Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1998
Детали за турнирот
Датум(и)-29 март
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
ПрвакГодел Работнички (3. титула)
ВицепрвакОрка (2. финале)
1997
1999

Купот на Македонија 1998 - 6. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Јасмин во Кавадарци. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Годел Работнички.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800

Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

март 1998 [1] Годел Работнички 74, Жито Вардар 64    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: -, -
март 1998 [1] Орка 77, МЗТ Аеродром 64    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: -, -

Финале[уреди | уреди извор]

29 март 1998 [1] Годел Работнички 80, Орка 78 Пдж  Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 3,000
Судии: Зоран Златевски, Блаже Поповски
МТВ 2
Четвртини: 33-31, 34-36Пдж: 14-11
Пое: Д. Видачиќ 17
Дод: П. Блажевски 5
Пое: Р. Дак 25
Дод: Т. Бурогс 4

Победнички состав[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
Македонија Македонија
5 Драгољуб Видачиќ Разигрувач  Сојузна Република Југославија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
Македонија Македонија
4 Игор Михајловски Крилен центар Македонија Македонија
8 Драган Смиљаниќ Центар  Сојузна Република Југославија
9 Васко Најков Центар Македонија Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек Македонија Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек Македонија Македонија
12 Поповски Македонија Македонија
14 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
15 Ѓорѓи Књазев Бек Македонија Македонија

Победник во
Купот на Македонија 1998
Годел Работнички
3. титула

Главен тренер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 МТВ 2 (28 март 2020). „RABOTNICKI - ORKA (FINALE KUP NA RM 1998)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 30 март 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]