Суперкуп на Македонија во кошарка 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2001
Детали за турнирот
Датум(и)9 октомври
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
Број на екипи2
2000
2002

Суперкупот на Македонија 2001 било 2. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Градски Парк во Скопје во организација на Кошаркарскиот Сојуз на Македонија. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички кој го примил пехарот „Македонски спорт“.[1][2]

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 2,000

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипа Обезбеден пласман преку
Фершпед Работнички Првак во Првата Лига Мажи 2000/01
Никол Ферт Првак во Купот на Македонија 2001

Натпревар[уреди | уреди извор]

9 октомври 2001 Фершпед Работнички vs. Никол Ферт    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Суперкуп на Македонија
2001 Победник
KK Rabotnicki.jpg
Фершпед Работнички 1ватитула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сичиќ во Николферт Г, Петровиќ во Куманово?“. dnevnik.com.mk. 5 октомври 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 3 октомври 2015.
  2. „Првата Супер куп титула за Фершпед Работнички“. vest.com.mk. 13 октомври 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]