Куп на Македонија во кошарка 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2003
Детали за турнирот
СпортBasketball pictogram.svg Кошарка
Датум(и)18-20 април
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи4
ШампионФершпед Работнички (4. титула)
ВицешампионМЗТ Аеродром 2000
2002
2004

Купот на Македонија 2003 или Вечер Куп 2003 поради спонзорски причини бил 11. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во оваа сезона шампион бил Фершпед Работнички. Финалниот турнир се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје. Турнирот бил во организација на КК Фершпед Работнички.[1][2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 април 2003 [1] Фершпед Работнички 88, Балкан Стил 61    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 500
Четвртини: 12-9, 22-18, 27-14, 27-20
Пое: Ѓ. Чековски 29 Пое: И. Ратковиќ 14
18 април 2003 [2] Вардар Империјал 75, МЗТ Аеродром 2000 89    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,000
Четвртини: 23-17, 16-24, 23-26, 13-22
Пое: С. Петровски 19 Пое: Ј. Здравевски 23

Финале[уреди | уреди извор]

20 април 2003 [3][4] Фершпед Работнички 70, МЗТ Аеродром 2000 68    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 1,500
Четвртини: 22-22, 12-17, 18-16, 18-13
Пое: Ѓ. Чековски 20
Ско: Ѓ. Чековски 8
Аси: Ѓ. Чековски 3
Пое: Ѓ. Војновиќ 21
Ско: Д. Димов 10
Аси: Ѓ. Војновиќ 5
Куп на Македонија
2003 Победник
KK Rabotnicki.jpg
Фершпед Работнички 4. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ф. Работнички фаворит, но не во својата сала“. dnevnik.com.mk. 18 април 2003. 
  2. „Кој се крсти, кој е против , кој за нова традиција“. vest.com.mk. 18 април 2003.