Прејди на содржината

Суперкуп на Македонија во кошарка 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2003
Детали за турнирот
Датум(и)23 септември
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2002
2007

Суперкупот на Македонија 2003 било 4. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Македонската Кошаркарска Федерација. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром 2000 кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата лига мажи 2002/03
МЗТ Аеродром 2000 Вицепрвак во Купот на Македонија 2003
  • Фершпед Работнички бил првак во Купот на Македонија 2003

Натпревар[уреди | уреди извор]

23 септември 2003 Фершпед Работнички 75, МЗТ Аеродром 2000 77    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,200
Четвртини: 17-13, 13-19, 24-21, 21-24
Пое: Г.Самарџиев 19 Пое: Ѓ.Војновиќ 22
Суперкуп на Македонија
2003 Победник
МЗТ Аеродром 2000 1ватитула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Суперкупот првпат во витрините на МЗТ“. dnevnik.com.mk. 25 септември 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 3 октомври 2015.
  2. "Металците" го освоија Суперкупот“. vest.com.mk. 25 септември 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]