Прејди на содржината

Куп на Македонија во кошарка 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2001
Детали за турнирот
Датум(и)16-18 март
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
ПрвакНикол Ферт (1. титула)
ВицепрвакФершпед Работнички (6. финале)
ПолуфиналистиКуманово
МЗТ Аеродром 2000
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Будимир Јоловиќ (Никол Ферт)
2000
2002

Купот на Македонија 2001 - 9. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид. Турнирот бил во организација на „Тронс“ ДОО.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Никол Ферт.

Место на одржување

[уреди | уреди извор]
Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000

Завршен Турнир

[уреди | уреди извор]

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
16 март 2001 [1] Никол Ферт 80, Куманово 57    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
16 март 2001 [2] МЗТ Аеродром 2000 59, Фершпед Работнички 62    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
18 март 2001 [3] Никол Ферт 72, Фершпед Работнички 65    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид

Победнички состав

[уреди | уреди извор]

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓи Књазев Бек Македонија Македонија
5 Дејан Јефтиќ Бек  Сојузна Република Југославија
6 Гоце Андревски Разигрувач Македонија Македонија
7 Марјан Илиевски Бек Македонија Македонија
8 Слободан Петровски Крило Македонија Македонија
9 Мирко Петрески Бек Македонија Македонија
10 Будимир Јоловиќ Крило Македонија Македонија
 Сојузна Република Југославија
11 Михаил Мишунов Крилен центар  Русија
Македонија Македонија
12 Александар Совковски Бек /
Крило
Македонија Македонија
13 Перо Блажевски Крило Македонија Македонија
14 Милан Сотировски (К) Бек Македонија Македонија
15 Јосип Сичиќ Центар  Хрватска

Победник во
Купот на Македонија 2001
Никол Ферт 1. титула

Главен тренер

Признанија

[уреди | уреди извор]
  • Најкорисен играч на финалето - Будимир Јоловиќ

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Кој ќе пие шампањско на "Билјанините извори" ?“. vest.com.mk. 16 март 2001.[мртва врска]
  2. „МЗТ — Работнички, меч од висок ризик“. dnevnik.com.mk. 13 март 2001.[мртва врска]