КК Т-Баскет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
КК Т-Баскет
Лига/
Основан2010; пред 12 години (2010)
Распаднат30 септември 2015; пред 6 години (2015-09-30)
МестоТетово
Бои на клуботсина и бела
         
Тренер/
Позиција 2014/15
Втора Лига Мажи (последна сезона)
1ви (унапредени)
Прваци1 Втора Лига Мажи
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


КК Т-Баскет е поранешен кошаркарски клуб од Тетово, Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 2010 година како кошаркарска школа. Т-Баскет своето деби го започнал во сезоната 2011/12 во Третата лига каде завршил на петтото место.[1] Во сезоната 2012/13, Т-Баскет завршил на второто место каде обезбедил место во Втората лига за следната сезона.[2] Во сезоната 2013/14 завршил на третото место во Втората лига, што било недоволно за влез во Првата лига.[3] Но меѓутоа Лирија го откажала своето учество во Првата лига, со што Т-Баскет влегол во лигата на нивното место.[4] Но поради ненаоѓање соодветна сала, Т-Баскет бил исфрлен од Првата лига,[5][6][7] и се вратил во Втората лига.[8] Следната 2014/15 сезона, клубот ја освоил Втората лига и бил унапреден во Првата лига. Повторно поради ненаоѓање на соoдветна сала, на Т-Баскет му било одбиено да учествува во Првата лига.[9] Клубот одново се вратил во Втората лига но подоцна му го предал неговото учество на Гостивар 2015 по пат на договор.[10]

Последен состав[уреди | уреди извор]

Тренер на екипата бил Милан Сотировски.

број име висина см позиција години националност претходен клуб
Војче Левковски 23 Македонија Македонија Вардар Апаве
Ренато Димитриевски 196 Бек
Крилен центар
23 Македонија Македонија Колибри
Александар Стефановски 193 Бек 33 Македонија Македонија Тетекс ТТК
Роберт Димитриевски 196 Бек
Крилен центар
23 Македонија Македонија Колибри
Бранко Јаневски 203 Крилен центар 27 Македонија Македонија Струмица
Ацко Рафајловски 22 Македонија Македонија младински тим
Ивица Пејовски 17 Македонија Македонија младински тим
Александар Горчевски 26 Македонија Македонија младински тим
Дејан Милисављевиќ 16 Македонија Македонија младински тим
Мевлан Јонузи 16 Македонија Македонија младински тим
Никола Ристовски 24 Македонија Македонија младински тим
Борче Угриновски 15 Македонија Македонија младински тим
Крсте Ваоски 21 Македонија Македонија младински тим
Ненад Апостоловски 27 Македонија Македонија младински тим
Слободан Михајловски 32 Македонија Македонија младински тим
Даријан Сотировски 22 Македонија Македонија младински тим
Славиша Јанески 24 Македонија Македонија младински тим

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-03-25. Посетено на 2014-09-18.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2014-03-25. Посетено на 2014-09-18.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-03-20. Посетено на 2014-10-04.
  4. http://basketball.org.mk/?ItemID=B14AA7E636AEC24581BF04F556D425DC
  5. Т-БАСКЕТ: ИСПОЛНЕТИ СИТЕ ТЕХНИЧКИ И ОРГАНИЗАЦИОНИ БАРАЊА, НО САЛА НЕ МОЖЕМЕ ДА ИЗГРАДИМЕ[мртва врска] tip.com.mk 9 октомври 2014
  6. ПРВАТА ЛИГА ОСТАНУВА СО ДЕВЕТ ЕКИПИ, Т-БАСКЕТ ГО ОТКАЖА УЧЕСТВОТО[мртва врска] tip.com.mk 9 октомври 2014
  7. Тетовци се откажаа во „5 до 12“, Првата лига со девет клуба Архивирано на 10 октомври 2014 г. ekipa.mk 9 октомври 2014
  8. http://basketball.org.mk/?ItemID=E18F966DE205B6498CA91A9EB8D1C0CB
  9. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
  10. Изјава на КК Т-Баскет КК Т-Баскет на Facebook 30 септември 2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]