Куп на Македонија во кошарка 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2005
Детали за турнирот
Датум(и)26-28 април
ГрадСкопје
СалаКале
Број на екипи4
ПрвакФершпед Работнички (6. титула)
ВицепрвакВардар Осигурување (2. финале)
ПолуфиналистиМЗТ Аеродром 2000
Поло Трејд
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Диме Тасовски (Фершпед Работнички)
2004
2006

Купот на Македонија 2005 - 13. издание на Купот на Македонија во кошарка. Финалниот турнир бил одигран во Спортско рекреативниот центар Кале во Скопје. Турнирот бил во организација на агенцијата за рекламирање „Њу момент“.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фершпед Работнички.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
СРЦ Кале
Капацитет: 2,500

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 април 2005
18:00[1]
[1] Вардар Осигурување 94, Поло Трејд 81    СРЦ Кале, Скопје
26 април 2005
20:15[1]
[2] Фершпед Работнички 66, МЗТ Аеродром 2000 49    СРЦ Кале, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

28 април 2005
20:15[1]
[3][4] Вардар Осигурување 71, Фершпед Работнички 73    СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 1,500
Четвртини: 26-22, 10-14, 20-19, 15-18
Пое: З. Гоцевски 22
Ско: З. Гоцевски 11
Дод: Д. Мираковски 7
Пое: Д. Тасовски 25
Ско: Т. Симиќ 8
Дод: Г. Самарџиев 3
Победник во
Купот на Македонија 2005
Фершпед Работнички 6. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на финалето - Диме Тасовски
  • Најдобар одбранбен играч на турнирот - Горан Веселиновски

Извор:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Четири желби - иста цел“. vecer.mk. 26 април 2005.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „26 април“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „26 април“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „26 април“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „Вечните во борба за финале“. vest.mk. 26 април 2005. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-14.
  3. "Шпедитерите" наздравија со шампањско по шести пат[мртва врска] vecer.mk 30 април 2005