КК Жито Вардар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Жито Вардар
Основан1954; пред 67 години (1954)
Распаднат2003; пред 18 години (2003)
МестоВелес
Бои на клуботцрвена, бела
         
Позиција 2002/03
(Прва Лига Мажи)
6ти
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Жито Вардар е поранешен македонски кошаркарски клуб од Велес. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1954 година.

Жито Вардар бил вицепрвак во Првата лига во сезоната 1996/97 година. Поради финансиски причини Жито Вардар се повлекол од домашното првенство пред сезоната 2003/04.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]