Прејди на содржината

Втора македонска кошаркарска лига 2014/15

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска кошаркарска лига 2014/15
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 25 октомври 2014 - 24 мај 2015
Број на екипи 11
2014/15
Сезонски прваци Т-Баскет
  вицепрваци Бест
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2013/14

2015/16 →

Втората македонска кошаркарска лига 2014/15 било 23. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 25 октомври 2014 година, а завршила на 24 мај 2015 година. Во оваа сезона првак бил Т-Баскет.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2014/15
Екипа Град Сала
Борец Баскет Велес Гемиџии
Бест Гевгелија 26 Април
Вардар Апаве Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Дино Баскет Кочани Училишна сала Љупчо Сантов
Михајловски Куманово Спортска сала Куманово
Пелистер Битола Младост
Радовиш Радовиш 25 Мај
Т-Баскет Тетово Училишна сала Никола Штејн
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена

Табела[уреди | уреди извор]

     Екипи кои напреднале во Првата лига мажи
     Екипи кои отпаднале во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1. Т-Баскет1 16 4 1581 1369 + 212 36
2. Бест 13 7 1559 1325 + 234 33
3. Радовиш 13 7 1640 1546 + 94 33
4. Борец Баскет 13 7 1541 1451 + 90 33
5. Вардар Апаве 11 9 1662 1551 + 111 31
6. Тетекс ТТК 11 9 1515 1493 + 22 31
7. Пелистер 9 11 1464 1545 - 81 29
8. Шкупи 8 12 1613 1627 - 14 28
9. Црн Дрим 8 12 1412 1461 - 49 28
10. Михајловски 7 13 1193 1384 - 191 252
11. Дино Баскет 1 19 1348 1776 - 428 21

1 Поради ненаоѓање на соoдветна сала, на Т-Баскет му било одбиено да учествува во Првата лига за следната сезона.[1]

2 Михајловски бил казнет со одземање на два бода поради два неодиграни натпревари

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]