Прва македонска кошаркарска лига 2001/02

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва Лига Мажи
Детали за натпреварувањето
Сезона 2001/02
Екипи 10
Одиграни натпревари 145 (вкупно)
90 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
13 (Разигрување)
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (9. титула)
Вицепрвак Куманово (1. финале)
Полуфиналисти Балкан Стил ЛВ
Никол Ферт
Статистички водачи
Поени Македонија Перо Блажевски (Куманово)
21,4
Скокови Македонија Тодор Гечевски (Никол Ферт)
9
Додавања Македонија Александар Живковиќ (Поло Трејд)
4,3
2000/01
2002/03

Првата македонска кошаркарска лига 2001/02 или Рио Кафе Прва лига мажи поради спонзорски причини - 10. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2000/01

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 2000/01

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2001/02

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2001/02

1 Центар добил вајлд карта на местото на Алумина заради пополнување на Првата лига.[1]

2 Вардар повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига.

3 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето за следната сезона.[2][3]

4 Гостивар добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[3]

Учесници[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Сала
Балкан Стил ЛВ Скопје Јане Сандански
Вардар Империјал Скопје Јане Сандански
Жито Вардар ЖИВА Велес Гемиџии
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
Центар Скопје Јане Сандански
 • Никол Ферт настапувал и во спортските сали Јасмин во Кавадарци, Тутунски Комбинат во Прилеп како и во салата Јане Сандански како домашна екипа

Тренери[уреди | уреди извор]

Екипа Главен тренер
Балкан Стил ЛВ Македонија Саша Димитриевиќ[4]
Вардар Империјал Македонија Марјан Лазовски[5]
Жито Вардар ЖИВА Македонија Анте Дуковски[6]
Куманово Македонија Александар Тодоров[7]
МЗТ Аеродром 2000 Македонија Александар Петровиќ[8]
Неметали Огражден Македонија Димитар Маневски[5]
Никол Ферт Македонија Јорданчо Давитков[9]
Поло Трејд Македонија Сашо Темелковски[10]
Фершпед Работнички Македонија Стерија Андоновски[7]
Центар Македонија Коста Стојановски[10]

Тренерски смени[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
Сезонски
Неметали Огражден Македонија Петар Настев 14.02.2002 Македонија Димитар Маневски 14.02.2002[11][12]

Прва лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фершпед Работнички 17 1 35
2 Куманово 14 4 32
3 Никол Ферт 13 5 31
4 Балкан Стил ЛВ 12 6 30
5 Жито Вардар ЖИВА 9 9 27
6 МЗТ Аеродром 2000 9 9 27
7 Вардар Империјал 6 12 24
8 Поло Трејд 6 12 24
9 Неметали Огражден 3 15 21
10 Центар 1 17 19

Извор:[10]

Плеј–аут[уреди | уреди извор]

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени
1 Вардар Империјал 10 14 34
2 Поло Трејд 9 15 33
3 Неметали Огражден 7 17 31
4 Центар 1 23 25

Извор: [5][13]


Супер лига[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Поени Забелешка
1 Фершпед Работнички 23 5 51
2 Куманово 22 6 50
3 Никол Ферт 19 9 47
4 Балкан Стил ЛВ 16 12 44
5 Жито Вардар ЖИВА 12 16 40
6 МЗТ Аеродром 2000 12 16 40

Извор: [14][8][6][15]

Разигрување[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                                   
  1  Фершпед Работнички 65 67 73 - -  
4  Балкан Стил ЛВ 55 73 55 - -  
  1  Фершпед Работнички ?? 73 84 68 71 -
  2  Куманово ?? 74 66 61 65 -
2  Куманово 85 72 82 73 79
  3  Никол Ферт 76 80 75 77 71  
Победник во
Првата лига 2001/02
KK Rabotnicki.jpg
Фершпед Работнички 9. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања[уреди | уреди извор]

Екипа Натпреварување Фаза
Куманово Северно-европска лига Групна фаза
Фершпед Работнички Северно-европска лига Групна фаза

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Три кандидати за титулата во лигата со нов лик“, vest.com.mk, 13 октомври 2001 (посет. 23 јануари 2017 г).
 2. 2,0 2,1 Деветта титула за Ф. Работнички dnevnik.com.mk 4 јуни 2002
 3. 3,0 3,1 Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“, vest.com.mk, 4 октомври 2002 (посет. 23 јануари 2017 г).
 4. Ф. Работнички веќе во финалето“, dnevnik.com.mk, 14 мај 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 5. 5,0 5,1 5,2 Публиката повторно решавачки фактор во Куманово“, dnevnik.com.mk, 8 април 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 6. 6,0 6,1 Четврта нула за велешани дома“, dnevnik.com.mk, 27 април 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 7. 7,0 7,1 7,2 Фершпед Работнички по 9-ти пат шампион“, vest.com.mk, 4 јуни 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 8. 8,0 8,1 Меч без значење, а со исклучување и технички“, dnevnik.com.mk, 24 април 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 9. Николферт се избори за мајсторка вечерва во Куманово“, dnevnik.com.mk, 18 мај 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 10. 10,0 10,1 10,2 "Штрковите" приземјени и по 20 разлика“, dnevnik.com.mk, 22 март 2002 (посет. 16 јануари 2017 г).
 11. Маневски тренер, Настев директор“, vest.com.mk, 15 февруари 2002 (посет. 27 јуни 2017 г).
 12. Маневски тренер, Настев директор“, utrinski.com.mk, 15 февруари 2002 (посет. 27 јуни 2017 г).
 13. Кумановци рутински до победата против Жито Вардар vest.com.mk 12 април 2002
 14. Повеќе боли повредата на Самарџиев отколку поразот dnevnik.mk 22 април 2002
 15. Куманово со предност против Ф. Работнички во евентуалното финале dnevnik.mk 30 април 2002

Надворешни врски[уреди | уреди извор]