Куп на Македонија во кошарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп Благоја Георгиевски - Буштур
Моментална сезона или издание:
Куп на Македонија во кошарка 2019
Претходен називКуп на Македонија
СпортКошарка
Основана1992
Прва сезона1993
Број на екипи8
ДржаваМакедонија
Тековен првакРаботнички (10. титула)
Најмногу титулиРаботнички (10 титули)
Поврзани натпреварувања
ОсновачКФМ
Порталmkf.mk

Купот Благоја Георгиевски - Буштур, познат и по старото име Куп на Македонија, - второто најквалитетно кошаркарско натпреварување во Македонија. Во ова натпреварување најмногу титули има Работнички со десет трофеи, клуб кој е и моментален првак.

На 11 март 2020 година, на редовна седница на Управниот Одбор при Кошаркарската Федерација на Македонија, било заклучено да се промени називот на натпреварувањето од Куп на Македонија во Куп Благоја Георгиевски - Буштур во чест на поранешниот кошаркар, југословенски репрезентативец и спортски работник Благоја Георгиевски кој претходно загинал во сообраќајна несреќа на 29 јануари истата година.[1]

Претходни прваци[уреди | уреди извор]

Издание Првак Резултат Вицепрвак Полуфиналисти
1993 Годел Работнички 106-84 Кочани Деликатес
1994 Годел Работнички 81-49 МЗТ Хепос
1995 Деликатес 64-61 МЗТ Хепос
1996 МЗТ Аеродром 69-64 Годел Работнички Жито Вардар и Деликатес
1997 МЗТ Аеродром 92-86 Тиквеш
1998 Годел Работнички 81-78 Орка Жито Вардар и МЗТ Аеродром
1999 МЗТ Бос Аеродром 78-73 Никол Ферт
2000 МЗТ Аеродром 68-66 Годел Работнички
2001 Никол Ферт 72-65 Работнички Куманово и МЗТ Аеродром 2000
2002 Никол Ферт 88-82 Фершпед Работнички Куманово и МЗТ Аеродром 2000
2003 Фершпед Работнички 70-68 МЗТ Аеродром 2000 Балкан Стил и Вардар Империјал
2004 Фершпед Работнички 87-73 Неметали Огражден Вардар Осигурување и МЗТ Аеродром 2000
2005 Фершпед Работнички 73-71 Вардар Осигурување МЗТ Аеродром 2000 и Поло Трејд
2006 Фершпед Работнички 80-78 Вардар Осигурување Тоа Сум Јас и Струмица 2005
2007 Вардар Осигурување 73-66 Струмица 2005 Фершпед Работнички и Карпош Соколи
2008 Фени Индустри 86-83 Струмица 2005 Фершпед Работнички и Свислион Пелистер
2009 Амак СП 77-60 Свислион Пелистер Фени Индустри и Фершпед Работнички
2010 Фени Индустри 81-67 Торус Вардар Осигурување и Овче Поле
2011 Работнички 74-69 МЗТ Аеродром Фени Индустри и Торус
2012 МЗТ Аеродром 84-66 Фени Индустри Торус СЦБТ и Лирија
2013 МЗТ Аеродром 79-71 Куманово 2009 Фени Индустри и Кожув
2014 МЗТ Аеродром 76-73 Лирија Кожув и Куманово 2009
2015 Работнички 74-66 Кожув Куманово 2009 и МЗТ Аеродром
2016 МЗТ Аеродром 68-62 Карпош Соколи 2000 Кожув и Куманово 2009
2017 Карпош Соколи 2000 80-69 Фени Индустри Работнички и МЗТ Аеродром
2018 МЗТ Аеродром 76-67 Работнички Блокотехна НБ и Куманово 2009
2019 Работнички 85-71 Блокотехна НБ МЗТ Аеродром и Гостивар
2020 Неодржан[1]

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Место Клуб Првак Година Вицепрвак Година
1. Работнички 10 1993, 1994, 1998, 2003, 2004, 2005, 2006, 2011, 2015, 2019 5 1996, 2000, 2001, 2002, 2018
2. МЗТ Аеродром 9 1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018 4 1994, 1995, 2003, 2011
3. Фени Индустри 2 2008, 2010 4 1997, 1998, 2012, 2017
4. Гостивар 2 2001, 2002 1 1999
5. Вардар 1 2007 2 2005, 2006
6.= Кочани Деликатес 1 1995 1 1993
6.= Карпош Соколи 2000 1 2017 1 2016
8. Амак СП 1 2009 / /
9. Струмица 2005 / / 2 2007, 2008
10.= Неметали Огражден / / 1 2004
10.= Пелистер / / 1 2009
10.= Торус / / 1 2010
10.= Куманово 2009 / / 1 2013
10.= Лирија / / 1 2014
10.= Кожув / / 1 2015
10.= Блокотехна НБ / / 1 2019
  • со задебелени букви се моменталните учесници на Првата Лига
  • со коси букви се распаднатите клубови

Индивидуална статистика[уреди | уреди извор]

Најкорисни играчи на финалето и тренери освојувачи[уреди | уреди извор]

