Прејди на содржината

Суперкуп на Македонија во кошарка 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2002
Детали за турнирот
Датум(и)26 септември
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2001
2003

Суперкупот на Македонија 2002 било 3. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Никол Ферт кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Место на одржување

[уреди | уреди извор]
Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

Учесници

[уреди | уреди извор]
Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата лига мажи 2001/02
Никол Ферт Првак во Купот на Македонија 2002

Натпревар

[уреди | уреди извор]
26 септември 2002 Фершпед Работнички 74, Никол Ферт 78    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 500
Пое: Г.Самарџиев 20 Пое: М.Голоскоковиќ 26
Суперкуп на Македонија
2002 Победник
Никол Ферт 2ратитула

Признанија

[уреди | уреди извор]
  • Најкорисен играч на натпреварот - Милош Голоскоковиќ (Никол Ферт)

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Николферт победник во македонскиот Суперкуп“. dnevnik.com.mk. 28 септември 2002. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  2. „Никол Ферт со уште една куп титула“. vest.com.mk. 28 септември 2002. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]