Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2015
Детали за турнирот
Датум(и)21 - 22 февруари
ГрадСкопје
СалаЈане Сандански
Број на екипи4
ПрвакРаботнички (9. титула)
ВицепрвакКожув (1. финале)
ПолуфиналистиКуманово 2009
МЗТ Аеродром
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
2014
2016

Купот на Македонија 2015 било 23. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Јане Сандански во Скопје во организација на КК МЗТ Аеродром.[1][2][3] Во ова издание шампион бил Работнички.[4][5]

Место на одржување

[уреди | уреди извор]
Скопје
Спортски центар Јане Сандански
Капацитет: 5,400

Квалификации

[уреди | уреди извор]

Пласман на екипите од Првата лига по девет одиграни кола.

Место Екипа Забелешка
1. МЗТ Аеродром Пласман во квалификации - Четвртфинале
2. Работнички
3. Фени Индустри
4. Куманово 2009
5. Карпош Соколи 2000
6. Кожув
7. Струмица Пласман во квалификации - Осминафинале
8. Гоце Делчев
9. Водњански Лисици
Пријавена екипа од Втората лига
10. Т-Баскет Пласман во квалификации - Осминафинале

Осминафинале

[уреди | уреди извор]

(7) Струмица против (10) Т-Баскет

[уреди | уреди извор]
10 јануари
2015
Извештај Т-Баскет 95, Струмица 55    Училишна сала Никола Штејн, Тетово
Гледачи: 100
Четвртини: 22-17, 33-13, 22-15, 18-10
Пое: Б. Јанески 28
Ско: С. Михајловски 9
Дод: С. Јанески 10
Пое: Ф. Спасев 16
Ско: Л. Марковиќ 10
Дод: Ф. Спасев 4
14 јануари
2015
Извештај Струмица 59, Т-Баскет 40    Училишна сала Никола Карев, Струмица
Четвртини: 16-8, 14-14, 17-8, 12-10
Пое: А. Јовановиќ 18
Ско: С. Балаш 13
Дод: С. Балаш 5
Пое: С. Михајловски 11
Ско: С. Јанески, С. Михајловски 8
Дод: С. Јанески 4
Т-Баскет го освоил двомечот со 135:114

(8) Гоце Делчев против (9) Водњански Лисици

[уреди | уреди извор]
10 јануари
2015
Извештај Водњански Лисици 66, Гоце Делчев 69    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Гледачи: 50
Четвртини: 23-23, 18-14, 14-15, 11-17
Пое: А. Стефановски 25
Ско: И. Буш 11
Дод: И. Саздов 7
Пое: Д. Петрушев 17
Ско: Д. Калов 14
Дод: Д. Петрушев 6
14 јануари
2015
Извештај[1] Гоце Делчев 77 (69), Водњански Лисици (72) 78 Пдж  Спортска сала Јордан Мијалков, Штип
Гледачи: 400
Четвртини: 12-19, 18-16, 23-15, 16-22Пдж: 8-6
Пое: Н. Караколев 19
Ско: Д. Калов 17
Дод: Д. Петрушев 6
Пое: И. Саздов 20
Ско: А. Стефановски 14
Дод: И. Наумовски 5
Гоце Делчев го освоил двомечот со 146:144

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]

(1) МЗТ Аеродром против (8) Гоце Делчев

[уреди | уреди извор]
21 јануари
2015
Извештај Гоце Делчев 64, МЗТ Аеродром 91    Спортска сала Јордан Мијалков, Штип
Четвртини: 15-28, 17-18, 20-22, 12-23
Пое: Н. Караколев 17
Ско: Д. Калов 11
Дод: Д. Калов 7
Пое: Б. Стајиќ 16
Ско: К. Николовски 11
Дод: Ш. Сеховиќ 5
28 јануари
2015
Извештај МЗТ Аеродром 95, Гоце Делчев 83    Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 26-17, 29-21, 19-22, 21-23
Пое: К. Николовски, С. Синовец 20
Ско: К. Николовски 8
Дод: Д. Диксон, С. Шеховиќ 5
Пое: С. Крстевски 23
Ско: Д. Калов 8
Дод: С. Крстевски 4
МЗТ Аеродром го освоил двомечот со 186:147

(2) Работнички против (10) Т-Баскет

[уреди | уреди извор]
17 јануари
2015
Извештај Т-Баскет 72, Работнички 91    Училишна сала Никола Штејн, Тетово
Четвртини: 20-32, 15-16, 15-23, 22-20
Пое: С. Михајловски 15
Ско: С. Михајловски 8
Дод: Н. Ристовски, С. Јанески 3
Пое: Д. Соколов 22
Ско: Т. Гечевски 11
Дод: М. Павковиќ 10
24 јануари
2015
Извештај Работнички 123, Т-Баскет 63    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 27-25, 29-6, 35-22, 32-10
Пое: Т. Гечевски, Р. Стефанов 21
Ско: Ѓ. Чековски 9
Дод: Д. Соколов 7
Пое: Б. Јаневски 22
Ско: Р. Димитриевски 6
Дод: С. Јаневски, Б. Јаневски 5
Работнички го освоил двомечот со 214:135

