи носители и екипи неносители.[3][4]

Носители Неносители
Фени Индустри Лирија
Торус СЦБТ Вардар
МЗТ Аеродром Работнички
Куманово 2009 Кожув

Костур[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
 Торус СЦБТ  80
 Работнички  74  
 Торус СЦБТ  66
     МЗТ Аеродром  73  
 Вардар  79
 МЗТ Аеродром  91  
 МЗТ Аеродром  84
   
   Фени Индустри  66
 Кожув  63
 Фени Индустри  95  
 Фени Индустри  79
     Лирија  61  
 Лирија  85
 Куманово 2009  85  
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

22 март
2012
Извештај Торус СЦБТ 80, Работнички 74    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 22–18, 12–16, 19–11, 27–29
Пое: И. Димчевски 20
Ско: Џ. Рејнолдс 10
Аси: Д. Караџовски 4
Пое: Е. Хаџибулиќ 26
Ско: Е. Богоев, М. Павловиќ 8
Аси: В. Зујовиќ 6
22 март
2012
Извештај Вардар 79, МЗТ Аеродром 91    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 15–31, 19–23, 28-25, 17–12
Пое: В. Георгиевски 24
Ско: А. Стефановски 9
Аси: А. Тасевски 3
Пое: К. Дејвис 32
Ско: Ѓ. Чековски 7
Аси: О. Стојановски 5
23 март
2012
Извештај Кожув 63, Фени Индустри 95    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 10–21, 12–21, 24–29, 17–24
Пое: А. Димитровски 18
Ско: П. Цветков 8
Аси: П. Цветков 4
Пое: Д. Соколов 19
Ско: К. Николовски 7
Аси: Д. Радуловиќ 4
23 март
2012
Извештај Лирија 90, Куманово 2009 85    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 27–23, 17–22, 27–21, 19–19
Пое: повеќемина-3 21
Ско: Б. Радуновиќ 11
Аси: К. Морбан 8
Пое: У. Луковиќ 22
Ско: У. Луковиќ 16
Аси: повеќемина-3 2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 март
2012
Извештај Торус СЦБТ 66, МЗТ Аеродром 73    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 12–20, 18–12, 19–19, 17–22
Пое: Џ. Рејнолдс 19
Ско: Џ. Рејнолдс 7
Аси: П. Блажевски 4
Пое: Т. Гечевски, Ѓ. Чековски 18
Ско: Т. Гечевски 11
Аси: И. Мијајловиќ 5
24 март
2012
Извештај Фени Индустри 79, Лирија 61    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 28–14, 13–21, 20–15, 18–11
Пое: К. Николовски 21
Ско: К. Николовски 13
Аси: Д. Радуловиќ 4
Пое: Б. Радуновиќ 15
Ско: В.Филиповиќ 8
Аси: К. Морбан 6

Финале[уреди | уреди извор]

25 март
2012
Извештај[5] МЗТ Аеродром 84, Фени Индустри 66    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Судии: Александар Милојевиќ
Канал 5+
Четвртини: 26–18, 20–16, 21–14, 17–18
Пое: Ѓ. Чековски 22
Ско: Т. Гечевски 15
Аси: Т. Гечевски 8
Пое: Џ. Фрај 18
Ско: Џ. Фрај, К. Николовски 7
Аси: И. Лилов 5
Победник во
Купот на Македонија 2012
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 5. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нека биде кошаркарски спектакл“. ohridnews.com. 19 март 2012.
  2. „Торус: Ќе ги победиме Работнички и МЗТ, па во финале со Фени“. mkd.mk. 27 февруари 2012. Посетено на 16 февруари 2019.
  3. „Работнички против Торус во четвртфиналето од Купот на Македонија“. ekipa.mk. 27 февруари 2012. Посетено на 16 февруари 2019.
  4. „Торус – Работнички и Куманово – Лирија дербија во Купот“. mkd.mk. 27 февруари 2012. Посетено на 16 февруари 2019.
  5. 5,0 5,1 Канал 5+ (9 април 2020). „MZT - FENI FINALE KUP NA RM 2012 godina“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]