Куп на Македонија во кошарка 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2013
Кошаркарски Куп на Македонија 2013.jpg
Лого на Купот на Македонија 2013
Детали за турнирот
Датум(и)28-31 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (6. титула)
ВицепрвакКуманово 2009 (1. финале)
ПолуфиналистиФени Индустри
Кожув
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
2012
2014

Купот на Македонија 2013 - 21. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на споменатиот спортски центар.[1][2] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Квалификации[уреди | уреди извор]

Пласман[уреди | уреди извор]

Пласман на екипите од Првата лига по седум одиграни кола.

Место Екипа Забелешка
# МЗТ Аеродром Директно учество бидејќи не учествувал во првиот дел од Првенството
1. Куманово 2009
2. Кожув
3. Фени Индустри
4. Лирија
5. Струмица Пласман во квалификации
6. Работнички Пласман во квалификации
7. Вардар Пласман во квалификации
8. Пелистер Пласман во квалификации
Пријавени екипи од Втората лига
9. Апаве Пласман во квалификации
10. Карпош Соколи 2000 Пласман во квалификации

(5) Струмица против (10) Карпош Соколи 2000[уреди | уреди извор]

26 јануари
2013
18:00
Извештај Карпош Соколи 2000 62, Струмица 60    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 12–7, 18–14, 16–17, 16–22
Пое: Ѓ. Талевски 15
Ско: Ѓ. Талевски, Н. Тмушиќ 8
Аси: Е.Нури 5
Пое: Ф. Пајевиќ 17
Ско: Ф. Пајевиќ 13
Аси: Ф. Пајевиќ 4
5 февруари
2013
19:00
Извештај Струмица 78, Карпош Соколи 2000 52    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 17–10, 18–14, 19–13, 24–15
Пое: Т. Грнчаров 17
Ско: Ф. Пајевиќ 8
Аси: Т. Грнчаров 5
Пое: Н. Тмушиќ 13
Ско: Н. Тмушиќ 5
Аси: И. Саздов 3
Струмица го освоила двомечот со 138:114

(6) Работнички против (9) Апаве[уреди | уреди извор]

27 јануари
2013
20:30
Извештај Апаве 75, Работнички 70    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 14–12, 13–28, 29–14, 19–16
Пое: Т. Стојчевски 19
Ско: Ф. Кралевски 12
Аси: Ѓ. Кочов 5
Пое: Џ. Шарпер 25
Ско: Н. Јелесијевиќ 9
Аси: Н. Јелесијевиќ 5
2 февруари
2013
19:00
Извештај Работнички 77, Апаве 56    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 13–15, 23–18, 24–8, 17–15
Пое: М. Абукар 23
Ско: Н. Јелесијевиќ 12
Аси: Л. Голдваер 5
Пое: З. Стојанов 18
Ско: З. Стојанов 9
Аси: Ѓ. Кочов 4
Работнички го освоил двомечот со 147:131

(7) Вардар против (8) Пелистер Спорт[уреди | уреди извор]

26 јануари
2013
18:00
Извештај Пелистер Спорт 69, Вардар 69    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 23–14, 10–21, 18–18, 18–16
Пое: З. Петковски 24
Ско: Г. Атанасовски 9
Аси: Д. Баснарков, Ѓ. Анакиевски 3
Пое: Д. Котески 22
Ско: Д. Котески 11
Аси: Ж. Ѓуриќ 5
2 февруари
2013
18:00
Извештај Вардар 74, Пелистер Спорт 59    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 16–15, 14–14, 28-9, 16–21
Пое: Д. Керкез 20
Ско: Д. Керкез, Ж. Ѓуриќ 11
Аси: Ж. Ѓуриќ 5
Пое: Ѓ. Анакиевски 23
Ско: Ј. Крајовски 9
Аси: З. Петковски 3
Вардар го освоил двомечот со 143:128

Завршен турнир[уреди | уреди извор]

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Излекувањето на паровите се извршило на 21 март 2013.[2][3]

Костур[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
 МЗТ Аеродром  98
 Струмица  51  
 МЗТ Аеродром  74
     Фени Индустри  66  
 Фени Индустри  93
 Работнички  89  
 МЗТ Аеродром  79
   
   Куманово 2009  71
 Кожув  80
 Вардар  67  
 Кожув  87
     Куманово 2009  92  
 Лирија  89
 Куманово 2009  103  
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

28 март
2013
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 98, Струмица 51    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 27–15, 19–12, 22–14, 30–10
Пое: Т. Гечевски 15
Ско: Т. Гечевски 10
Аси: Н. Оташевиќ 4
Пое: Н. Арсиќ 15
Ско: Н. Арсиќ 8
Аси: Ф. Спасев 2
28 март
2013
20:45
Извештај Фени Индустри 93, Работнички 89    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 23–28, 27–16, 24–23, 19–22
Пое: Б. Трајковски 37
Ско: повеќемина-4 5
Аси: Г. Самарџиев 8
Пое: Н. Зивчевиќ 24
Ско: Н. Јелесијевиќ 6
Аси: Џ. Шарпер 4
29 март
2013
18:00
Извештај Кожув 80, Вардар 67    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 24–19, 15–19, 16–14, 25–15
Пое: С. Божовиќ 22
Ско: С. Божовиќ 12
Аси: И. Мијајловиќ 8
Пое: Ж. Ѓуриќ 16
Ско: Д. Костески 6
Аси: В. Гајовиќ 3
29 март
2013
20:45
Извештај Лирија 89, Куманово 2009 103    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 16–22, 29–28, 24–24, 20–29
Пое: Д. Тасовски 21
Ско: Б. Радуновиќ 8
Аси: А. Угриновски 3
Пое: А. Костоски 27
Ско: Е. Ли Инграм 6
Аси: А. Костоски 6

Полуфинале[уреди | уреди извор]

30 март
2013
18:00
Извештај МЗТ Аеродром 74, Фени Индустри 66    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 18–13, 27–19, 13–11, 16–23
Пое: Д. Стојановски 16
Ско: Т. Гечевски 8
Аси: Б. Бакиќ 3
Пое: Б. Трајковски 14
Ско: В .Брчков 6
Аси: Г. Самарџиев 4
30 март
2013
20:45
Извештај Кожув 87, Куманово 2009 92    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 33–21, 25–24, 14–16, 15–31
Пое: В. Филиповиќ 22
Ско: С. Божовиќ 5
Аси: М. Пековиќ 5
Пое: А. Костоски 28
Ско: У. Луковиќ 11
Аси: Е. Ли Инграм 3

Финале[уреди | уреди извор]

31 март
2013
19:00
Извештај МЗТ Аеродром 79, Куманово 2009 71    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 14–20, 23–15, 22–17, 20–19
Пое: Д. Стојановски 20
Ско: Б. Бакиќ 8
Аси: Н. Оташевиќ 7
Пое: У. Луковиќ 22
Ско: У. Луковиќ 14
Аси: И. Димчевски 3
Победник во
Купот на Македонија 2013
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 6. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Брошура за Купот 2013
  2. 2,0 2,1 „Рајковиќ доби можност за одмазда: Работнички против Фени во Купот на Македонија“. ekipa.mk. 21 март 2013. Посетено на 16 февруари 2019.
  3. „МЗТ и Работнички се избегнаа во четврт-финалето, ама можна е пресметката во полуфиналето“. mkd.mk. 21 март 2013. Посетено на 16 февруари 2019.
  4. МЗТ Скопје го освои шестиот трофеј во Купот на Македонија basketball.org.mk 31 март 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]