Куп на Македонија во кошарка 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1995
Детали за турнирот
ГрадСкопје
СалаГрадски Парк
ПрвакДеликатес (1. титула)
ВицепрвакМЗТ Хепос (2. финале)
1994
1996

Купот на Македонија 1995 - 3. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Градски Парк во Скопје.[1] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Деликатес.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Градски Парк
Капацитет: 1,400

Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

1995 [2] Годел Работнички vs. МЗТ Хепос    Спортска сала Градски Парк, Скопје

Финале[уреди | уреди извор]

1995 МЗТ Хепос 61, Деликатес 64    Спортска сала Градски Парк, Скопје

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓи Књазев Бек /
Разигрувач
Македонија Македонија
6 Арсов Македонија Македонија
7 Мајкл Инграм Центар /
Крилен центар
 САД
8 Борис Нешовиќ Крило Македонија Македонија
9 Горан Заревски Македонија Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек Македонија Македонија
11 Грег Грант Центар Македонија Македонија
13 Ѓорѓи Бујуклиев Македонија Македонија
14 Дарко Кнежевиќ Македонија Македонија
15 Сашо Лазаров Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 1995
Деликатес 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  • Македонија Ѓорѓи Ситновски

Извор:[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Кочани-Работнички (1995)“. basketball.mk преку web.archive.org. 27 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-06. Посетено на 6 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. МТВ (29 март 2020). „RABOTNICKI - MZT (KUP NA RM 1996)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 31 март 2020.
  3. МТВ (22 март 2020). „KOCANI DELIKATES - GODEL RABOTNICKI“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 6 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]