(3) Фени Индустри против (6) Кожув

[уреди | уреди извор]
17 јануари
2015
Извештај Кожув 84, Фени Индустри 78    Спортска сала 26 Април, Гевгелија
Четвртини: 15-23, 24-18, 23-20, 22-17
Пое: А. Нешовиќ 25
Ско: С. Божовиќ 6
Дод: А. Нешовиќ 5
Пое: А. Кемп 18
Ско: А. Кемп 10
Дод: К. Враговиќ, Д. Караџовски 3
24 јануари
2015
Извештај Фени Индустри 69, Кожув 72    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 20-16, 17-20, 13-17, 19-19
Пое: А. Кемп 18
Ско: А. Кемп 12
Дод: Д. Караџовски 5
Пое: А. Нешовиќ 23
Ско: Д. Албијаниќ 9
Дод: Ф. Шепа 3
Кожув го освоил двомечот со 156:147

(4) Куманово 2009 против (5) Карпош Соколи 2000

[уреди | уреди извор]
17 јануари
2015
Извештај Карпош Соколи 2000 81, Куманово 2009 74    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 18-21, 28-21, 12-20, 23-12
Пое: Д. Рајс 21
Ско: Л. Ворен 8
Дод: И. Мијајловиќ 7
Пое: У. Луковиќ 32
Ско: У. Луковиќ 16
Дод: А. Костоски 6
24 јануари
2015
Извештај Куманово 2009 95, Карпош Соколи 2000 75    Спортска сала Куманово, Куманово
Четвртини: 23-16, 22-24, 30-9, 20-26
Пое: А. Костоски 28
Ско: повеќемина-2 6
Дод: повеќемина-2 5
Пое: Л. Ворен 17
Ско: повеќемина-2 6
Дод: повеќемина-4 2
Куманово 2009 го освоил двомечот со 169:156

Завршен турнир

[уреди | уреди извор]

Излекувањето на паровите се извршило на 4 февруари 2015.[6][7]

Полуфинале Финале
 МЗТ Аеродром 74  
 Кожув 75  
 
     Кожув 66
   Работнички 74
 Работнички 76
 Куманово 2009 63  

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
21 февруари 2015 Извештај МЗТ Аеродром 74, Кожув 75    Спортски центар Јане Сандански, Скопје МРТ собраниски канал
Четвртини: 16-18, 19-16, 24-21, 15-20
Пое: С. Синовец 27
Ско: П. Самарџиски 12
Дод: А. Цветковиќ 4
Пое: В. Брчков 14
Ско: Д. Албијаниќ 11
Дод: С. Дунџерски 7
21 февруари 2015 Извештај Работнички 76, Куманово 2009 63    Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 2,000
МРТ собраниски канал
Четвртини: 19-14, 18-25, 25-12, 14-12
Пое: Т. Гечевски 16
Ско: Т. Гечевски 9
Дод: Т. Гечевски 6
Пое: У. Луковиќ 18
Ско: У. Луковиќ 12
Дод: А. Костоски 7
22 февруари 2015 Извештај Кожув 66, Работнички 74    Спортски центар Јане Сандански, Скопје МРТ собраниски канал
Четвртини: 20-18, 14-14, 12-29, 20-13
Пое: М. Јањушевиќ 15
Ско: С. Божовиќ 11
Дод: повеќемина-5 2
Пое: Ѓ. Чековски 18
Ско: Т. Гечевски 11
Дод: Ѓ. Чековски 6

Победнички состав

[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Миљан Павковиќ Бек  Србија
5 Димитар Мираковски Разигрувач Македонија Македонија
6 Дарко Соколов Бек Македонија Македонија
7 Ненад Станков Крило Македонија Македонија
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар Македонија Македонија
10 Ивица Димчевски Бек /
Крилен центар
Македонија Македонија
11 Тодор Гечевски Центар Македонија Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило Македонија Македонија
15 Игор Бијелиќ Центар /
Крилен центар
Црна Гора Црна Гора
19 Илин Веселковски Македонија Македонија
24 Јане Петровски (К) Разигрувач Македонија Македонија
Ристе Стефанов Бек Македонија Македонија
Александар Митровиќ Крилен центар  Србија

Победник во
Купот на Македонија 2015
Работнички 9. титула

Главен тренер

Признанија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „МЗТ Аеродром домаќин на Фајнл Фор турнирот од Купот на Македонија“. basketball.org.mk. 29 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-01. Посетено на 2015-01-29.
  2. „МЗТ Аеродром плати 730.000 денари за да биде домаќин на Купот на Македонија“. ekipa.mk. 29 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-01. Посетено на 2015-01-29.
  3. Брошура на Купот 2015[мртва врска]
  4. Витрините во „Градски парк“ повторно се полнат Архивирано на 6 мај 2015 г. ekipa.mk 22 февруари 2015
  5. Центарска журка во Аеродром: Работнички доминантно до деветтиот пехар во Купот на Македонија! sportmedia.mk 22 февруари 2015
  6. „Куманово-Работнички во полуфиналето од Купот на Македонија“. kumanovonews.mk. 4 февруари 2015. Посетено на 9 февруари 2019.
  7. „Куп, полуфинале: Работнички го доби Куманово и МЗТ Скопје Аеродром против Кожув“. tip.com.mk. 4 февруари 2015. Посетено на 9 февруари 2019.[мртва врска]
  8. МВП Чековски: Пресуди нашето искуство Архивирано на 24 февруари 2015 г. ekipa.mk 22 февруари 2015

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]