Куп на Македонија во кошарка 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Македонија 2001
Детали за турнирот
СпортBasketball pictogram.svg Кошарка
Датум(и)16-18 март
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
ШампионНикол Ферт (1. титула)
ВицешампионФершпед Работнички
2000
2002

Купот на Македонија 2001 или Вечер Куп 2001 поради спонзорски причини бил 9. издание на Купот на Македонија во кошарка. Во оваа сезона шампион бил Никол Ферт. Финалниот турнир се одиграл во спортската сала Билјанини Извори во Охрид. Турнирот бил во организација на „Тронс“ ДОО.[1][2]


Место на одржување[уреди | уреди извор]

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
Sala Biljanini Izvori.jpg

Завршен Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

16 март 2001 [1] Никол Ферт 80, Куманово 57    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
16 март 2001 [2] МЗТ Аеродром 2000 59, Фершпед Работнички 62    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид

Финале[уреди | уреди извор]

18 март 2001 [3] Никол Ферт 72, Фершпед Работнички 65    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Куп на Македонија
2001 Победник
Никол Ферт 1. титула

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најкорисен играч на финалето - Будимир Јоловиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кој ќе пие шампањско на "Билјанините извори" ?“. vest.com.mk. 16 март 2001. 
  2. „МЗТ — Работнички, меч од висок ризик“. dnevnik.com.mk. 13 март 2001.