Прејди на содржината

Александар Костоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Костоски
Во дресот на МЗТ во 2013 година
Во дресот на МЗТ во 2013 година
ПозицијаРазигрувач
Висина1,86 м
Тежинакг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
КлубГостивар
Број7
Роден5 март 1988(1988-03-05)(36 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2004/2006–
Клубови
2004Работнички
2006–2007Работнички
2007–2008Гравелине
2008–2009Вардар
2009Брашов
2009–2010Вардар Осигурување
2010–2011Торус
2011-2013Куманово 2009
2013-2015МЗТ Аеродром
2014-2015Куманово 2009
2015-2016Куманово 2009
2016-2018Питешти
2018-Гостивар
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Александар Костоски (роден на 5 март 1988 во Скопје) — македонски кошаркар, поранешен член на македонската машка репрезентација и моментален играч на Пелистер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Младинска кариера[уреди | уреди извор]

Костоски бил член на младинските екипи на Работнички до 2004 година. Потоа, за сезоната 2004/05, Костоски бил примен, во младинците до 20 години, во францускиот клуб По Ортез. Следната сезона тој бил префрлен во младинците до 21 година на По Ортез.

Во сезоната 2007/08, паралелно со сениорите на Гравелине, Александар Костоски играл и за младинците до 21 година на тој клуб.

Сениорска кариера[уреди | уреди извор]

За сезоната 2003/04, Костоски бил вклучен во составот на Фершпед Работнички, клуб со кој станал првак во Првенството и Државниот куп.

За сезоната 2006/07, Костоски се вратил во Фершпед Работнички, со кој станал вицепрвак во Првенството. Сезоната 2007/08 ја поминал повторно во Франција, овојпат во Гравелине, каде одиграл неколку натпревари во француската лига, вклучувајќи го и ФИБА ЕвроКупот. За сезоната 2008/09, Костоски повторно се вратил во Македонија и потпишал за Вардар. Таму не останал долго и во февруари 2009 година, Костоски го напуштил Вардар и се преселил во романски Брашов.[1]

Во јули 2013 година, Александар потпишал двегодишен договор со МЗТ Аеродром.[2][3] Во сезоната 2013/14, во тимот на МЗТ Аеродром, Костоски одиграл 14 натпревари во Јадранската АБА лига, каде имал просек од 5,1 бода, 1,7 скока и 2,5 асистенции. Во Еврокупот, на 10 натпревари, тој имал просек од 7,8 бода, 1,1 скока и 2,5 асистенции, а во македонското првенство одиграл 15 натпревари на кои имал просек од 3,5 бода, 1,3 скока и 1,6 асистенции. По една сезона помината во МЗТ Аеродром, Александар Костоски како позајмен играч се вратил во КК Куманово, каде претходно играл од 2011 до 2013 година.[4][5] Со Куманово во 2015 година, станал вицепрвак во Првенството каде во финалето загубиле од МЗТ Аеродром.[6][7] Следната сезона тој повторно бил вицепрвак со Куманово, повторно губејќи од МЗТ во финалето. За сезоната 2016/17, Костоски ја продолжил соработката со Куманово 2009.[8][9] Во декември 2016 година, Костоски потпишал за романски Питешти.[10][11] Во јуни 2017 година, тој потпишал нов едногодишен договор со Питешти.[12] За сезоната 2018/19, Костоски се вратил во Македонија и се преселил во редовите на Гостивар.[13][14] Костоски и Гостивар, во јули 2019 година, се договориле за уште една сезона.[15][16] За сезоната 2020/21, во почетокот на јуни 2020 година, тој потпишал двогодишен договор со кој ја продолжил соработката со Гостивар.[17][18]

Репрезентативна карирера[уреди | уреди извор]

Во квалификациите за Европското првенство 2015, Костоски постигнал 53 бода на шест натпревари, т.е. 8,8 по натпревар.[5] За време на завршниот турнир во групната фаза во Загреб - Хрватска, тој остварил најмногу бодови во македонската репрезентација односно имал 49 бода на пет натпревари (9,8 по натпревар).[19]

Во февруари 2019 година, Костоски ја обзнал јавноста дека се повлекува од македонската репрезентација.[20][21]

Успеси[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Македонија МЗТ Аеродром[уреди | уреди извор]

Признанија[уреди | уреди извор]

