Куп на Македонија во кошарка 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2003
Детали за турнирот
Датум(и)18-20 април
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи4
ПрвакФершпед Работнички (4. титула)
ВицепрвакМЗТ Аеродром 2000 (7. финале)
ПолуфиналистиБалкан Стил
Вардар Империјал
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Ѓорѓи Чековски (Фершпед Работнички)
Гледаност3,000 (1,000 по натпревар)
2002
2004

Купот на Македонија 2003 - 11. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Градски Парк во Скопје. Турнирот бил во организација на КК Фершпед Работнички.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 1,400

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 април 2003 [1] Фершпед Работнички 88, Балкан Стил 61    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 500
Четвртини: 12-9, 22-18, 27-14, 27-20
Пое: Ѓ. Чековски 29 Пое: И. Ратковиќ 14
18 април 2003 [2] Вардар Империјал 75, МЗТ Аеродром 2000 89    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,000
Четвртини: 23-17, 16-24, 23-26, 13-22
Пое: С. Петровски 19 Пое: Ј. Здравевски 23

Финале[уреди | уреди извор]

20 април 2003 [3][3][4] Фершпед Работнички 70, МЗТ Аеродром 2000 68    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,500
Судии: Марјан Стојовски, Јовица Крстевски
Четвртини: 22-22, 12-17, 18-16, 18-13
Пое: Ѓ. Чековски 20
Ско: Ѓ. Чековски 8
Дод: Ѓ. Чековски 3
Пое: Ѓ. Војновиќ 21
Ско: Д. Димов 10
Дод: Ѓ. Војновиќ 5

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Огнен Стојановски Разигрувач Македонија Македонија
5 Дејан Вегов Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Александар Димитровски Бек Македонија Македонија
8 Тони Симиќ Центар Македонија Македонија
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија
10 Александар Серафимовски Македонија Македонија
11 Слободанчо Хаџивасилев Крилен центар
/ Центар
Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
13 Кирил Павловски Центар Македонија Македонија
14 Ристе Стефанов Бек Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2003
Работнички
4. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  • Македонија Панче Милевски

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ф. Работнички фаворит, но не во својата сала“. dnevnik.com.mk. 18 април 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-02-16.
  2. „Кој се крсти, кој е против , кој за нова традиција“. vest.com.mk. 18 април 2003. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-16.
  3. МТВ 2 (9 април 2020). „FERSPED RABOTNICKI - MZT 80:78 FINALE KUP NA RM 2003“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.