Прва македонска кошаркарска лига 2001/02

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2001/02
Екипи 10
Одиграни натпревари 145 (вкупно)
90 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
13 (Разигрување)
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (9. титула)
Вицепрвак Куманово (1. финале)
Полуфиналисти Балкан Стил ЛВ
Никол Ферт
Статистички предводници
Поени Македонија Перо Блажевски (Куманово)
21,4
Скокови Македонија Тодор Гечевски (Никол Ферт)
9
Додавања Македонија Александар Живковиќ (Поло Трејд)
4,3
2000/01
2002/03

Првата македонска кошаркарска лига 2001/02 или Рио Кафе Прва лига мажи поради спонзорски причини - 10. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2000/01

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 2000/01

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2001/02

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2001/02

1 Центар добил вајлд карта на местото на Алумина заради пополнување на Првата лига.[1]

2 Вардар повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига.

3 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето за следната сезона.[2][3]

4 Гостивар добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[3]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Балкан Стил ЛВ Скопје Јане Сандански
Вардар Империјал Скопје Јане Сандански
Жито Вардар ЖИВА Велес Гемиџии
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
Центар Скопје Јане Сандански
 • Никол Ферт настапувал и во спортските сали Јасмин во Кавадарци, Тутунски Комбинат во Прилеп како и во салата Јане Сандански како домашна екипа

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Балкан Стил ЛВ Македонија Саша Димитриевиќ[4]
Вардар Империјал Македонија Марјан Лазовски[5]
Жито Вардар ЖИВА Македонија Анте Дуковски[6]
Куманово Македонија Александар Тодоров[7]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[8]
Неметали Огражден Македонија Димитар Маневски[5]
Никол Ферт Македонија Јорданчо Давитков[9]
Поло Трејд Македонија Сашо Темелковски[10]
Фершпед Работнички Македонија Стерија Андоновски[7]
Центар Македонија Коста Стојановски[10]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Неметали Огражден Македонија Петар Настев 14.02.2002 Македонија Димитар Маневски 14.02.2002[11][12]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички 17 1 35
2 Куманово 14 4 32
3 Никол Ферт 13 5 31
4 Балкан Стил ЛВ 12 6 30
5 Жито Вардар ЖИВА 9 9 27
6 МЗТ Аеродром 2000 9 9 27
7 Вардар Империјал 6 12 24
8 Поло Трејд 6 12 24
9 Неметали Огражден 3 15 21
10 Центар 1 17 19

Извор:[10]

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 Вардар Империјал 10 14 34
2 Поло Трејд 9 15 33
3 Неметали Огражден 7 17 31
4 Центар 1 23 25

Извор:[5][13]

Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички 23 5 51
2 Куманово 22 6 50
3 Никол Ферт 19 9 47
4 Балкан Стил ЛВ 16 12 44
5 Жито Вардар ЖИВА 12 16 40
6 МЗТ Аеродром 2000 12 16 40

Извор:[6][8][14][15]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                   
  1  Фершпед Работнички 65 67 73 - -  
4  Балкан Стил ЛВ 55 73 55 - -  
  1  Фершпед Работнички ?? 73 84 68 71 -
  2  Куманово ?? 74 66 61 65 -
2  Куманово 85 72 82 73 79
  3  Никол Ферт 76 80 75 77 71  

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач Македонија Македонија
8 Тони Симиќ Центар Македонија Македонија
6 Горан Веселиновски (К) Бек /
Крило
Македонија Македонија
7 Пол Колбертсон Крило
/ Бек
 САД
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
5 Емил Рајковиќ Крилен центар Македонија Македонија
Александар Јончевски Македонија Македонија

Победник во
Првата лига 2001/02
Работнички 9. титула

Главен тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Куманово Северно-европска лига Групна фаза
Фершпед Работнички Северно-европска лига Групна фаза

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Три кандидати за титулата во лигата со нов лик“. vest.com.mk. 13 октомври 2001. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 Деветта титула за Ф. Работнички[мртва врска] dnevnik.com.mk 4 јуни 2002
 3. 3,0 3,1 „Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“. vest.com.mk. 4 октомври 2002. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Ф. Работнички веќе во финалето“. dnevnik.com.mk. 14 мај 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 „Публиката повторно решавачки фактор во Куманово“. dnevnik.com.mk. 8 април 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 „Четврта нула за велешани дома“. dnevnik.com.mk. 27 април 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 7. 7,0 7,1 7,2 „Фершпед Работнички по 9-ти пат шампион“. vest.com.mk. 4 јуни 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „Меч без значење, а со исклучување и технички“. dnevnik.com.mk. 24 април 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 9. „Николферт се избори за мајсторка вечерва во Куманово“. dnevnik.com.mk. 18 мај 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 10. 10,0 10,1 10,2 "Штрковите" приземјени и по 20 разлика“. dnevnik.com.mk. 22 март 2002. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 11. „Маневски тренер, Настев директор“. vest.com.mk. 15 февруари 2002. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 12. „Маневски тренер, Настев директор“. utrinski.com.mk. 15 февруари 2002. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 13. Кумановци рутински до победата против Жито Вардар[мртва врска] vest.com.mk 12 април 2002
 14. Повеќе боли повредата на Самарџиев отколку поразот[мртва врска] dnevnik.mk 22 април 2002
 15. Куманово со предност против Ф. Работнички во евентуалното финале[мртва врска] dnevnik.mk 30 април 2002

Надворешни врски[уреди | уреди извор]