Куп на Македонија во кошарка 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2011
Детали за турнирот
Датум(и)26 - 27 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи4
ПрвакРаботнички (8. титула)
ВицепрвакМЗТ Аеродром (8. финале)
ПолуфиналистиФени Индустри
Торус
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Перо Блажевски (Работнички)
2010
2012

Купот на Македонија 2011 - 19. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на Мега Спoрт - Скопје во соработка со Спалдинг - Словенија. Во ова издание првак бил Работнички.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Квалификации[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Овче Поле против Вардар[уреди | уреди извор]

12 јануари
2011
Извештај Вардар 69, Овче Поле 76    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 14-18, 19-21, 18-25, 18-12
Пое: Д. Радуловиќ 25
Ско: А. Штерјов 13
Аси: А. Штерјов 4
Пое: Б. Билбија 18
Ско: Н. Јелесијевиќ 14
Аси: Н. Јелесијевиќ 7
15 јануари
2011
Извештај Овче Поле 90, Вардар 56    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Четвртини: 19-13, 12-9, 25-12, 34-22
Пое: Д. Савовиќ 25
Ско: Н. Јелесијевиќ 13
Аси: В. Филиповиќ, Д. Савовиќ 6
Пое: Ф. Кралевски 16
Ско: А. Штерјов 10
Аси: В. Петровски 3
Овче Поле го освоил двомечот со 166:125

Лирија против Пелистер[уреди | уреди извор]

Пелистер vs. Лирија   
Пелистер се откажал од натпреварувањето

Куманово 2009 против Ултимејт Баскет[уреди | уреди извор]

Ултимејт Баскет vs. Куманово 2009   
Ултимејт Баскет се откажал од натпреварувањето

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Фени Индустри против Куманово 2009[уреди | уреди извор]

18 јануари
2011
Извештај Куманово 2009 64, Фени Индустри 91    Спортска сала Куманово, Куманово
Четвртини: 15–20, 11–17, 20–27, 18–27
Пое: Д. Станимировиќ 18
Ско: К. Маневиќ 5
Аси: Д. Калов 2
Пое: В. Стојановски 18
Ско: В. Стојановски 9
Аси: Г. Самарџиев 3
21 јануари
2011
Извештај Фени Индустри 107, Куманово 2009 69    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 25–20, 29–25, 29–14, 24–10
Пое: В. Стојановски 19
Ско: повеќемина-3 5
Аси: Г. Самарџиев 10
Пое: Д. Матиќ 23
Ско: Д. Калов 10
Аси: И. Вукотиќ, Д. Микиќ 3
Фени Индустри го освоил двомечот со 198:133

МЗТ Аеродром против Лирија[уреди | уреди извор]

19 јануари
2011
Извештај Лирија 74, МЗТ Аеродром 83    Училишна сала „Дитурија“, Скопје
Четвртини: 21-18, 17-18, 18-26, 18-21
Пое: К. Павловски 20
Ско: К. Павловски 11
Аси: М. Рејнерио Солер 4
Пое: К. Николовски, Ѓ. Талевски 15
Ско: К. Николовски 9
Аси: Ј. Петровски 6
23 јануари
2011
Извештај МЗТ Аеродром 78, Лирија 67    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 32-10, 12-22, 16-14, 18-21
Пое: В. Георгиевски 18
Ско: Ј. Петровски 7
Аси: Ј. Петровски 8
Пое: К. Морбан 15
Ско: К. Павловски 14
Аси: К. Морбан 7
МЗТ Аеродром го освоил двомечот со 161:141

Работнички против Овче Поле[уреди | уреди извор]

19 јануари
2011
Извештај Овче Поле 61, Работнички 89    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Четвртини: 13-20, 19-23, 8-23, 21-23
Пое: В. Филиповиќ 18
Ско: Ј. Дашиќ 7
Аси: В. Филиповиќ 4
Пое: Д. Мираковски 17
Ско: Т. Симиќ 10
Аси: Д. Мираковски 10
23 јануари
2011
Извештај Работнички 83, Овче Поле 73    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 21-14, 25-18, 17-24, 20-17
Пое: А. Димитровски 24
Ско: Т. Симиќ 6
Аси: Е. Хаџибулиќ 5
Пое: В. Филиповиќ 23
Ско: Б. Билбија 13
Аси: В. Филиповиќ 4
Работнички го освоил двомечот со 172:134

Торус против АБА Струмица[уреди | уреди извор]

23 јануари
2011
Извештај АБА Струмица 62, Торус 60    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 16-18, 9-16, 19-9, 18-17
Пое: Џ. Босвел 18
Ско: С. Хаџивасилев 12
Аси: П. Цветков, Џ. Босвел 4
Пое: Н. Караколев 18
Ско: Б. Трајковски 11
Аси: И. Димчевски 2
26 јануари
2011
Извештај Торус 88, АБА Струмица 74    Училишна сала Независна Македонија, Скопје
Четвртини: 20-20, 25-15, 19-23, 24-16
Пое: Н. Јелесијевиќ 17
Ско: Б. Трајковски 13
Аси: А. Костоски, Н. Јелесијевиќ 5
Пое: С. Хаџивасилев 23
Ско: С. Хаџивасилев, Д. Вегов 7
Аси: П. Цветков 5
Работнички го освоил двомечот со 148:136

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 март
2011
Извештај МЗТ Аеродром 89, Торус 82    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје А1
Четвртини: 19–13, 28–16, 28–29, 14–24
Пое: Ј. Петровски 18
Ско: Н. Зивчевиќ 8
Аси: П. Наумоски 6
Пое: Б. Трајковски 24
Ско: Н. Јелесијевиќ 12
Аси: А. Костоски 8
26 март
2011
Извештај Работнички 95, Фени Индустри 89 Пдж  Спортски центар Борис Трајковски, Скопје А1
Четвртини: 21–28, 13–18, 22–13, 23–20, Пдж: 16-10
Пое: Д. Мираковски 37
Ско: П. Блажевски 8
Аси: Д. Мираковски 4
Пое: Д. Тасовски 16
Ско: С. Михајловски 10
Аси: Џ. Фрај 5

Финале[уреди | уреди извор]

27 март
2011
Извештај[1][1] МЗТ Аеродром 69, Работнички 74    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судии: Игор Митревски, Александар Милојевиќ, Зоран Златевски
А1
Четвртини: 16–18, 20–24, 18–15, 15–17
Пое: М. Пуповиќ 15
Ско: З. Гоцевски 12
Аси: З. Гоцевски, С. Аврамовски 2
Пое: П. Блажевски 22
Ско: П. Блажевски 7
Аси: Д. Мираковски 5

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
5 Димитар Мираковски Разигрувач Македонија Македонија
6 Ненад Дилберовски Бек /
Крилен центар
Македонија Македонија
8 Тони Симиќ (К) Центар Македонија Македонија
9 Ненад Станков Центар Македонија Македонија
11 Ефтим Богоев Разигрувач Македонија Македонија
12 Срѓан Божиќ Бек  Србија
13 Иван Саздов Бек Македонија Македонија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
17 Енес Хаџибулиќ Бек Македонија Македонија
19 Гери Вер Крилен центар
/ Центар
 САД
21 Марко Симоновски Крило Македонија Македонија
Александар Димитровски Бек Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2011
KK Rabotnicki.jpg
Работнички 8. титула

Главен тренер

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. А1 (3 април 2020). „RABOTNICKI - MZT (FINALE KUP 2011)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 4 април 2020.
  2. Осма куп-титула за Работнички novamakedonija.com.mk 29 март 2011

Надворешни врски[уреди | уреди извор]