Куп на Македонија во кошарка 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2000
Детали за турнирот
СпортBasketball pictogram.svg Кошарка
Датум(и)1-2 април
ГрадСкопје
СалаЈане Сандански
Број на екипи4
ШампионМЗТ Аеродром (4. титула)
ВицешампионГодел Работнички
1999
2001

Купот на Македонија 2000 или Вечер Куп 2000 или Центро Унион Куп поради спонзорски причини бил 8. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во оваа сезона шампион бил МЗТ Аеродром. Финалниот турнир се одиграл во спортската сала Јане Сандански во Скопје. Турнирот бил во организација на КК МЗТ Аеродром.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортска сала Јане Сандански
Капацитет: 1,200

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

2 април 2000 [1] МЗТ Аеродром 68, Годел Работнички 66    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 2,000
Пое: Ѓаковиќ 15
Ско: С. Станковиќ 12
Аси: Ѓаковиќ 7
Пое: М. Куртовиќ 23
Ско: Т. Симиќ 11
Аси: М. Куртовиќ 7
Куп на Македонија
2000 Победник
KK MZT Skopje.jpg
МЗТ Аеродром 4. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на финалето - Ѓорѓи Књазев

Поврзано[уреди | уреди извор]