 • Најдобар млад кошаркар за 2006 година[22][23]
 • Најмногу подобрен играч на сезоната 2006/07[24]
 • Најдобар млад кошаркар за 2008 година[25][26]
 • Најкорисен играч на финалето во Купот на Македонија - издание 2013[27]
 • Eurobasket.com - Бек на сезоната 2014/15
 • Eurobasket.com - Прва најдобра петорка на сезоната 2014/15
 • Eurobasket.com - Најдобра домашна петорка на сезоната 2014/15
 • Прва најдобра петорка на сезоната 2015/16[28]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2015/16[28]
 • Најдобар домашен кошаркар за 2016 година[29][30]
 • Втора најдобра петорка на сезоната 2018/19[31]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2018/19[31]
 • Почесно споменување во сезоната 2019/20[32]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Костоски во Брашов“. Македонски Спорт, број 3273, стр. 14. 28 февруари 2009. |access-date= бара |url= (help)
 2. „Костоски потпиша на две години: Репрезентативецот е дел од шампионот МЗТ“. ekipa.mk. 16 јули 2013. Архивирано од изворникот на 2020-09-28. Посетено на 22 февруари 2019.
 3. „МЗТ го купи и Александар Костовски“. sportskoradio903.com.mk. 16 јули 2013. Архивирано од изворникот на 2020-06-10. Посетено на 13 декември 2016.
 4. „Официјално: Александар Костоски се врати во Куманово“. sportmedia.mk. 24 август 2014. Посетено на 22 февруари 2019.
 5. 5,0 5,1 „Костоски се врати во Куманово“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 22.
 6. МЗТ е старо-нов шампион: Аеродром слави четврта титула![мртва врска] ekipa.mk 2 јуни 2015
 7. „Јане Сандански“ дочека да слави: МЗТ со „метла“ удри печат на четвртата титула по ред! sportmedia.mk 2 јуни 2015
 8. Костоски: Одам по трета среќа sportmedia.mk 1 септември 2016
 9. Костоски и Караџовски уште една година во Куманово Архивирано на 3 септември 2016 г. ekipa.mk 1 септември 2016
 10. „Костоски го напушта Куманово, следна дестинација – Романија“. ekipa.mk. 9 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-11. Посетено на 13 декември 2016.
 11. „Одам во Питешти, но ќе го испочитувам Куманово до крај!“. sportmedia.mk. 9 декември 2016. Посетено на 13 декември 2016.
 12. „Костоски потпиша нов договор со Питешт“. ekipa.mk. 14 јуни 2017. Посетено на 15 јуни 2017.
 13. „ПАДНА ДОГОВОР: Костоски го засили Гостивар“. sportmedia.mk. 29 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 14. „Александар Костоски потпиша за Гостивар“. ekipa.mk. 29 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 15. „Костоски уште една година во Гостивар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 19 јули 2019. Посетено на 20 јули 2019.
 16. „Костоски останува во Гостивар, потпиша нов едногодишен договор“. gol.mk преку web.archive.org. 19 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-20. Посетено на 20 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Костоски уште две години во Гостивар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 7 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 7 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Костоски верен на Гостивар: „Среќни сме што пак ќе ги гледаме мајсториите на најдобриот плеј". gol.mk преку web.archive.org. 7 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 7 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. Accumulated Stats Архивирано на 10 септември 2015 г. eurobasket2015.org
 20. „Александар Костоски се повлекува од репрезентацијата на Македонија!“. gol.mk. 18 февруари 2019. Посетено на 22 февруари 2019.
 21. „Костоски: Среќен сум што го носев дресот на Македонија“. sportmedia.mk. 18 февруари 2019. Посетено на 22 февруари 2019.
 22. „„Новинарите" подобри од репрезентацијата“. sportskoradio903.com.mk. 25 декември 2006. Архивирано од изворникот на 2020-06-14. Посетено на 26 февруари 2018.
 23. „Новинарите ја преслушаа репрезентацијата“. vecer.mk. 25 декември 2006. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 24. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.
 25. „Војдан Стојановски - најдобар кошаркар“. vecer.mk. 22 јануари 2009. Посетено на 26 февруари 2018.[мртва врска]
 26. „Војдан Стојановски е број еден“. idividi.com.mk. 23 јануари 2009. Посетено на 26 февруари 2018.
 27. МЗТ Скопје го освои шестиот трофеј во Купот на Македонија Архивирано на 8 август 2013 г. basketball.org.mk 31 март 2013
 28. 28,0 28,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2016“. eurobasket.com. 28 мај 2016. Посетено на 4 август 2018.
 29. „Најдоброто од кошарката во 2016: Костоски, Антиќ и Димитријевиќ…“. ekipa.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 30. „Костоски: Наградата ја посветувам на мојот татко“. sportmedia.mk. 18 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 31. 31,0 31,1 „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2019“. eurobasket.com преку web.archive.org. 18 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-22. Посетено на 22 јуни 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 32. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2020“. eurobasket.com преку web.archive.org. 24 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)