Издание МВП на финалето Тренер-првак
1993 Македонија Александар Књазев
1994 Македонија Александар Књазев (2)
1995 Македонија Александар Књазев (3)[2]
1996 Македонија Влатко Владичевски Македонија Лазар Лечиќ[3]
1997 Македонија Тони Симиќ Македонија Александар Књазев (4)[3]
1998 Македонија Горан Димитријевиќ Македонија Марин Докузовски
1999 Македонија Мирза Куртовиќ Македонија Александар Књазев (5)[3]
2000 Македонија Ѓорѓи Књазев Македонија Милорад Луковски[3]
2001 Македонија Будимир Јоловиќ Македонија Јорданчо Давитков
2002 Македонија Тодор Гечевски Македонија Јорданчо Давитков (2)
2003 Македонија Ѓорѓи Чековски Македонија Марин Докузовски (2)
2004 Македонија Тодор Гечевски (2) Македонија Стерија Андоновски
2005 Македонија Диме Тасовски Македонија Јорданчо Давитков (3)
2006 Македонија Огнен Стојановски Македонија Јорданчо Давитков (4)

Издание МВП на финалето Тренер-првак
2007 Доминиканска Република Македонија Карлос Морбан Македонија Марјан Лазовски
2008 Македонија Горан Самарџиев Македонија Емил Рајковиќ
2009 Македонија Ефтим Богоев Македонија Марјан Лазовски (2)
2010 Македонија Ефтим Богоев (2) Македонија Емил Рајковиќ (2)
2011 Македонија Перо Блажевски Македонија Марин Докузовски (3)
2012 Македонија Тодор Гечевски (3) Македонија Александар Тодоров
2013 Македонија Дамјан Стојановски и
Македонија Александар Костоски
Словенија Алеш Пипан
2014 Македонија Тодор Гечевски (4) Словенија Зоран Мартиќ
2015 Македонија Ѓорѓи Чековски (2) Македонија Марјан Србиновски
2016 Србија Марко Луковиќ Македонија Александар Јончевски
2017 Хрватска Доминик Мавра Србија Драган Николиќ
2018 Македонија Дамјан Стојановски (2) Босна и ХерцеговинаСрбија Жељко Лукајиќ
2019 Бугарија Чавдар Костов Македонија Марин Докузовски (4)

Играчи со три или повеќе трофеи[уреди | уреди извор]

Забелешка: Оваа табела е нецелосна

Купови Играч Сезони
10 Перо Блажевски 1993, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2007, 2011
8 Огнен Стојановски 2003, 2004, 2005, 2006, 2010, 2012, 2013, 2014
Марјан Ѓуров 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2015
7 Горан Самарџиев 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010
Тони Симиќ 1996, 1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2011
Ѓорѓи Чековски 1998, 2003, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019
6 Ѓорги Књазев 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001
Срѓан Станковиќ 1993, 1994, 1998, 1999, 2000, 2005
Тодор Гечевски 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2015
Дамјан Стојановски 2007, 2009, 2013, 2014, 2016, 2018
Бојан Трајковски 2004, 2005, 2006, 2010, 2017, 2018
5 Горан Веселиновски 1998, 2003, 2004, 2005, 2006
Александар Димитровски 2003, 2004, 2005, 2008, 2011
4 Ѓорѓе Војновиќ 1994, 1998, 1999, 2000
Дејан Јовановски 1993, 1994, 2002, 2006
Ѓорѓи Кочов 2003, 2004, 2005, 2006
Кирил Павловски 2003, 2005, 2006, 2007
Дејан Вегов 2003, 2005, 2006, 2009
Александар Совковски 2001, 2002, 2007, 2009
Слободан Михајловски 2002, 2007, 2008, 2010
Ефтим Богоев 2009, 2010, 2011, 2013
Ристе Стефанов 2003, 2004, 2005, 2015
Дарко Соколов 2010, 2015, 2017, 2018
3 Јорданчо Давитков 1993, 1994, 1998
Игор Михајловски 1996, 1997, 1998
Слободан Петровски 1996, 1997, 2001
Диме Тасовски 2004, 2005, 2006
Горјан Марковски 2013, 2014, 2016
Игор Пенов 2012, 2017, 2018
Кирил Николовски 2013, 2014, 2019
Димитар Мираковски 2011, 2015, 2019
  • Со задебелени букви се активните кошаркари
  • Со коси букви се пензионираните кошаркари

Поврзано[уреди | уреди извор]

Забелешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската Федерација на Македонија на 12 март 2020, поради безбедноста на кошаркарските работници, одлучила привремено да ги суспендира кошаркарските натпреварувања организирани од Федерацијата.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Заклучоци од редовна седница на УО на КФМ“. Кошаркарска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 16 март 2020. Посетено на 16 март 2020.
  2. КК „ДЕЛИКАТЕС“ ДЕЛ ОД СПОРТСКАТА ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА И КОЧАНИ komarec.com.mk 1 јуни 2015
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 МЗТ има седум Купа со шест тренери sport.com.mk 13 февруари 2014
  4. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Посетено на 17 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]