Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2016
Детали за турнирот
Датум(и)19 - 22 февруари
ГрадГевгелија
Сала26 Април
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (8. титула)
ВицепрвакКарпош Соколи 2000 (1. финале)
ПолуфиналистиКожув
Куманово 2009
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчСрбија Марко Луковиќ (МЗТ Аеродром)
2015
2017

Купот на Македонија 2016 - 24. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во ова издание учествувале сите осум екипи од Првата лига 2015/16, односно немало квалификации, и биле подредени според местоположбата на табелата од полусезоната.[1] Турнирот се одиграл во спортската сала 26 Април во Гевгелија, во организација на КК Кожув.[2][3][4] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Гевгелија
Спортска сала 26 Април
Капацитет: 1,600

Екипи учесници[уреди | уреди извор]

На завршниот турнир обезбедиле пласман сите осум екипи кои се натпреварувале во од Првата лига 2015/16. Пласманот, до 14. коло, на една екипа значел против која екипа ќе се натпреварува, односно систем 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Место Екипа
1. МЗТ Аеродром
2. Карпош Соколи 2000
3. Куманово 2009
4. Фени Индустри
5. Кожув
6. Работнички
7. Струмица
8. Бест

Костур[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                       
  1  МЗТ Аеродром 89  
8  Бест 58  
  1  МЗТ Аеродром 72  
  5  Кожув 62  
4  Фени Индустри 56
  5  Кожув 68  
    1  МЗТ Аеродром 68
  2  Карпош Соколи 2000 62
  2  Карпош Соколи 2000 91  
7  Струмица 54  
  2  Карпош Соколи 2000 71
  3  Куманово 2009 69  
3  Куманово 2009 85
  6  Работнички 79  

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

19 февруари 2016
13:00
Извештај МЗТ Аеродром 89, Бест 58    Спортска сала 26 Април, Гевгелија
Четвртини: 18-21, 35-10, 19-15, 17-12
Пое: Д. Стојановски 16
Ско: Љ. Младеновски 12
Дод: Н. Протиќ 6
Пое: Т. Харис 21
Ско: Д. Делипетров 9
Дод: Т. Харис 3
19 февруари 2016
15:30
Извештај Карпош Соколи 2000 91, Струмица 54    Спортска сала 26 Април, Гевгелија
Четвртини: 18-11, 23-15, 29-8, 21-20
Пое: Д. Соколов 16
Ско: А. Казарновски 13
Дод: Ф. Шепа 6
Пое: Е. Богоев 17
Ско: М. Андрејевиќ 9
Дод: Е. Богоев 3
19 февруари 2016
18:00
Извештај Куманово 2009 85, Работнички 79    Спортска сала 26 Април, Гевгелија МРТ собраниски канал
Четвртини: 22-26, 22-13, 15-22, 26-18
Пое: Ж. Ракочевиќ 25
Ско: Ж. Ракочевиќ 9
Дод: Д. Караџовски 6
Пое: Ѓ. Чековски 28
Ско: Ѓ. Чековски 14
Дод: Д. Мираковски 9
19 февруари 2016
20:30
Извештај Фени Индустри 56, Кожув 68    Спортска сала 26 Април, Гевгелија МРТ собраниски канал
Четвртини: 18-15, 12-21, 10-5, 16-27
Пое: К. Враговиќ 19
Ско: К. Николовски 11
Дод: К. Враговиќ 5
Пое: Б. Пен 19
Ско: Р. Вајт
Дод: А. Нешовиќ 4

Полуфинале[уреди | уреди извор]

20 февруари 2016
18:30
Извештај Карпош Соколи 2000 71, Куманово 2009 69    Спортска сала 26 Април, Гевгелија МРТ сателитски канал
Четвртини: 24-16, 10-21, 19-8, 18-24
Пое: Д. Кнежевиќ, М. Снер 15
Ско: Д. Кнежевиќ 8
Дод: Д. Соколов 5
Пое: Б. Трајковски 23
Ско: Ж. Ракочевиќ 12
Дод: А. Костоски 6
20 февруари 2016
21:00
Извештај МЗТ Аеродром 72, Кожув 62    Спортска сала 26 Април, Гевгелија МРТ собраниски канал
Четвртини: 24-21, 12-16, 14-8, 22-17
Пое: М. Луковиќ 12
Ско: М. Луковиќ, У. Луковиќ 7
Дод: повеќемина-3 2
Пое: Б. Пен 21
Ско: Б. Пен 9
Дод: В. Брчков 2

Финале[уреди | уреди извор]

21 февруари 2016
19:30
Извештај МЗТ Аеродром 68, Карпош Соколи 2000 62    Спортска сала 26 Април, Гевгелија МРТ собраниски канал
Четвртини: 19-19, 21-19, 10-12, 18-12
Пое: Ѓ. Дреновац 16
Ско: М. Луковиќ 9
Дод: М. Љубичиќ 4
Пое: Д. Кнежевиќ 14
Ско: М. Болтиќ 9
Дод: Ф. Шепа 3
Победник во
Купот на Македонија 2016
МЗТ Аеродром 8. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Извор:[5][6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Куп на Македонија Архивирано на 14 декември 2015 г. basketball.org.mk
  2. „Кошаркарскиот КУП во Гевгелија!“. maksport.ml. 8 јануари 2016.[мртва врска]
  3. „Завршницата од кошаркарскиот Куп во Гевгелија“. ekipa.mk. 8 јануари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-02-08. Посетено на 2016-01-08.
  4. Кошаркарските гиганти во Гевгелија ќе ја бијат Битката за Куп-пехарот! sportmedia.mk 8 јануари 2016
  5. Марко Луковиќ најкорисен, а Кнежевиќ најефикасен на куп-турнирот во Гевгелија! sportmedia.mk 21 февруари 2016
  6. Марко Луковиќ МВП, Душан Кнежевиќ најдобар стрелец[мртва врска] maksport.ml 21 февруари 2016