Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2000
Детали за турнирот
Датум(и)1-2 април
ГрадСкопје
СалаЈане Сандански
Број на екипи4
ПрвакМЗТ Аеродром (4. титула)
ВицепрвакГодел Работнички (5. финале)
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Ѓорѓи Књазев (МЗТ Аеродром)
1999
2001

Купот на Македонија 2000, или Центро Унион Куп поради спонзорски причини, - 8. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Јане Сандански во Скопје. Турнирот бил во организација на КК МЗТ Аеродром. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Место на одржување

[уреди | уреди извор]
Скопје
Спортска сала Јане Сандански
Капацитет: 1,200

Завршен Турнир

[уреди | уреди извор]

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
2 април 2000 [1] МЗТ Аеродром 68, Годел Работнички 66    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 2,000
Пое: Ѓаковиќ 15
Ско: С. Станковиќ 12
Дод: Ѓаковиќ 7
Пое: М. Куртовиќ 23
Ско: Т. Симиќ 11
Дод: М. Куртовиќ 7
Победник во
Купот на Македонија 2000
МЗТ Аеродром 4. титула

Признанија

[уреди | уреди извор]
  • Најкорисен играч на финалето - Ѓорѓи Књазев

Поврзано

[уреди | уреди извор]